A korrupcióellenes civil szervezet jogi lépéseket tenne a Lánczi Tamás vezette hivatal ellen, ami szerintük megalakulása óta támadja a civil szférát és a sajtót.
Törvénysértőnek tartja a Transparency International Magyarország (TIM) a Szuverenitásvédelmi Hivatal által minap kiadott 33 oldalas jelentést, amelyben a szervezet megállapította, hogy „Magyarországra káros tevékenységet végez” a korrupcióellenes civil szervezet – derül ki a TIM reagálásából.
A kommunista ideológia nyugati-imperialista összeesküvés-elméleteit megszégyenítő kitalációkkal, tárgyi tévedésekkel és súlyos csúsztatásokkal terhelt”
– így jellemzi a Transparency a Lánczi Tamás vezette hivatal vizsgálati jelentését, amelyben a már említetteken túl politikai nyomásgyakorlással és dezinformációs kampánnyal is vádolják a civil szervezetet. A hivatal “vizsgálati jelentésnek” nevezett dokumentumáról itt írunk bővebben:
A TIM közleménye szerint a hivatal köteles lett volna a jelentés nyilvánosságra hozása előtt megküldeni annak tervezetét, amelyre 15 napon belül tehettek volna észrevételeket, amire a hivatalnak 30 napon belül kellett volna reagálnia. De ez a folyamat teljesen kimaradt a civil szervezet elmondása alapján.
Alaptalan az a kijelentés, miszerint a TI Magyarország működése nem átlátható, mivel szervezetünk minden törvényi előírásnak eleget téve, és még azon is túl, önként vállalt könyvvizsgálói jelentéssel kibővítve, teszi közzé évente a közhasznúsági beszámolóját
– reagálta a szervezet arra a vádra, hogy nem átláthatóan működnek. A Szuverenitásvédelmi Hivatal továbbá azt is megállapította, hogy az Európai Bizottság azért indította el az uniós források visszatartásával a feltételességi eljárást a magyar kormánnyal szemben 2022-ben, mert a TI Magyarország rendre hozzájárul – más hazai civil szervezetekkel egyetemben – az Európai Bizottság
által évente összeállított jogállamiság jelentés Magyarországra vonatkozó fejezetéhez.
“Ezzel szemben a tény az, hogy Magyarország azért nem fér hozzá a mintegy húszmilliárd eurónyi fejlesztési forráshoz, mert rendszerszintűvé vált a korrupció és alapjaiban sérült a jogállam” – írja a Transparency.
Már hónapok óta tart a Szuverenitásvédelmi Hivatal és a Transparency közötti csatározás, a civil szervezettel szemben még júniusban indított vizsgálatot Lánczi hivatala, akik már az Átlátszó oknyomozó portál ellen is folytatnak egy eljárást. Júniusban alkotmányjogi panaszt nyújtott be az Alkotmánybírósághoz a Transparency, mivel a hivatal létét, és az azt megalapozó törvényt is alkotmányellenesnek tartják.
A TI Magyarország emellett vizsgálja annak a lehetőségét, hogy további jogi lépéseket tegyen a Szuverenitásvédelmi Hivatal jelentésében található téves és alaptalan megállapításokkal szemben”
– írják a közleményben.
Nyáron már élőben is heves vitát folytatott a két szervezet, ekkor egy kormánybarát fesztiválon Lánczi Tamás hivatalvezető és Ligeti Miklós, a Transparency Magyarország jogi igazgatója azt a kérdést járták körbe, hogy van-e joga egy civil szervezetnek számonkérni a hatalmon, hogy mire költi az adófizetők pénzét, és van-e joga az államnak „felkérdezni” az általa gyanúsnak tartott civileket?
A külföldi finanszírozás kérdése, az ezzel összefüggésben veszélyben érzett nemzeti szuverenitás és a Fidesz és a kormányzat által is sűrűn emlegetett “guruló dollárok” vizsgálata már a februári megalakulása óta a hivatal figyelmének középpontjában vannak. Bár külsőségeiben, elnevezésében és törvényi hátterével egy komoly állami hatóság látszatát kelti, valójában semmilyen nyomozati vagy ellenőrzési jogköre nincsen, nem véletlenül nem hívják hatóságnak. Viszont szabadon vizsgálódhat, jelentéseket írhat, ezekhez pedig adatokat kérhet be.