Itthon hvg.hu 2024. október. 11. 11:40

A strasbourgi emberi jogi bíróság elmarasztalta a magyar államot a gödi Topház otthon ügyében

Az ítélet szerint az állam nem védte meg a lakók élethez való jogát, halálukat pedig nem vizsgálta megfelelően.

A magyar állam is felelős a fogyatékkal élők számára fenntartott gödi Topház otthonban meghalt 45 éves nő halála miatt, amiért nem védte meg az élethez való jogát – mondta ki a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB). A testület bírálta azt is, hogy az intézményben történteket az állam nem megfelelően vizsgálta ki, az érintett esetben csak a halál közvetlen okát vették figyelembe, figyelmen kívül hagyva az életkörülményeket.

A gödi Topházban történteket a Validity Alapítvány tárta fel 2017-ben, képekkel bizonyították, hogy több ott lakót kényszerzubbonyban vagy megkötözve találtak az intézményben, emellett bántalmazással és elhanyagolással vádolták a fenntartót, vagyis az államot. A szervezet évek óta dolgozott azon, hogy a bíróság felelősségre vonja az illetékeseket, de komoly kihívást jelentett az is, hogy a Topházban élők jogi képviseletét elláthassák, hiszen többségük gyámság alatt áll, így felhatalmazást is tőlük kéne kapniuk.

Idén februárban a Fővárosi Törvényszék megállapította, hogy a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (SZGYF), a Pest Megyei Kormányhivatal és a Kulturális és Innovációs Minisztérium is felelős volt abban, hogy súlyosan sérült a Topházban élők szabadsághoz, emberi méltósághoz, egészségügyi ellátáshoz, valamint oktatáshoz való joga, ugyanis “tétlen megfigyelőként” hagyták, hogy a jogsértések megtörténjenek.

Kimondta a bíróság, hogy az állam „tétlen megfigyelőként” nézte, mi történik a gödi Topház otthonban

Több állami szerv is hibás volt abban, hogy a fogyatékkal élők számára fenntartott intézményben súlyosan sérültek az ott élők emberi jogai. Bár a bíróság ítélete fontos lépés az ügyben jogvédők szerint, nem elszigetelt esetről van szó, a rendszerszintű problémák megoldása felé pedig egyelőre nem láttak megnyugtató lépéseket.

Strasbourghoz egy 45 éves korában meghalt nő, T.J. ügyében fordult a Validity, állításuk szerint ugyanis halálához nagyban hozzájárult a Topházban elszenvedett elhanyagolás. T.J. 2018-ban vesztette életét, halálát hivatalosan tüdőgyulladás okozta, a Validity érvelése szerint azonban az azt megelőző évek orvosi jelentéseiből világosan kirajzolódik a folyamatos állapotromlás, amiért az intézmény felelős – mondták az ügyben tartott pénteki sajtótájékoztatón. Az alapítvány munkatársai 2017-es ellenőrző látogatásuk során T.J.-t egy ágyhoz kötözve, súlyosan alultáplált állapotban találták, erősen gyógyszeres kezelés alatt állt, az izmai a hosszú távú mozgáshiány miatt pedig sorvadásra utaló jeleket mutattak.

A bírósági ítélet kimondja, hogy Magyarország rendszerszintű mulasztásai lehetővé tették a nő korai halálát, ami az évtizedeken át tartó elhanyagolás és bántalmazás következménye, és hozzáteszik, a topházi intézményi elhelyezés önmagában életveszélyt jelentett. Emellett bírálják a gyámsági és felügyeleti rendszert is, amely megakadályozta, hogy mások segítsenek az áldozatoknak elhagyni az intézményt, vagy igazságszolgáltatást és jogorvoslatot kérjenek. Továbbá kifejtik, hogy a T.J. halálát követő vizsgálat, csak a halál közvetlen orvosi okára összpontosított, és teljesen figyelmen kívül hagyta azt a kontextust, amelyben az bekövetkezett. Az EJEB a jogsértések miatt tízezer eurós perköltség megfizetésére kötelezte a magyar államot.

A Validity megjegyzi, T.J. esete nem az egyetlen, legalább tíz másik olyan személyről tudnak, aki a Topházban vesztette életét, amiért az intézményt és az azt fenntartó magyar államot terheli a felelősség, így a jövőben ezeket is megpróbálják jogi útra ítélni.

Hirdetés