Manfred Weber, az Európai Néppárt elnöke szerint Budapest nemzetbiztonsági kockázatot jelent az Európai Unió számára.
Levélben fordult Manfred Weber, az Európai Néppárt elnöke Charles Michelhez, az Európai Tanács elnökéhez, azt sürgetve, hogy a következő októberi csúcstalálkozón vegyék napirendre a Magyarországon bevezetett gyorsított vízumrendszer problémáját, írja a Financial Times.
Ahogyan azt már korábban megírtuk, július 8-tól orosz és fehérorosz állampolgárok is igényelhetik azt a Nemzeti Kártyát, amit eddig főként ukrán és szerb vendégmunkások vettek igénybe. A gyorsított vízumrendszer értelmében, nyolc ország – köztük Oroszország és Fehéroroszország – állampolgárai számára lehetőség nyílik, hogy biztonsági ellenőrzés és egyéb korlátozások nélkül léphessenek be Magyarországra.
A Nemzeti Kártya nem azonos a vendégmunkásstátusszal, több fontos különbség is van. A Nemzeti Kártyával rendelkezők nem számítanak bele a vendégmunkásoknál megállapított körülbelül 60 ezer fő/év foglalkoztatási korlátba, és bármilyen munkakörben foglalkoztathatók. Ráadásul a kártyásoknak a kérelemhez nem kell munkaerőigényről szóló igazolást benyújtaniuk, hosszabbítási eljárásnál nem kell kulturális ismereti vizsgát tenniük, sőt családegyesítésre is van lehetőségük.
Szakértők már eddig is kiemelték az intézkedés nemzetbiztonsági kockázatait, arra figyelmeztetve, hogy az orosz kémeknek a schengeni zóna a cél, amit a magyarországi Nemzeti Kártya kiterjesztése most megkönnyít számukra.
Weber szerint azonban „megkérdőjelezhető” az új magyarországi bevándorlási rendszer szükségessége, és arra figyelmeztet, hogy az súlyos kiskapukat teremthet a kémtevékenységek számára, és potenciálisan lehetővé teszi, hogy oroszok nagy számban, minimális felügyelet mellett lépjenek be Magyarországra. „Ez a politika azt is megkönnyítheti az oroszok számára, hogy az uniós jog által előírt korlátozásokat megkerülve mozogjanak a schengeni térségben.”
A brit lap emlékeztet arra, hogy nagy visszatetszést váltott ki az uniós vezetők körében Orbán moszkvai útja, az augusztusi uniós külügyi találkozót ezért Budapest helyett Brüsszelben tartják majd.
A 2022-es háború óta bevezetett szankciók értelmében az oroszok számára nem tilos az EU-ba utazni, bár az oroszországi székhelyű légitársaságok már nem repülhetnek a blokkba, és a Kremlhez kötődő személyek százai szerepelnek egyéni beutazási tilalomban és vagyonbefagyasztási listán.
A Fideszt „ultranacionalista nézeteket valló” pártként nevezi meg a FT cikke, és arra is kitér, hogy az oroszbarát magyar vezetés egyre nagyobb feszültségeket hoz felszínre az unión belül. Orbán tusványosi beszédében nekiment a lengyeleknek, akik szerinte álszent politikát folytatnak, miközben üzletelnek az oroszokkal. A lengyel külügyminiszter-helyettes azzal vágott vissza, hogy egyrészt nem igazak Orbán állításai, másrészt miért akar tagja maradni az EU-nak, ha ilyen rossz véleménnyel van róla, miért nem hoz létre egy ínyére való uniót Putyinnal és más hasonszőrű autoriter államokkal?