Itthon Lengyel Tibor 2024. október. 11. 19:05

Egyre kuszább a HÉV-járatritkítás: előkerült egy nyári menetrendi javaslat, amely még nem javasolt csökkentést, pár hét alatt jött a fordulat

Lengyel Tibor
Szerzőnk Lengyel Tibor

Két, egymásnak teljesen ellentmondó és csak pár hét különbséggel, de ugyanott, a MÁV–HÉV-nél készített menetrendi tervezet is létezik. Eddig csak a szakmai-politikai botrányt kavart, járatritkításról szóló októberi változat volt ismert, most előkerült egy augusztusi, amelyben erről még szó sem volt. Vajon mi változott néhány hét alatt?

Egyre zavarosabb a HÉV járatritkítási ügye, miután az erről szóló, eddig ismert menetrendi tervezet után most előkerült egy másik, korábbi javaslat is. Csakhogy a kettő teljesen ellentmond egymásnak, pedig alig másfél hónap különbséggel íródtak, ráadásul ugyanott, a HÉV-vonalak üzemeltetéséért felelős állami cégnél, a MÁV–HÉV-nél. 

A HVG írta meg, hogy a HÉV-eket üzemeltető cég kényszerűségből, járatritkítást tervez, mivel az 50 éves átlagéletkorú flottában egyre kevesebb a forgalomba adható jármű. Erről tájékoztatták a budapesti közlekedésszervező céget, a BKK-t is, amely ellenezte a tervet, de a döntő szó a megrendelő szaktárcáé. 

A MÁV–HÉV október elejei tervezete szerint – a kevesebb forgalomba adható kocsi miatt – “A” vagy “B” változatban, de járat- és kapacitáscsökkentésre lesz szükség az új menetrendben. Ez pedig a ráckevei H6-os HÉV-en 18, a gödöllői H8-ason 13-23, a csepeli H7-esen 12 százalékos férőhelycsökkentést okozna. 

Brutális járatritkítást tervez az állam a gödöllői, csepeli és ráckevei HÉV-vonalon, mert nincs elég forgalomképes kocsi

Csúcsidőben a ráckevei H6-os HÉV-en 18 százalékos, a gödöllői H8-ason 13-23 százalékos, míg a csepeli H7-es vonalon 12 százalékos férőhelycsökkenést okozna az állami fenntartó járat- és kapacitásszűkítési terve. Mióta az államé a HÉV, jobban rohad, mint előtte: a kocsik átlagéletkora már közel 50 év, újak vásárlására nincs pénz.

A HÉV-járatritkítási tervet Karácsony Gergely főpolgármester, illetve Vitézy Dávid is élesen bírálta, és mindketten elutasították azt. A BKK szakmai igazgatója pedig részletesen elemezte a HVG-nek, miért rossz az ötlet, és miért „csapda” az, amibe a kormányzat kényszeríteni akarja őket. 

Tiltakozik Karácsony és Vitézy is a HÉV-ek állami ritkítása miatt, a BKK igazgatója pedig azt mondta: „Nem sétálunk bele a csapdába”

A főpolgármester szerint a kormány nem teszi a dolgát, ehelyett járatritkítást tervez a HÉV-nél, amit elfogadhatatlannak nevezett. Egyetértett vele Vitézy Dávid is, bár ő a kormány és Lázár Jánosé mellett Tarlós és Karácsony felelősségét is felvetette. A BKK szakmai igazgatója pedig részletesen elemezte a HVG-nek, miért rossz az ötlet, és miért „csapd a” az, amibe a kormányzat kényszeríteni akarja őket.

A HÉV-es leánycéget magában foglaló MÁV-csoport vezérigazgatója, Hegyi Zsolt sem cáfolta a járatritkítás tervét, és azt mondta, a HÉV-nél valóban járműhiány van, döntés azonban még nincs, továbbá megjegyezte: ha lesz is változás, azt az utasok túlnyomó többsége nem is fogja érzékelni. 

Erre Vitézy Dávid összehívta a főváros szakbizottságának rendkívüli ülését az ügyben, és jelezte, Lázár Jánost is várják oda – a fővárosi politikus amúgy a minisztert is felelőssé tette a helyzetért. Nem sokat késett Lázár meglepő stílusú válasza sem, miszerint döntés nincs az ügyben, viszont arról is írt: 

„Úgy látom, hogy néhány aberrált, belvárosi, libsi gyereknek megártott a túl sok szívás a hétvégén, és ezért aztán hallucinációik vannak a HÉV-vel, meg úgy általában a világgal kapcsolatban. Ilyenkor persze hazudnak is.” 

Lázár János nekiment Vitézynek: „Aki most, a Fidesz után Magyar Péter seggét nyalja, nem lehet tárgyaló fél”

Az építési és közlekedési miniszter a HÉV-ek tervezett ritkításáról szóló cikkünkre reagált.

Ezután váratlanul, azonnali hatállyal leváltották Nagy Gábort, a MÁV–HÉV vezérigazgatóját. A HVG értesülései szerint erről magas szinten, a MÁV-csoport tulajdonosi jogait gyakorló, Lázár János vezette közlekedési tárcánál döntöttek. A MÁV a cég „integrációs folyamatát” jelölte meg indokként.

A HÉV járatritkítási tervének botránya után kirúgták a MÁV-HÉV vezérigazgatóját

A HÉV járatritkítási tervének kiszivárgása és az ezt követő szakmai-politikai botrány első áldozata a MÁV-HÉV Zrt. vezérigazgatója, Nagy Gábor lett, akit csütörtökön menesztettek, nem sokkal Lázár János szakminiszter témába vágó kirohanása után – értesült a HVG. A MÁV lapunknak megerősítette az azonnali távozás hírét.

Mindeközben a HVG-hez is eljutott egy másik, augusztusi menetrendi javaslat is. Ezt Nagy Gábor, a most kirúgott MÁV–HÉV-vezérigazgató írta alá. Ám abban az szerepel, hogy a HÉV 2024/2025-ös menetrendje „4 568 971 vonatkilométer éves teljesítményt” jelent, abban szó sincs járatritkításról.

Sőt, azt írja: 

„A jelenlegi menetrendekhez képest nem tervezünk változtatást.”

Ezt, a változtatás nélküli tervezetet a BKK augusztus 26-i jóváhagyása után négy nappal elküldték a megrendelő szaktárcának. Ezután megkérdeztük a minisztériumot, értik-e, mi történik, de csak annyit közöltek, hogy ezt a tervezetet ismerik, a másik, a járatritkítós csak október 10-én jutott el hozzájuk. 

Közben a BKK-tól is megerősítették a HVG-nek az augusztusi változat valódiságát, és jelezték: jóváhagyták, mert nem tartalmazott változtatást. Ehhez képest megdöbbentek az október elejei újabb változaton, amely viszont már arról szólt, hogy 4 járművel kevesebb lesz hadra fogható, ezért kell ritkítani.

Megkerestük természetesen a MÁV-ot is, hogy szakmai magyarázatot kérjünk, mi indokolhatta, hogy a MÁV–HÉV augusztusban még minden eddig közlekedő járművel számolt, és nem javasolt járatritkítást, majd másfél hónappal később már más volt az álláspontja, de nem kaptunk választ.

A HVG úgy értesült:

A megfejtés lehet az, hogy a HÉV-vonalakon közlekedő 74 jármű közül, melyeknek a műszaki vizsgája eltérő időpontban jár le, 4 is olyan állapotba kerülhetett, hogy nem kapott (volna) újabb engedélyt, így a MÁV–HÉV nem is számolhatott velük a jövőben.

Ez egy lehetséges szakmai magyarázat. Közben pénteken a HVG-hez is eljutott tervezet dokumentumait ismertetve a Lázár-tárca államtitkára, Nagy Bálint Facebook-posztjában egy politikai magyarázattal állt elő, azzal felvezetve, hogy „politikai hátsó szándékból elkövetett zavarkeltés és álhírterjesztés” zajlik. 

Nagy Bálint azt a teóriáját osztotta meg, hogy ez egy „jól szervezett, provokatív akció” volt. Azt is tudni vélte, ki állhatott mögötte. Szerinte „Vitézy azzal akarta kezdeni a fővárosi karrierjét, hogy megvédi a budapestieket egy senki által nem tervezett járatritkítástól. Nem sikerült a trükk, kiderült a hazugság”.

Nagy Bálint

❗️Politikai hátsó szándékból elkövetett zavarkeltés és álhírterjeszés. Egy hónappal ezelőtt a MÁV-HÉV korábbi, azóta távozó vezetője még arról tájékoztatta a minisztériumot, hogy a HÉV…

Ám az államtitkár posztja több kérdést is felvet. Ha lenne is Vitézynek fővárosi képviselőként, frakcióvezetőként akkora hatalma, hogy rávegye egy állami cég vezetőjét olyan népszerűtlen lépés, mint a járatritkítás bejelentésére, Nagy Gábor miért tett volna ilyet, ha tudja, hogy erre amúgy semmi szükség? 

A vezérigazgató egy durva lépés hazug indokát szolgáltatva a szakmai hírnevét kockáztatta volna – 2019 óta dolgozott a MÁV–HÉV-nél, volt járművezető-vizsgája, 2021-től vezette a céget –, még ha esetleg a januártól életbe lépő átszervezések miatt megszűnő vezetői posztjától búcsúznia is kellett volna. 

Másrészt az államtitkár figyelmen kívül hagyta a MÁV-vezérigazgató korábbi közlését a valóban létező járműhiányról, és őt egyelőre nem rúgták ki ismereteink szerint „jól szervezett, provokatív akció” vádjával. Továbbá ismert, hogy a MÁV–HÉV már tavaly év végén is hasonló járat- és kapacitáscsökkentésre kényszerült járműhiány miatt.

Sőt, 

Nagy Bálint magabiztossága ellenére azt sem tudjuk biztosan állítani, hogy „álhír” lenne a járatritkítás, hiszen éppen egy órával azelőtt erősítette meg a HVG-nek a tárca, hogy nincs még döntés, vagyis legalább annyira lehetséges, mint amennyire nem.

Juhász István

Az államtitkár Facebook-posztja alá kommentelt Vitézy is, és ő is felhívta a figyelmet a MÁV-vezérigazgató járműhiányt elismerő nyilatkozatára, valamint üzent az államtitkárnak: „Elég nehéz munka lehet, úgy tűnik, annyiból áll, hogy téged dobnak be, amikor a főnököd már teljesen lejáratta magát.”

Hozzátette: 

„Ha jól értem, ismét szabotázzsal vádoljátok a MÁV vezetőit, nem először.”  

Vitézy azzal folytatta: „Amikor legutóbb szabotázzsal vádoltátok meg a vasút vezetőit tavaly nyáron, Lázár minisztert a Rákosi-korszak hírhedt közlekedési miniszteréhez, Gerő Ernőhöz hasonlítottam, de úgy látom, ez inkább inspirálóan hatott a »szaktárcára«, és tényleg az ötvenes évek stílusában folytatjátok.”

Lázár a MÁV két vezérigazgató-helyettesét tette felelőssé a fővonali balhé miatt, a tárcája pedig beleszállt Vitézybe

Vezéráldozattal folytatódik a MÁV és Lázár csatája: a miniszter szerdán felmentette a vasúttársaság pályaműködtetésért felelős, illetve a gazdasági vezérigazgató-helyettesét – erősítette meg a hvg.hu értesülését Csepreghy Nándor miniszterhelyettes. A MÁV később úgy pontosította a politikus közlését, hogy csak az egyik vezetőt mentették fel.

Vitézy – aki 2022 őszéig maga is közlekedési államtitkár volt, de még nem Lázár alatt – kitért arra is: „Ha az a tervetek, hogy hivatalosan visszaléptek a járatritkítástól, elaltatjátok a közvéleményt, aztán majd »üzemzavar« címén mégis megvalósítjátok, szeretném előre jelezni: ez a trükk nem fog működni.”

Hirdetés
Világ Németh András 2024. november. 30. 12:30

Így halnak meg Oroszországban a semmiért az észak-koreai katonák

Amerikai illetékesek is megerősítették, hogy észak-koreaiak is voltak azok között a katonák között, akik a napokban az oroszországi Kurszk térségében életüket vesztették egy brit manőverező robotgépekkel végrehajtott ukrán támadásban. Közben az is kiderült, hogy a Putyin segítségére vezényelt távol-keleti katonák zsoldja leginkább Kim Dzsong Un diktátort és környezetét gazdagítja.