A köztársasági elnök hivatala elutasította az Országos Bírói Tanács kérését.
Harmadik éve nem emelkedtek a bírói fizetések, és a jelek szerint egy darabig még nem is fognak, ugyanis Sulyok Tamás köztársasági elnök elutasította az Országos Bírói Tanács (OBT) azon kérését, hogy az államfő kezdeményezzen törvénymódosítást a bírói illetményalap felemelése érdekében – írja a 24.hu.
Az elutasításról szóló levélben a Sándor-palota azt írta, a köztársasági elnöknek „alkotmányos jogállásánál fogva nem áll módjában felkarolni” az OBT kérését. Mint fogalmaztak, bár az Alaptörvény meghatározása szerint a törvénykezdeményezésre jogosultak körébe a köztársasági elnök is beletartozik, e jog gyakorlására azonban „csupán kivételes helyzetekben van lehetőség”.
„Ez következik egyrészt magából az államfő alkotmányos jogállásából, illetve abból a tényből, hogy e jog ellenjegyzés nélkül illeti meg az elnököt. Az ilyen módon politikai felelősséggel járó kezdeményezéssel a köztársasági elnök az alkotmányos funkcióival összhangban – a nemzet egységét képviselve, illetve az államszervezet demokratikus működése feletti őrködés körében – élhet” – közölték.
Hozzátették, emellett azért is lenne „aggályos”, ha Sulyok Tamás felkarolná az OBT kérését, mert akkor közvetlen költségvetési hatással rendelkező ügyekben gyakorolná a törvénykezdeményezési jogát. A köztársasági elnök hivatala szerint a bírói illetményalap jelentős mértékben érintené a központi költségvetés helyzetét, bár az OBT számításai szerint egy 35 százalékos illetményemelés (amely a bírók mellett az igazságügyi alkalmazottakat is érinti) 30-35 milliárd forintba kerülne, ami a költségvetésben elenyésző összegnek tűnik.
A kormány ugyanakkor nem számol bírói fizetésemeléssel ebben az évben sem. Ahogy a hvg.hu is megírta, a rossz fizetések miatt a múlt héten egy bíró az Európai Bizottsághoz fordult panaszával. Mint mondta, a bírák vezetése sem tud érdemben tenni a helyzet ellen. „Elég volt. Soha nem lehetett, és nem is lehet költségvetési kérdés a hatalmi ágak méltó javadalmazása. Ahogy ez a másik két hatalmi ág, az Országgyűlés és a kormány esetében soha nem is volt az” – fogalmazott.