Egyházpolitikáról, az állam és egyházak kapcsolatáról zárt ajtók mögötti tanácskozást szervez az uniós soros elnökséget ellátó magyar kormány, kizárólag az általa meghívott szakértőknek.
Az elmúlt hónapok eseményei – egyebek mellett a Balog Zoltán református püspök politikai beavatkozása miatt az érdeklődés fókuszába került kegyelmi ügy, a Magyarországon tevékenykedő Hilerion orosz ortodox metropolita vagy a NER-celeb pap, Bese Gergő bukása kapcsán –, különösen érdekes témában szervez konferenciát az EU soros elnöki tisztét betöltő magyar kormány.
Kíváncsiak lettünk volna tehát, hogy „Az állam és a vallási közösségek közötti együttműködés, valamint a vallásszabadság elméleti és gyakorlati megvalósulása az EU tagállamaiban” címmel október 16-ára, meghirdetett rendezvényen, kik és milyen formában osztják majd meg gondolataikat egyebek mellett az állam és egyház szétválasztásáról. Vajon milyen tanácsokkal tud szolgálni e téren az uniónak az a Magyarország, amely
az egyedi kormányhatározatokkal tökélyre fejlesztette az egyházak kézből etetésének gyakorlatát,
illetve „törvényesítette”, hogy a kormányfőnek nem tetsző vallási közösségeket (lásd az Iványi Gábor-féle Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség) száműzni lehessen a bevett egyházaknak nevezett, költségvetési támogatásban alanyi jogon részesülő felekezetek köréből.
Meglepetésünkre, kérdésünk nyomán kiderült, ez az igazán forró téma nem tartozik a nyilvánosságra.
Mint a szervezők a HVG kérdésére írták: „a program szakértői szintű esemény (…) ebből kifolyólag azon részt venni sincsen lehetősége a média képviselőinek.” Megnyugtatásul közölték, hogy az esemény után összeállítanak majd egy kivonatos összefoglalót a megvitatott témákról, amit tájékoztatás céljából a sajtó is megkaphat.
(Nyitóképünkön: Orbán Viktor beszédet mond az esztergomi bazilikában)