A magyar kormányfő szokásos, tusványosi, nyíltan provokatív direktíva-hirdetése idén nem más, mint a roppant sikeres „békemisszió” egyik állomása – legalábbis a fideszes Németh Zsolt szerint, aki a programot ismertető keddi tájékoztatón a szabadegyetemmel kapcsolatban is felmondta a kötelező háborús mantrákat.
Bár Orbán Viktor tusványosi szereplése minden évben kritikákat vált ki és erősen megosztó, a nyári szabadegyetem idén Orbán Viktor „békemisszió”-jának fontos állomása lesz, legalábbis Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke, a szabadegyetem alapítója szerint, aki erről beszélt keddi budapesti sajtótájékoztatóján.
A július 23-28. között megrendezett szabadegyetemet így már előre meghatározza az Orbán-kormány háborús narratívája: Németh Zsolt azt fejtegette, mennyire fontos politikai korszakhatár az orosz–ukrán háború, meghatározva a a következő évtizedeket, a politikai, közéleti kérdések mellett a gazdaság jövőjét is.
A fideszes politikus Orbán – külföldön és itthon is erősen kritizált – “békemisszióját” már most sikeresnek nevezte. „Egyedülálló az a visszhang, amit a békemisszió kiváltott, és érzékelhető a trendfordulat a békenarratívákban. Egyre erőteljesebb visszhangot kap, hogy nem lehet katonai megoldásban gondolkodni, hanem diplomáciai megoldásra van szükség” – húzta alá.
Szerinte ennek a “békemissziónak” fontos állomása lesz Tusványos, ahol szombaton mond beszédet a kormányfő.
Itt írtunk arról, hogy bojkottálhatják az EU-ban a magyar elnökséget Orbán ámokfutása miatt, ehhez képest Németh Zsolt azt fejtegette, hogy az elnökséggel „tudnak Magyarország arculatán javítani, szembeszállni a Magyarországot sújtó előítéletekkel, amely a magyar politikát érinti”.
A tusványosi fellépőkről és részletekről itt olvashat tovább.
Képünkön Németh Zsolt és Orbán Viktor a 2022-es szabadegyetemen.