Kacskovics Mihály Béla
Szerzőnk Kacskovics Mihály Béla

Repült néhány lángos, saller, kultúrsokkos állapot – a miniszterelnököt megviselhette a szerdai vita, hiszen Dobrev Klára és Magyar Péter Ursula von der Leyen által celebrált frigyről beszélt. Szerinte Manfred Weber volt a tanú. Ő maga viszont most már nem akar uniós ügyekkel foglalkozni, van elég baja a magyar gazdasággal is, ahol gyorsan beígért egy “Demján Sándor-programot”.

Szerdán az Európai Parlamentben vitázott, pénteken a Kossuth rádióban beszélt Orbán Viktor. A miniszterelnök az EP-vita értékelésével kezdte, azt mondta, érdekes helyzetben találta magát. Odament, ahogyan ez szerinte illendő, van programja az elnökségnek, amit színvonalasnak tart. Ilyen programokon nem csupán ő foglalkozik, felemlegette a Draghi-jelentést, így lehetett volna egy színvonalas vita arról, miért van bajban Európa. Baj van a migrációval, a zöld átmenettel és a gazdasággal is, a gázért többet fizetünk, mint az amerikaiak. Ő ezekről akart beszélni, akik összejöttek viszont,

azok vérgőzös állapotban voltak, nem akartak kihívásokról vitatkozni, hanem politikai pofozkodást rendeztek, “nekünk rontottak”. “Amikor tízen jönnek az emberre, az a rock ‘n’ roll!” – jelentette ki.

A miniszterelnök azt mondta, annyian jöttek és olyan durván, hogy attól tartott, ha nem állnak bele, akkor baleknak nézik őket. Amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten. Néhány tasli, lángos ott le is esett – emlegette. Elővettem minden tudásomat, és megvédtem Magyarországot – mondta. Azt mondta, meglepődött, de meglepődhettek a nézők is, hiszen abban hittek, hogy európai színvonal lesz, európai kultúra. Szerinte a színvonal a béka feneke alatt volt, ő is kultúrsokkos állapotba került, amikor látta, hogy a tényeket mellőzve ontják rá a gyűlöletet és a támadást.

Azonban mára tud azon gondolkodni, mi volt az értelme a szerdai történteknek. Azt mondta, ha a hazugságok nem homályosítják el a képet, kirajzolódik, mi történt. Szerinte Ursula von der Leyen és Manfred Weber bejelentették, hogy meg akarják buktatni a magyar kormányt. Azt is megnevezték, kikből álljon az általa brüsszelitának nevezett új kormány. Az, hogy ezt nyíltan belevágják Magyarország képébe, hogy uniós ügyek helyett egy új kormányt propagálnak, azért ennek a szégyentelensége szokatlan – magyarázta.

Orbán azt mondta, a szocik Dobrev Klárát akarják, a Néppárt pedig Tisza Pártot, Magyar Péterrel. A miniszterelnök szerint ez az a koalíció, amelynek házassága ott meg is történt a szemük előtt. Von der Leyen celebrálta a szertartást, Weber volt a tanú.

Ebből következik, hogy egy ilyen kormány beszállna a háborúba, beengedné a migránsokat, a családvédelmi törvényeket eltörölnék, valamint beszállnának a gazdasági hidegháborúba. Ezt hozná szerinte Dobrev és Magyar frigye. Ez az értelme annak, ami történt – mondta.

Orbán szerint azt kell világossá tenni, hogy értjük a tervet, látjuk a házassági szerződést, de nem oda Buda, a magyarok szerinte nem ezt akarják. Ehhez a magyaroknak is lesz még egy-két szava, ezért kellett beleállni, világossá tennie, hogy a magyarok majd eldöntik, milyen program mentén milyen kormány legyen. Kívülről nem lehet megmondani, hogy hogyan éljünk, ettől szabadultunk meg harminc éve, ez a múlt, nem hiszi a miniszterelnök, hogy ide akarnának visszamenni a magyarok. Ez a brüsszelita kormány ugyanolyan hónaljszagú volt, mint a szocializmus – jelentette ki.

A legfontosabbnak azt tartja, hogy ő bejelentette az ellenállást, szembe helyezkedett a tervvel. A mi legnagyobb szövetségesünk a valóság és a nyilvánosság – magyarázta. Azt mondta, az unió kereskedik az oroszokkal titokban, ők vesznek orosz gázt, ők finanszírozzák a háborút. Ezt a csatát Brüsszel nem akarja, túl sok takargatnivalójuk van, így amikor értékelik ők is a vitát, arra fognak jutni, hogy Magyarországot békén kell hagyni.

A szerdai plenáris ülésen tartott vitáról a Fülke legutóbbi adásában beszélgettünk, azt itt tudja meghallgatni.

A miniszterelnök azt mondta, vannak javaslatai a válságkezelésre. 2008 után akkor létrejött egy testület, amely a közös pénz problémájával foglalkozott. Ebben voltak miniszterelnökök, itt egyeztettek az euró megmentéséről. Ide volt, hogy meghívták Magyarországot is, a testületet pedig azóta intézményesítették. Most azt javasolják, tegyék ugyanezt a schengeni zónával. Akik tagjai ennek a zónának, akik Európa határait kell, hogy védjék, ezek találkozzanak külön, mert a mostani fórumok nem elég hatékonyak. Azt szeretné, ha ebben a körben születne döntés a határvédelemről, ebből ki kell hagyni a Bizottságot, és a bonyolult struktúrát is. Ezen testület alá kell berendelni a Frontexet is. Európában az emberek elvesztették az otthonosság érzését – magyarázta. Szerinte terrorfenyegetettség van, a migrációnak komoly pénzügyi terhei vannak. Hollandiában nyertek a migrációellenes erők, egész Európa fordul, kell egy kis idő és lesz migrációellenes fordulat is.

Csekély esély van Orbán szerint arra, hogy közös versenyképességi stratégia legyen, mert nagyon távol vannak az álláspontok. Szerinte így most csak Magyarországgal kell foglalkozni, hiszen az EP-ben tett kitérő egy intifádába torkollott ellene. Azt mondta, van akcióterv arra, hogy új lendületet adjanak a magyar gazdaságnak, tegnap is ezen dolgozott. Lesznek konkrét intézkedések is: marad a gazdasági semlegesség, nyugatról és keletről is csak a magyaroknak jót fogják elfogadni szerinte. 3-6 százalékos gazdasági növekedést várnak jövőre, 2025 első negyedében jöhet egy hatalmas fellendülés.

Orbán szerint a megfizethető lakhatással kell foglalkozni, itt Budapestre várnak, de itt mintha nem ezzel lennének elfoglalva. Említette a kollégiumépítést, de azt is, hogy támogatnák a fiatalok lakásbérlését, kész terveik vannak. Eltörlik a bürokratikus akadályokat, lesz egy nagy lakásbumm – mondta Orbán. Szerinte jól mennek a tárgyalások a szakszervezetekkel is, minimálbérről, béremelésről lesz megállapodás. A céljuk az, hogy egymilliós átlagkereset legyen, jön a munkáshitel is. A kkv-kat meggyötörte az infláció, a szankciók, a Covid, itt méretnövekedést akarnak. Ez a “Demján Sándor-program” lesz, itt mindenféle eszközzel akarják segíteni a kkv-kat, hogy fellendüljenek, előre tudjanak lépni. “Én erre összpontosítok, aztán a brüsszeliek meg egyék meg, amit főztek” – magyarázta.

Ahhoz, hogy ez meglegyen, növekedés kell, pénz kell. Ez lesz, Kínából, vagy akár Brüsszelből is, de akár a saját magyar büdzséből is. Utóbbi lehetséges, kiszámolták, megtervezték, a kormány hamarosan ezt tárgyalni is fogja. Hamarosan lesz erről kormányhatározat is, majd a konkrét intézkedések is jönnek. Ezekről beszélni kell, új egyezséget akarnak az emberekkel. Új gazdaságpolitika kell, ahhoz kell egy új egyezség is.

A fogyasztásról szóló vitát nem tartja egészségesnek, hiszen ha valaki megkapja a jövedelmét, annak elköltésébe a kormány nem szólhat bele. “Majd maga eldönti” – magyarázta. Azokat a gazdasági vitákat, ahol meg akarják mondani az embereknek, hogy mit kezdjenek a pénzükkel, nem szereti. Ennek ellenére a fogyasztás biztatóan nézett ki szeptemberben, “láthatóan van pénz”. Az okozza szerinte a gondot, hogy az európai járműipar termelése lassult le, pedig “mi egy járműipari nagyhatalom vagyunk”. Miután most áll át a járműgyártás az elektromobilitásra, az ország hatalmas fejlesztést indított meg, élére álltunk az átalakításnak, ez pedig azt jelenti, hogy minden nagyobb autógyár Magyarországon marad, mert a termelést itt is el tudják végezni. Két-három év múlva nyilvánvaló lesz, hogy néhány évvel a világ előtt járunk – mondta.

A következő év második felére teszi, hogy új lendületet kap az elektromosautó-gyártás. Ezt eladjuk a nagyvilágban, nem a magyarok használják. Azt mondta, vállalja, hogy 3-6 százalékos növekedés lesz emiatt.

A magyar gazdaság kilátásait egy szóval jellemezte: “fényesek”.

Hirdetés