Itthon hvg.hu 2024. július. 16. 15:20

Nem válaszolt a miniszterelnök sajtófőnöke a soros EU-elnökségi logó eltüntetésével kapcsolatos kérdésünkre

Havasi Bertalant még pénteken kerestük, azóta nem érkezett semmi reakció.

Pénteken megírtuk, hogy eltűnt az EU soros elnökség logója Orbán Viktor békemissziós képeiről, utoljára azon a fotón szerepelt, amin Orbán Washingtonban Erdogan török elnökkel találkozott.

A miniszterelnöknek a NATO-csúcsról beszámoló képeiről viszont már hiányzott a HU24EU logo és a Trumppal való közös fotóján sem jelent meg, illetve a békemisszióról készült összefoglaló videóban sem tűnik fel.

A váltással kapcsolatban kerestük Havasi Bertalant, a miniszterelnök sajtófőnökét, akitől azt szerettük volna megtudni, hogy miért volt indokoltabb a soros elnökségi logó használata Moszkvában, illetve Pekingben, mint a washingtoni NATO-csúcson vagy a Donald Trumppal való floridai találkozón.

A soros elnökség szerepeltetése a békemissziós anyagokon erős ellenérzéseket váltott ki az Európai Bizottságban és a többi uniós tagállam vezetésében., valamint az Európai Parlamentben is.

A gondot az jelentette, hogy a soros elnökséget hagyományosan egy protokolláris megbízatásnak tekintik, ami nem jár plusz politikai felhatalmazással, pláne nem a külpolitika terén. Orbán azonban a logó szerepeltetésével azt a látszatot keltette, hogy ő valójában az Európai Unió nevében utazott Moszkvába és Pekingbe tárgyalni, miközben ez így nem felelt meg a valóságnak.

Van ráció Orbán és Putyin ukrajnai összjátékában, de az erkölcsi nihil rontja esélyeit

Videóklipben hirdeti tíznapos világkörüli békemisszióját Orbán Viktor. Bár a tárgyalások érdemi részéről nem nyilatkozik, világossá vált, hogy a magyar kormányfő az oroszok érdeke szerint szorgalmazna olyan megállapodást, ami területért kínálna békét a megtámadott országnak. A terv azonban több sebből vérzik.

A következmények nem is maradtak el, a békemissziós ámokfutás miatt az Európai Bizottság már részleges bojkottot hirdetett a magyar elnökséggel szemben, ezzel egyidejűleg az Európai Parlament 63 képviselője is kezdeményezte, hogy a hetes cikkely alapján függesszék fel Magyarország szavazati jogát az Európai Tanácsban, illetve már az az ötlet is felmerült, hogy az uniós külügyminiszterek augusztusban Budapestre tervezett informális tanácskozását a tagállamok bojkottálni fogják, és képviselőik inkább Brüsszelben fognak találkozni a kijelölt időpontban.

A kérdésünket pénteken küldtük el Havasinak, most pedig már kedd van, és nem érkezett válasz. Ha mégis megérkezik, arról természetesen be fogunk számolni.

Hirdetés