A lap olyan szavazatszámlálót is talált, aki nem emlékszik, hogy bármit is aláírt volna.
Formanyomtatványokon nyilatkoztatták a budapesti szavazatszámlálókat Vitézy Dávid fellebbezéséhez arról, hogy a szavazókörzetükben rosszul számolták az érvénytelen szavazatokat – írja az Átlátszó.
Az érvénytelen szavazatok újraszámolása június 14-én zárult. Ekkor kiderült, hogy bár valóban voltak tévesen érvénytelennek számolt szavazatok, ezek a főpolgármester-választás Karácsony Gergely győzelmét hozó eredményét nem befolyásolták. Az újraszámlálás során megállapított szavazóköri adatok alapján azonban az is kiderült, hogy a Vitézy Dávid által leadott 226 nyilatkozatnak több mint a fele, azaz legalább 114 nyilatkozat biztosan valótlan volt.
Legalább 47 olyan nyilatkozat volt, amelyben azt állították a szavazatszámlálók, hogy azokat a szavazólapokat, ahol Vitézy és Szentkirályi neve mellett is volt X, az adott szavazókörben érvénytelennek minősítették – ám az újraszámlálás során kiderült, hogy az adott szavazókörben egyetlen ilyen típusú tévesen érvénytelennek minősített szavazat sem volt.
Emellett legalább 67 olyan nyilatkozat volt, amelyben azt állították, hogy azokat a szavazólapokat, ahol bármely jelölt és Szentkirályi neve mellett is volt X, érvénytelennek minősítették – ám az újraszámlálás során szintén kiderült, hogy az adott szavazókörben egyetlen tévesen érvénytelennek minősített szavazat sem volt.
A kerületenként egy kaptafára készült 226 nyilatkozatból 55 esetben eleve megjelölte a nyilatkozattévő, hogy a Fidesz delegáltjaként vett részt a szavazatszámláló bizottság munkájában (közülük 33 nyilatkozata bizonyult valótlannak), a többi 171 nyilatkozaton viszont nem tüntettek fel pártkötődést.
A lap szúrópróbaszerűen felhívott néhány szavazatszámláló biztost. A beszélgetésekből kiderült, hogy a Fidesztől keresték meg őket a nyilatkozattal, vagy a helyi Fidesz-irodában íratták alá velük a papírt. Olyannal is beszéltek, aki elolvasás nélkül írta alá, és olyannal is, aki nem emlékszik, hogy aláírt volna ilyesmit.
A főpolgármester-választáson az első összesítés szerint a június 9-i választáson 324 szavazattal Karácsony Gergely győzött, az érvénytelen szavazatok újraszámlálása után azonban 41 voksra csökkent az előnye, de ez nem változtatott a végeredményen. Ezt sem Vitézy, sem Karácsony nem akarta elfogadni, a Kúria pedig úgy döntött, egyikük sem mutatott olyan bizonyítékot, amely a választás megismétlését, vagy a szavazatok további újraszámolását indokolta volna, vagyis Karácsony Gergely marad főpolgármester.
Ezt követően Vitézy az Alkotmánybírósághoz fordult, amely új eljárásra kötelezte a Kúriát, az pedig másodjára az összes érvényes szavazat újraszámolását rendelte el. Ez Karácsony Gergely 293 voksos győzelmét hozta. Az eredményt határidőig nem támadta meg senki, így Karácsony veszi át októberben a főpolgármesteri posztot, saját magától.
Az Átlátszó cikkére a Facebookon reagált Vitézy Dávid, aki jelezte: “a jogszabályok és a bírói gyakorlat a jogsértés valószínűsítéséhez (!) szükséges alátámasztást írja elő a jelöltek számára az újraszámlálás kezdeményezéséhez.” Szerinte “pontosan az történt, amit és ahogy a törvény előír: ahogy a visszaemlékezések alapján rekonstruálni lehetett, hogy egyes szavazókörökben hibás elszámolás, jogsértés történt, ez kellő valószínűséggel támasztotta alá az NVB előtt az újraszámlálást, mely végül az elvégzését követően indokoltnak is bizonyult.”
Vitézy hozzátette: amikor a probléma előkerült, sorban keresték meg szavazóköri delegáltakat, sokan maguktól is írtak. Megjegyezte: “Egyetlen választáson induló jelölt sem nyomozóhatóság, nem tudja sem az urnákat utólag felnyitni, sem vallomástételre kényszeríteni bárkit, pusztán a hozzánk beérkező jelzések és visszaemlékezések alapján tudjuk valószínűsíteni, hogy valami nem megfelelően történt – és pontosan ezt is várja el a jogszabály jelenleg a jogorvoslathoz 72 óra leforgása alatt.”