Itthon Serdült Viktória 2024. október. 03. 11:52

Német nagykövet: Magyarország olyan úton jár, amely eltávolítja a barátaitól

Serdült Viktória
Szerzőnk Serdült Viktória

Julia Gross beszédében úgy fogalmazott, a magyar kormány lépései aláássák a Magyarországgal szembeni bizalmat. A Szabad Európa információi szerint a héten ráadásul francia kollégájával közösen szóbeli diplomáciai jegyzéket nyújtott be Orbán Balázs szavai miatt.

Szokatlanul élesen kritizálta a magyar kormányt a német nagykövet szerda este a Német Egység Napja alkalmából elmondott beszédében. Orbán Viktor békemisszióját, valamint a finn és a svéd NATO-csatlakozás halogatását is felemlegetve Julia Gross a budapesti Vigadóban tartott ünnepségen arra utalt, hogy a kormány lépései egyre jobban aláássák a Magyarországgal szembeni bizalmat, az Orbán-kabinet pedig olyan útra lépett, amely eltávolítja egymástól a két országot.

A nagykövet a beszédében felemlegette a német szövetségi elnök beszédét, amelyet néhány hete a Soproni Piknik 35. évfordulóján tartott. Ebben Frank-Walter Steinmeier úgy fogalmazott, a német egység nem jöhetett volna létre „a magyarok szabadságszeretete és Európa iránti szenvedélye nélkül”.

Nemzetközi lapszemle: Eljött Magyarországra, de Orbánt messzire elkerülte a német államfő

Frank-Walter Steinmeier gépe Pápán szállt le, Budapestre el sem látogatott.

Az a csodálat és bizalom, amelyet Magyarország ebben az időszakban szerzett, olyan politikai tőke, amely nemzetközileg nagyobb súlyt képvisel, mint a puszta gazdasági erő vagy a politikai erődemonstrációk. Ez a bizalmi tőke minden magyaré, és elvárható minden magyar kormánytól, hogy megvédje és növelje – emlékeztetett a nagykövet.

„Jelenleg azonban aggodalommal figyeljük, hogy a magyar kormány ezt a tőkét – amely az önöké is – egy teljesen bizonytalan célú és kimenetelű politikai fogadás tétjeként kockáztatja” – mondta Julia Gross, aki szerint az utóbbi időben egyre jobban erodálódott a bizalom.

„Ezzel nemcsak egyes politikusok múlt héten tett nyilatkozataira gondolok, hanem olyan incidensek, teóriák, intézkedések és provokációk egész sorára, melyeknek látszólag nincs más céljuk, mint hogy kétséget ébresszenek Magyarország megbízhatóságával kapcsolatban” – mondta.

A német nagykövet külön említette Orbán Viktor békemisszióját, amely „bosszúságot okozott az EU-ban”, a Finnország és Svédország NATO-csatlakozása körüli „komédiát”, valamint a NATO védelmi képességeivel kapcsolatos „kockázatos játszmát” is.

„Feltételezem, hogy Önöknél – magyar választópolgároknál, politikai meggyőződéstől függetlenül – mindez egyre inkább ahhoz a kérdéshez vezet: hogyan szolgálja ez az én érdekeimet, és hogyan teszi jobbá az életemet magyarként?” – tette fel a kérdést Gross.

Azt ugyanakkor leszögezte, hogy Magyarország Németország fontos partnere és szövetségese, és az is marad, a barátságot pedig fenn akarják tartani.

Magyarország azonban jelenleg olyan úton jár, amely eltávolítja a barátaitól. Magyarország igazi barátai Európában vannak, és ezen a konnektivitásról és semlegességről szóló beszédek sem változtatnak.

A fogadáson kormánytag egyébként nem vett részt – a teljes kabinet a kétnapos kihelyezett kormányülésen van Geszten –, Julia Gross beszéde végén így a jelenlévőket kérte arra, hogy ha azt akarják, hogy Magyarország a tisztelet és a bizalom tőkéjét a magyarok javára tudja fordítani, és a német–magyar barátság újra láthatóvá váljon, akkor szólaljanak fel ennek érdekében.

A Szabad Európa információi szerint az elmúlt napokban ráadásul nem ez volt az egyetlen kritika a magyar kormány felé német részről. A lap úgy tudja, hogy Orbán Balázs interjúja miatt, amelyben gyakorlatilag arról beszélt, hogy Magyarország nem védekezne egy esetleges orosz támadás esetén, a német és a francia nagykövet közösen fogalmazott meg úgynevezett demarsot, azaz szóbeli diplomáciai jegyzéket.

Úgy tudják, ebben az áll, hogy „amennyiben Magyarország NATO-tagállamként valóban így áll a közös védelem kérdéséhez, az ellentétes a katonai szövetség szellemiségével, és sértő a többi tagra nézve”.

Németország és Magyarország között júliusban is akadt feszültség, miután Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az utolsó pillanatban mondta le találkozóját Annalena Baerbock német külügyminiszterrel. Bár a magyar fél technikai okokra hivatkozott, a német külügy megdöbbent a történteken.

Hirdetés