Itthon Lőrincz Tamás 2024. október. 10. 05:30

Egymilliárdos nyereséget ért el a végrehajtói kar

Tovább gyarapította vagyonát a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar – derült ki a szervezet 2023-as évre vonatkozó gazdasági beszámolójából. Az adózott eredmény (nyereség) ugyan csaknem 340 millió forinttal csökkent az egy évvel korábbihoz képest, de még így is meghaladta az 1,07 milliárd forintot. Bankbetétben 6,8 milliárd forintot tartanak.  

A Magyar Bírósági Végrehajtói Kar (MBVK) rosszabb évet zárt 2023-ban az egy évvel korábbihoz képest, de még így is jelentős, egymilliárd forint feletti nyereséget ért el – derül ki a szervezet beszámolójából.  

Az MBVK-nak tavaly 3,5 milliárd forint feletti bevétele volt, ennek nagy részét pedig egyéb – a beszámolóban pontosan nem részletezett – kategóriába sorolták. Az adatok szerint a különböző szolgáltatások mellett nagyobb tételt jelentett a kamatokból származó összeg, ezekből több mint 460 millió forintra tettek szert. Az MBVK ugyanis igen jelentős összeget, 6,8 milliárd forintot tartott tavaly bankbetétben – 1,6 milliárd forinttal többet, mint egy évvel korábban.  

A szervezet 2022-ben még valamivel nagyobb, 1,41 milliárd forint adózott eredményt tudott felmutatni, ráadásul akkor csak 3,2 milliárd forintos volt a bevétel. 

A végrehajtói karhoz hasonlóan maguk a végrehajtók is rosszabb évet zártak 2023-ban: az rtl.hu korábbi összesítése szerint a több mint 200 végrehajtói iroda összesített adózott eredménye 9 milliárdról 8 milliárd forintra esett vissza, és az átlagos bevételek is inkább csak stagnáltak. A végrehajtók keresete miatt viszont nem kell aggódni: átlagosan 30-35 millió forintot fizethettek ki maguknak osztalékként.  

A csökkenő nyereség egyébként esetükben azért lehet meglepő, mert az árveréseket tekintve a tavalyi volt az első teljes év a covid-járvány után: 2021-ben és 2022 első felében még nem lehetett lakóingatlanból utcára tenni valakit. A kar adatai szerint fel is pörögtek a végrehajtások, így 7459 ingatlant bocsátottak árverésre tavaly április 30. és november 15. között, a téli kilakoltatási moratórium kezdetéig. Ezek közül 3318 volt lakóingatlan, de nem az összes árverés volt sikeres. 

A Magyar Bírósági Végrehajtói Kar székháza
Fazekas István

Az MBVK honlapjára feltöltött adatok szerint tavaly, a negyedik negyedévben 68-an dolgoztak a karnál, a szervezetnek pedig hat vezetője, választott tisztségviselője volt. A vezetők munkabérére és egyéb juttatásaira ebben a három hónapban összesen 17,2 millió forintot költöttek.  

Az MBVK új vezetője a korrupciós botrányba belebukott – jelenleg Völner Pál volt igazságügyi miniszter-helyettessel együtt korrupciós vádakkal bíróság előtt álló – Schadl György lemondása után Lupkovics Beátát választották, aki amúgy Varga Judit volt igazságügyi miniszter egykori évfolyamtársa. Az új elnökségben pedig helyet kapott Kovássy Szabolcs, Papp Gábor, Ódor Gergely István, és Kósa Zoárd, míg az MBVK operatív vezetője, a hivatalvezető továbbra is Takács Katalin maradt.

A tisztújítás pikantériája az volt, hogy a szavazás előtt Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő közzétett egy levelet, amelyben bizonyos végrehajtók mellett kampányolnak. A levélben – melyet utóbb annak aláírója és maga a végrehajtói kar is hamisítványnak nevezett – több végrehajtót is megneveztek, és úgy tüntették fel őket, mintha kiemelt politikai támogatást élveznének. Végül éppen azt az öt embert választották az elnökségnek, sőt még az is stimmelt, hogy Lupkovics Beáta lett az elnök.

Az elnökség tagjai egyébként csak végrehajtók lehetnek, az elnök, Lupkovics Beáta végrehajtói irodája például 110,8 millió forintos nettó árbevételt ért el 2023-ban, amelyből az adózott eredmény 26,6 millió forint volt.

Hirdetés