Akadnak olyan fiatalok is az érintettek között, akik már nem tankötelesek. Többen úgy döntöttek, hogy nem tanulnak tovább.
A fenntartó Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) tartozásaira hivatkozva két budapesti és egy szegedi Wesley-óvoda és -iskola működési engedélyét vonták vissza néhány nappal a tanév kezdete előtt kormányhivatalok. Az intézményekbe járó gyerekek többsége speciális nevelési igényű vagy hátrányos helyzetű. Közülük a Népszava cikke szerint még mindig nem mindenkinek találtak új helyet.
A kijelölt iskolák közül több nincs is felkészülve ilyen gyerekek fogadására. A lapnak levelet írt az egyik érintett intézmény tanára, amelyben arra panaszkodott, hogy nem rendelkeznek autista gyerekek neveléséhez szükséges szaktudással, nincs gyógypedagógiai végzettségük.
A lap szerint az egyik szegedi középiskolának az alapító okiratában is szerepelt, hogy autista diákokat nem tudnak fogadni, ám a tankerületi központ felmentést adott a dokumentumban leírtak alól, így annak ellenére is muszáj volt speciális igényű gyerekeket felvenniük, hogy nincsenek meg a szakszerű ellátásukhoz szükséges feltételeik. A wesley-s gyerekeket több forrás szerint is elkülönítve helyezték el, és a csengetési rendjük is más, hogy a szünetekben ne találkozzanak a többi diákkal.
Százak tüntettek Szegeden Iványi Gáborék iskolájának bezárása miatt
Közel 150 gyereknek kellett vagy kellett volna egyetlen munkanap alatt új iskolát találni. Hétfőn kinyit a Wesley iskola Szegeden, de csak gyerekfelügyeletet tudnak biztosítani, tanítást nem.
A lapnak nyilatkozott Novákné Finta Csilla, a Szegeden megszüntetett Wesley-iskola szülői munkaközösségének vezetője, aki rámutatott, hogy az autista gyerekek valóban nem tudják elviselni a magasabb létszámú osztályokat, de ez nem jelenti azt, hogy el kell őket különíteni. A Wesley-ben integráltan tanulhattak, ez fontos eleme a fejlesztésüknek, amennyiben biztosított a megfelelő környezet és szakértelem.
Ő beszélt arról is, hogy nem minden diáknak sikerült szegedi iskolákban helyet találni, akadnak, akiknek Bordányba, Deszkre, Ásotthalomra kell átjárniuk. Ásotthalmon több SNI-s diák egy erdészeti szakközépiskolába került, nekik újra kell kezdeniük a középiskolát erdész képzésen, pedig sosem akartak ezzel foglalkozni.
Iványi Júlia, a Budapesten megszüntetett MÁV-telepi Wesley-iskola volt igazgatója úgy tudja, hogy hétfőn még 76 olyan diák volt, akinek egyelőre nem találtak új helyet. Ő és Novákné Finta Csilla is tud olyan, korábban több iskolát is megjárt tanulókról, akik már elmúltak 16 évesek, így már nem tankötelesek, és úgy döntöttek, inkább nem tanulnak tovább.
424 milliós tartozása van a kormányhivatalnak, amelyik a tartozásai miatt záratta be Iványi Gáborék két iskoláját
A budapesti oktatási intézmények kintlévőségei a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség szerint nagyjából 150 millió forintot tesznek ki.
A lap a Szegedi Tankerületi Központot és a tankerületi központokat felügyelő Klebelsberg Központot is megkereste, de csak az előbbitől kapott választ. A szegedi szervezet igazgatója, Plesovszkiné Ujfaluczki Judit szerint az iskoláik biztosítják a sajátos nevelési igényű diákok megfelelő, jogszabályokban előírt ellátását.
A MET korábban jelezte: az iskolák ügyében azonnali jogvédelmi kérelmet adtak be az illetékes bíróságoknak, még ebben a hónapban kiderül, hogy befogadták-e a kérelmeket, amire a jogi szakértőik jó esélyt látnak. Ha el is fogadják a kérelmeket, az még nem jelenti automatikusan azt, hogy újra elindul az oktatás az intézményeikben.