Már Magyar Péter is számonkérte a miniszterelnökön, hogy Győr-Moson-Sopron megyében illegális migránsokat befogadó tábor épül. A rendőrség által őrzött, kerítéssel elkerített területen tegnapig még kárpátaljai családok éltek.
Az osztrák határtól csupán fél óra autóval Vitnyéd, az 1500 fős község Győr-Moson-Sopron megyében, ahol az utóbbi napokban a helyiek állítása szerint „migránstábor” épül.
A település külterületén található Csermajor, amely egykor neves tejipari iskolának adott otthont. Az épületegyüttes már 10 éve üzemen kívül van, állami tulajdonba tartozik, de 2020 óta ingyenes vagyonjuttatásként a Széchenyi István Egyetem tulajdonában áll. A győri egyetem kuratóriumának korábban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is tagja volt, a Széchenyi István Egyetemért Vagyonkezelő Alapítvány kuratóriumi elnöke Palkovics László volt innovációs miniszter.
Múlt hét kedden mozgolódást tapasztaltak a helyiek. Kerítést húztak fel az épületek köré, az egykori tornateremből és iskolaépületből elkezdtek kipakolni, a bejáratot rendőrök őrzik.
A csermajori iskola volt tanulóit összefogó közösségi oldalon megjelent bejegyzésre hivatkozva a helyi média menekülttábor építését emlegette.
Lapunk egy héttel ezelőtt és most pénteken is kereste Szalai Csaba polgármestert, aki mindkétszer azt mondta, az önkormányzatot nem értesítették hivatalosan arról, mi történik.
„Lehet, hogy így lesz, de nagyon meglepődnék” – válaszolta lapunk megkeresésére Vitnyéd polgármestere arra a kérdésre, hogy épül-e „migránstábor” a településen.
A polgármester múlt héten személyesen is elment megnézni, hogy mi is történik. Azt látta, hogy az iskolaépületből pakolják ki a dolgokat, a területet kerítés és rendőrök védik, de sem ők, sem a munkások nem voltak közlékenyek azzal kapcsolatban, hogy mi történik. A helyiek egy zárt, katonaság által őrzött tábor kialakítását emlegetik.
A „menekülttábor” kifejezés onnan is élhet a helyi közbeszédben, hogy Csermajor területén egészen tegnapig éltek menekültek. Az egykori lánykollégium épületében Kárpátaljáról érkezett ide két és fél éve 93 menekült, köztük 43 gyerek.
A Nyitott KAPU-VÁR Térségi Szociális Szolgáltató Központ igazgatója pénteken lapunknak elmondta, hogy valóban kerítés és rendőrök őrzik Csermajor területét, de ők sem kaptak válaszokat arra, mi készül. A szociális munkásokat a rendőrök beengedték a kerítés mögé, a kapuvári iskolából ugyanis naponta jártak ki tanítók a kárpátaljai gyerekekhez. Tegnap azonban a tábor területéről kiköltöztek a menekültek – meséli Odoricsné Buthi Krisztina.
A családok nem a mostani építkezés miatt távoztak, hanem amiatt az augusztus 21. óta hatályos kormányrendelet miatt, amely alapján már nem jár számukra állami lakhatási támogatás. Egy hónap haladékot kaptak, amit az önkormányzat és a családsegítő támogatásában tölthettek még itt, akiknek „nem is volt kérdés”, hogy segítik saját lábra állítani a családokat. Ez sikerült is, a szociális intézmény igazgatója szerint mindenki megoldotta magának a szállást, ők pedig tartják a kapcsolatot a családokkal, nyomon követik és segítik őket. A legtöbben Ausztriába járnak át dolgozni, vagy a helyi mezőgazdasági cégeknél kapnak munkát, amiből finanszírozni tudják, hogy a környező településeken magánszállást béreljenek.
A történések már Magyar Péternek is szemet szúrtak. A Tisza Párt elnöke pénteki Facebook-bejegyzésében azt kéri számon a miniszterelnöktől, hogy
miközben turbó fokozatba kapcsolja a migránsozást, miért alakítják át a magyar adófizetők pénzén az egykori jó nevű iskolát migránstáborrá?
Ezek azonban a polgármester szerint csak pletykaszintű állítások, hivatalos forrásból a tábor építését még nem erősítette meg, de nem is cáfolta senki. Lapunk több minisztériumot és a helyi rendőr-főkapitányságot is kereste – amint választ kapunk, frissítjük cikkünket.