Orbán Viktor több külföldi lap szerint 10 pontot tartalmazó levelet írt uniós vezetőknek a közelmúltban folytatott külpolitikai egyeztetéseire hivatkozva. Ebben „megfontolandó javaslatait” juttatta el hozzájuk olyan geopolitikai lépésekről, mint hogy az EU-nak ismét fel kell vennie a diplomáciai kapcsolatot Oroszországgal. Arról is tájékoztatta őket, hogy ő már tudja, Donald Trumpnak milyen – azonnali – tervei vannak az orosz–ukrán helyzet megoldása érdekében.
Miután Orbán Viktor a közelmúltban Moszkvában a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, Pekingben Hszi Csin-ping kínai elnökkel is tárgyalt, magánbeszélgetést folytatott Donald Trumppal, illetve Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel is egyeztetett, levélben fordult az uniós vezetőkhöz – írja a 444.hu több külföldi lapra hivatkozva.
A levél részleteiről a Financial Times és a Bild is beszámolt, azt állítólag mindkét lap munkatársa látta. A címzett Charles Michel, az Európai Tanács vezetője, valamint több más vezető EU-politikus.
A Bild szerint Orbán levelének bevezetőjében a magyar kormányfő a megbeszéléseit foglalta össze, majd „néhány megfontolandó javaslat”-ról írt. Az is szerepel benne, hogy szerinte „a katonai konfliktus intenzitása a közeljövőben radikálisan eszkalálódni fog”.
A másfél A4-oldalas levélben Orbán tíz pontot sorol fel a német lap szerint, többek közt arról, hogy az EU-nak újra közvetlen diplomáciai kapcsolatot kell létesítenie Oroszországgal. Továbbá szerinte „magas szintű” tárgyalásokat kell kezdeni Kínával az ukrajnai háború békés megoldása érdekében, és egy békekonferenciára is szükség lenne.
Orbán – a magánbeszélgetéseire hivatkozva – azt is közli, hogy Donald Trump gyorsan béketárgyalásokat fog követelni Oroszország és Ukrajna között, ha megnyeri a novemberi amerikai elnökválasztást. Még a beiktatásáig sem fog várni, azonnal kész lesz békeközvetítőként fellépni, mert erre már megvannak a részletes tervei – írja a magyar miniszterelnök.
A Financial Times hiába kereste a magyar kormányfő hivatalát, illetve Trump illetékes munkatársait, egyik helyen sem reagáltak a levéllel kapcsolatban.
A lap háttérként hozzáteszi, hogy Orbán köztudottan az EU legoroszbarátabb vezetője, a levél több pontja szembe megy a közös uniós állásponttal, ráadásul sok bírálatot kapott ezek miatt a külföldi egyeztetések miatt.