Bejegyzésében kifejtette, tovább folytatódik “a hazugsághadjárat Magyarországgal szemben”.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Facebook-oldalán vasárnap reggel arról írt, hogy szerint az orosz és belorusz állampolgárok bevonása a Nemzeti Kártya-programba semmifajta biztonsági kockázatot nem jelent a schengeni övezet szempontjából, mert a Magyarországra történő belépéshez és az itt tartózkodáshoz továbbra is átfogó ellenőrzésen kell átesniük.
“Sajnálattal kell tapasztalnunk, hogy az észak-európai és balti kollégáink tovább folytatják hazugsághadjáratukat Magyarországgal szemben. Nem szokatlan ez persze háborúpárti politikusok részéről, de a tények ilyen mértékű figyelmen kívül hagyása mégis riasztó” – jegyezte meg.
Mint mi is írtunk róla, július eleje óta orosz és fehérorosz vendégmunkások is jöhetnek Magyarországra az úgynevezett Nemzeti Kártyával. Amit fontos tudni, a Nemzeti Kártyával rendelkezők nem számítanak bele a vendégmunkásoknál megállapított körülbelül 60 ezer fő/év foglalkoztatási korlátba, és bármilyen munkakörben foglalkoztathatók. Ráadásul a kérelemhez nem kell munkaerőigényről szóló igazolást benyújtaniuk, hosszabbítási eljárásnál nem kell kulturális ismereti vizsgát tenniük, sőt családegyesítésre is van lehetőségük.
A Nemzeti Kártya nem azonos a vendégmunkásstátusszal, több fontos különbség is van. A Nemzeti Kártyával rendelkezők nem számítanak bele a vendégmunkásoknál megállapított körülbelül 60 ezer fő/év foglalkoztatási korlátba, és bármilyen munkakörben foglalkoztathatók. Ráadásul a kártyásoknak a kérelemhez nem kell munkaerőigényről szóló igazolást benyújtaniuk, hosszabbítási eljárásnál nem kell kulturális ismereti vizsgát tenniük, sőt családegyesítésre is van lehetőségük.
Rácz András Oroszország-szakértő a Forbesnak korábban azt nyilatkozta, a kérvényezésére jogosult országok kiterjesztése lépés komoly nemzetbiztonsági kockázatot hordoz, de nem csak Magyarország kerülhet bajba. „A nemzetbiztonsági kockázatot jelentő oroszok számára a schengeni zóna a cél. A diplomáciai fedésben lévő orosz kémek esetében teljesen rendszeres, hogy például egy prágai akkreditáció mellett Szlovákiában, Ausztriában, Magyarországon vagy akár Németországban hajtsanak végre műveleteket.”