Itthon hvg.hu 2024. szeptember. 13. 08:08

Orbán: "Magyarország nem nézheti a gazdaságot a politika szemüvegén keresztül"

Vége a nyárnak, a miniszterelnök interjúval indított péntek reggel a Kossuth rádió “Jó reggelt, Magyarország!” című műsorában.

Közel két hónap kihagyás után, a miniszterelnök félretette a kettlebellt, és újra megszólalt reggel fél nyolckor a Kossuth rádióban.

Gazdasági semlegesség

A miniszterelnök szerint a magyar politika intellektuális tartalma zsugorodik, ahogy a botránypolitika felé mennek a dolgok. A mélyebb elemzések kevésbé uralják a politikai gondolkodást. Pedig az utóbbi hét legizgalmasabb nemzetközi eseménye intellektuális szempontból, az Európai Központi Bank korábbi elnöke és korábbi olasz miniszterelnök, Mario Draghi több száz oldalas tanulmánya, amelyben értékelte az európai gazdaság helyzetét. A Draghi-jelentésből Orbán szerint az derül ki hogy nagy baj van, óriási gazdasági képességvesztés, hanyatlás érzékelhető. Vagyis, ha azt csináljuk, amit eddig csináltunk, abból nagy baj lesz. Kihívóink vannak, az USA és Kína ellép mellettünk, Európa lemarad, mint a borravaló.

Erre kétféle módon lehet reagálni, vagy benevezünk ebbe a versenybe, vagy blokkosodunk. Az EU a blokkosodás mellett van, a védővámok és szankciók bevezetésében hisz. De Magyarország számára a blokkosodás tragédia lenne, mert akkor mi a perifériára szorulunk, bezárnak egy zsákutcába, lehetőségeket vesztünk. Magyarországnak versenyeznie kell, megérteni, hogy miért jobbak mások, mint mi, és elkezdünk versenyezni, és felhozzuk a képességeinket.

Ehhez az egyik eszköz a gazdasági semlegesség. Ezt a kifejezést a magyar politikában elég sokszor használtuk, amikor ki akartunk maradni valamiből, de ritkán hoztuk összefüggésbe a gazdasággal. Pedig a gazdasági semlegességet érdemes bevezetni és megbarátkozni vele, még akkor is, ha furcsán hangzik.

Keletre és Nyugatra is fent kell tartanunk a versenyt. Eddig a semlegesség kimaradt, de itt az ideje hogy bevezessük, „Magyarország nem nézheti a gazdaságot a politika szemüvegén keresztül” – összegezte a miniszterelnök.

Kínai beruházások és árstop

Szövetségeseket kell gyűjteni, a hasonló gondolkodókkal kell összefogni, például a spanyol miniszterelnök is a minap járt Kínában.

Orbán azt is elmondta, hogy az utóbbi időben tárgyalt az autóipar összes magyar vezető szereplőjével. “Kérdeztem a véleményüket a kínai elektromos autókra kivetett büntetővámokról. Azt mondták, hogy ők ezt ellenzik. Ők versenyezni akarnak, de az EB nem hallgat rájuk.” Sok olyan jelentős európai szereplő van a politikában és gazdaságban, akik a magyarokkal értenek egyet.

“Tegnapelőtt ítéltek el bennünket, azért, mert megvédtük a családokat az indokolatlan áremelésekkel szemben. Ezek rossz gondolatok, az EB gazdasági tévedései. Azért, mert valami brüsszeli, még nem okosabb, mint mi” – hangzott a miniszterelnök reakciója arra az EB ítéletre, miszerint az árstopra vonatkozó kormányrendelet sértette a szabad versenyt.

Magyar gazdaság a fellendülés küszöbén

“Sok rosszat hallok a magyar gazdaságról, de ha a tényeket nézzük egy nagyon rossz időszakon már túl van, egy föllendülés küszöbén áll” – festett reményteljes képet Orbán a hazai gazdaság helyzetéről. Véleménye szerint az emberek dolga eldönteni, hogy mennyit fogyasztanak, hogy elköltik a pénzüket vagy spórolnak, ez nem a közgazdászok feladata, de úgy tűnik az emberek többet költenek, ráadásul az inflációt meghaladó 9-10 százalékos béremelés van. Sőt, a turisztikai számok történelmi rekordot döntöttek, soha annyi magyar nem nyaralt, mint idén.

Magyarország mindenben jól teljesít, állítása szerint az EU átlagát meghaladja a magyar növekedés, az infláció lassan 3 százalék alatt van, a magyar beruházások 23 százaléka meghaladja az EU-s átlag 20 százalékot. Összességében a számok bizakodásra adnak okot Orbánnak, jövőre azt jósolja, Magyarország lesz a 3. legjobb hely Európában, bár még ez sem elég jó, elsőnek kell lennünk.

A béremelésről csak óvatosan

Orbán szerint a bérnövekedés kívánatos dolog, de óvatosan kell beszélni róla, ráadásul ez nem az állam feladata. A tárgyalás a munkaadó és munkavállaló között kell hogy történjen, a legjobb ha 2-3 évre előre megállapodnak, az állam pedig csak kihirdeti a megállapodást. A következő években úgy gondolja, érzékelhető lesz az emelkedés.

Németország végre felébredt

Arra is reagált Orbán, hogy Németország hat hónapra visszaállítja az ellenőrzést a szárazföldi határátkelőin. Arra is kitért, hogy a magyar kormány már 2015 óta tudta, hogy a bevándorlás problémákat fog okozni. “Mi vettünk egy nagy levegőt, építettünk egy kerítést, és megfogtuk a migránsokat.”

“A határvédelem eddig negatív kifejezés volt, de most Németországban felébredtek.” Már csak egy lépést kéne tenniük, nem kéne megbüntetni azokat, akik megvédik a határaikat, mert mások is ezt csinálják.

“Ez egy kupleráj, politikai káosz az egész bizottság, EU-s jogalkotás. Ki kell fizetni a magyaroknak a határvédelem összegét, nem megbüntetni minket” – szögezte le a miniszterelnök. Arra ugyan nem lát sok esélyt, hogy ez hamar megtörténne, de a következő öt évben Orbán várja, hogy az EU kifizesse Magyarországnak azt a pénzt, amit határvédelemre költött.

Hirdetés