Költségvetési csalás és hamis magánokirat felhasználása miatt emeltek vádat 23 olyan cégvezetővel szemben, akik igénybe vették egy utalványok forgalmazásával foglalkozó cégcsoport szolgáltatásait. A vád szerint kifejezetten azért adták az alkalmazottaknak az utalványokat, hogy elkerüljék az adót. Van olyan cég, amely több mint 120 milliót próbált így megspórolni.
A nagyszabású adóelkerülés ügyében a NAV Dél-alföldi Bűnügyi Igazgatósága folytat nyomozást, méghozzá több száz személlyel szemben – közölte kedden a Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség.
A vádirat szerint a 16 cégből álló cégcsoport 2014 és 2019 között az ország teljes területén adómentes, béren kívüli juttatásként adható utalványok forgalmazásával foglalkozott. Ezeket ügynökein keresztül terítette, így akik ezt igénybe vették, azoknak a cégeknek lehetőséget adott az adó elkerülésére.
Az utalványokat ugyanis azonnal készpénzre válthatták, így elkerülték a munkabért terhelő adó- és járulékfizetési kötelezettséget. Volt, hogy a megrendelt utalványokat a megvádolt cégvezetők ki sem osztották a dolgozók között, hanem azonnal pénzzé tették.
A törvényeket kijátszva így a visszaváltható utalványok segítségével jóval kevesebb adót befizetve tudtak munkabért fizetni az alkalmazottaknak.
A cégcsoport több szövetkezetet is alapított, ezekkel is trükköztek, mert ezekbe a munkáltató cégek dolgozóit csak „papíron” léptették be, de a munkájukért munkabér helyett „tagi támogatást” kaptak – adó- és járulékfizetés nélkül.
A cégcsoport szolgáltatásai közé tartozott a ténylegesen el sem végzett adminisztratív szolgáltatásokról vagy „kezelési költségről” szóló fiktív számlák kiállítása is, ami az ezt igénybe vevő cégeknek azt jelentette, hogy kevesebb áfát kellett fizetniük.
A vádirat szerint volt olyan cég, amely ezekkel a trükkökkel összesen 121 millió forintot „spórolt meg”.
A büntető törvénykönyv szerint korlátlanul enyhíthető annak a büntetése, aki a költségvetési csalással okozott vagyoni hátrányt megtéríti a vádemelés előtt. Ebben az ügyben az érintett 23 cégvezető az okozott vagyoni hátrány teljes összegét az adóhatóság felé önként megfizette.
A főügyészség őket üzletszerűen elkövetett, különösen jelentős vagy jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalással és hamis magánokirat felhasználásának vétségével vádolja. A bűnügyben még további vádemelések várhatók.
Azoknál a gyanúsítottaknál, akik a cselekményükkel 5 millió forintnál kevesebb vagyoni hátrányt okoztak, azt önként megtérítették, és beismerő vallomást tettek, az ügyészség felajánlotta, hogy – a vádemelést elhalasztva – feltételesen felfüggeszti az eljárást.