Itthon hvg.hu 2024. szeptember. 03. 12:29

Szellőztessenek hajnalban, vagy rövidítsék az órákat – javasolja az iskoláknak az államtitkár az extrém hőség ellen

Ahol egy osztályteremben 30-35 fok van, ott érdemi munkát végezni, akár tanítani, akár tanulni nagyjából lehetetlen. Maruzsa Zoltán államtitkárnak azonban van megoldási javaslata.

Nemcsak a mobiltelefonok iskolai használatát tiltó új szabályozás, hanem a hőség is gondot okoz a tanév kezdetén az iskolákban. Az előrejelzések szerint szerdáig az ország 15 megyéjében extrém hőség marad, és bár utána enyhül az idő, de csak egy kicsit, pénteken is lehetnek helyek, ahol 34 fok lesz.

A HVG nemrég írt arról, hogy bár egy olyan osztályteremben, ahol 30-35 fok a hőmérséklet, aligha lehet érdemi munkát végezni – tanítani vagy tanulni –, a vonatkozó szabályozás az iskoláknál csak arról rendelkezik, hogy mit kell tenni, ha télen túl hideg van – a jelek szerint arra nem gondoltak a rendelet megírásakor, hogy szeptemberben vagy június elején nagyon meleg lehet.

Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár azonban az Inforádió Aréna című műsorának adott interjújában javasolt megoldást. Azt mondta, elrendelték, hogy minden tankerületi iskolában hajnaltól szellőztessenek, hűtsenek ott, ahol van klímaberendezés. Az igazgatóknak pedig joguk van arra, hogy rövidített oktatást rendeljenek el, ha szükséges – például, amikor hőségriasztás van. 

Olyan hőség lehet sok tanteremben, hogy felnőtteket nem engednének dolgozni ilyen állapotok között

Magyarországon rövidített órákat kért egy szakszervezet a kormánytól a hőség miatt, olasz kollégáik októberi iskolakezdést szeretnének, amin a szülők kiborultak. A magyar szabályok szerint irodai munkát nem lehetne 31 fokosnál melegebb helyen végezni, de az iskolákban más a helyzet. És a mostani időjárás már nem egyedi, egyre több forró szeptemberünk lesz.

Maruzsa az InfoRádió műsorában arról is beszélt, „megítélés kérdése”, hogy mennyire szigorú az okoseszközök, mobiltelefonok használatát tiltó új szabály, és világossá tette azt is, ha a kötelezően begyűjtött telefonok megsérülnek az intézményben, azért a kárért az iskola felelős. Erről itt írtunk: 

Maruzsa: Ha a diákoktól átvett készülékek megsérülnek, természetesen az iskola a felelős

A köznevelési államtitkár higgadtságra és kivárásra biztat az elvett mobilok kérdésében. Azt mondta, abban bíznak, hogy a készülékekkel semmi sem fog történni.

(Nyitóképünk illusztráció)

Hirdetés
hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.