Itthon Lengyel Tibor 2024. szeptember. 27. 12:11

November közepén nyújtja be a kormány a „békeköltségvetést”, és karácsony előtt, rendkívüli parlamenti ülésen szavaznák meg

Lengyel Tibor
Szerzőnk Lengyel Tibor

Máris újraírták a kormánypártok a maguk által kitalált őszi parlamenti menetrendet. Az eredeti terv szerint december 2-án lett volna az utolsó ülés, de kiderült, hogy a jövő évi költségvetést majd csak hetekkel ezután, egy rendkívüli ülésen fogadhatják el.

November 10-e körül, vagyis pár nappal a november 5-i amerikai elnökválasztás után nyújtja be a kormány a 2024-es központi költségvetés tervezetét az Országgyűlésnek, a törvényhozás pedig várhatóan december 20-a körül tarthatja a végszavazást a jövő évi büdzséről – hangzott el a HVG értesülései szerint a parlament munkarendről döntő házbizottság pénteki ülésén.

Ez azt jelenti, hogy a kormány által „békeköltségvetésnek” nevezett büdzsé miatt máris átírják a pár napja véglegesített és a pénteki házbizottsági ülésre bevitt őszi parlamenti ülésszak menetrendjét. Ugyanakkor érthetetlen, hogy ha eleve így tervezték a költségvetés benyújtását és tárgyalását, miért nem így állították össze elsőre az ülések és szavazások tervezett menetrendjét.

A HVG csütörtökön az eredeti tervezet alapján írta meg, hogy szeptember 30-án kezdődik a parlament őszi ülésszaka – várhatóan a szokásoknak megfelelően Orbán Viktor miniszterelnök napirend előtti felszólalásával –, és összesen 18 ülésnapot terveztek be, az utolsót december 2-ára. 

Orbánnal nyithat hétfőn a parlament, az őszi szezonban 18 ülésnapot terveznek

A törvényhozási szezon szeptember 30-án indul, várhatóan Orbán Viktor napirend előtti felszólalásával, amelyben a miniszterelnök a „gazdasági semlegességről” szőtt terveit ismételheti meg. Az Országgyűlés őszi ülésszakában amúgy mindössze 18 ülésnappal terveznek, és már december elején kezdődne a téli szünet.

Ehhez képest a pénteki házbizottsági ülésen elhangzott tájékoztatás szerint a költségvetés végszavazását pár nappal karácsony előtt, december 20-a körül tervezik. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy a december 15-én normál esetben mindenképpen véget érő őszi ülésszakot ki kell majd pótolni a szavazás miatt egy rendkívüli üléssel. 

Aligha kapkodásról van azonban szó, hiszen a Donald Trump mellett nyíltan kampányoló kormányzat már áprilisban közölte, hogy eltér az eddigi gyakorlattól, és az amerikai elnökválasztás eredményétől teszi függővé a költségvetés számait, a büdzsé tervezetét pedig emiatt nyár helyett csak késő ősszel nyújtja be. Hogy Trump győzelmének vagy vereségének mi köze lehet a költségvetés számaihoz, arról itt írtunk.

Ami azonban nem változott, hogy megkezdik a képviselők egy sor frissen benyújtott törvényjavaslat vitáját. Ezek egyike egy honvédelmi témájú javaslat, amely az Alaptörvény legutóbbi átírásához kapcsolódó részletszabályokat tartalmazza, és rendelkezik „a külföldi fegyveres erők magyarországi vagy Magyarország területéről kiinduló alkalmazásáról és magyarországi állomásozásáról”. 

Kedden tartja majd a törvényhozás a pénzügyi közvetítőrendszert érintő törvények módosításáról szóló javaslat, valamint a víziközmű-szolgáltatásról szóló módosító és az atomenergia-törvényt átíró előterjesztés általános vitáját. Téma lesz még az a javaslat is, hogy jelöljék ki a Magyar Tudomány Évét, és mindjárt két évre, 2025-re és 2026-ra is.

Nem ismerünk viszont még több olyan törvényjavaslatot, amit a tervek szerint az őszi ülésszakban nyújtanak be és fogadnak el. Ezek közé tartozik a sajtóban megjelenő háborús propagandát büntető javaslat is, amelyet – mint a HVG kérdésére a legutóbbi kormányinfón kiderült – a kormány stratégiai kabinetje már tárgyalt, ám visszadobott, Gulyás Gergely azonban nem árulta el, mi volt vele a baj. 

Ötletel a kormány: felfüggeszthetik a médiumot, amit háborús propagandán érnek, de nem Lánczié a döntés

Ötven évvel a „béke elleni bűncselekmények” jogi kategória megszüntetése után a kormány tűzparancsot adott a parlamentnek a háborús propaganda elleni törvény megalkotására. Az új paragrafusokkal megvághatnák egyes sajtótermékek bevételeit, vagy felfüggeszthetnék a működésüket.

Hirdetés