A nő édesanyja korábban azt nyilatkozta, hogy a magyar titkosszolgálatok védik a lányát, akinek azt tanácsolták, hogy ne álljon szóba a médiával.
Nem áll titkosszolgálati védelem alatt Cristiana Bársony-Arcidiacono, a libanoni robbantásokkal összefüggésbe hozott BAC Consulting Kft. tulajdonosa – közölte az Alkotmányvédelmi Hivatal (AH) a Telex megkeresésére.
Az AH reakciója azután érkezett, hogy pénteken a Bársony-Arcidiacono édesanyja azt nyilatkozta az AP hírügynökségnek, hogy a lánya fenyegetéseket kapott, „jelenleg a magyar titkosszolgálatok által védett biztonságos helyen van”, és hogy a magyar titkosszolgálatok tanácsolták a lányának, hogy ne nyilatkozzon a médiának.
„Magyarországon a nemzetbiztonsági védelem alá eső személyek körét jogszabály rögzíti. Az érintett hölgy nem tartozik a védetti körbe, így védelmet nem kaphat” – fejtette ki az AH.
Hozzátették, hogy a magyar nemzetbiztonsági szolgálatok szerda óta vizsgálatot folytatnak, ezért Cristiana Bársony-Arcidiaconót többször is meghallgatták. „A vizsgálat eredményeiről a nemzetközi partnerszervezeteket és az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságát folyamatosan tájékoztatjuk. A vizsgálat eddigi eredményei egyértelműen tisztázták, hogy az úgynevezett csipogók Magyarország területén sosem jártak, legyártásukban vagy átalakításukban magyar cég vagy magyar szakember semmilyen formában nem működött közre!” – írták.
A Hezbollah által kiosztott csipogók kedden, a milícia által használt adóvevők pedig szerdán robbantak fel. A két támadásban 37 ember halt meg, köztük legalább két gyermek, és több mint 3000 ember megsebesült. A támadást Izrael hivatalosan nem kommentálta, de a Hezbollah és Libanon Izraelt vádolja a robbantássorozattal.
A csipogók a tajvani Gold Apollo márka termékei voltak, de a cég azt állította, hogy az eszközöket egy budapesti cég, a BAC gyártotta és értékesítette a régióban egy licencszerződés alapján. A magyar vállalat vezetője azonban arról beszélt, hogy csupán közvetítő szerepet töltött be a szerkezetek értékesítésében. A kormány az eset kapcsán lapunkat arról tájékoztatta, hogy az érintett cég „a magyar kormánytól semmilyen megbízást nem kapott semmire, és a kormánytól nem kért engedélyt semmire“.
Szerdán a Telex azt írta, a csipogókat valójában egy bulgáriai cég, a Norta Global hozta be Tajvanból, és ők is adták tovább a szerkezeteket, amelyek később a libanoni szélsőséges szervezethez kerültek. Erre reagálva a bolgár nemzetbiztonsági hivatal csütörtökön közölte, hogy bár a norvég tulajdonú Norta Global Szófiában van bejegyezve, a csipogók nem jártak Bulgáriában, a vállalat viszont 1,6 millió eurót átutalt Magyarországra. A tajvani Gold Apollo vezérigazgatója csütörtökön azt nyilatkozta, a felrobbantott csipogók gyártását Ausztriában irányította egy Tom nevű férfi.
Nyitóképünkön a BAC Consulting budapesti székhelyének épülete.