„Az európai radikális jobboldal két vezetőjének, az olasz Giorgia Meloninak és a francia Marine Le Pennek kisebb dolga is nagyobb annál, mint hogy a partvonal széléről a csapatba kerülésért integető Orbánnal foglalkozzon, aki kívülállóként figyelheti az uniós vezetői posztok elosztását is.” Ez a HVG hetilapajánlója.
„Kivehető ajtajú endékás turmixgép.” „Mihez képest? A Vasedényhez képest!” Generációk szállóigéjévé váltak Kern András szavai a fergeteges 1979-es rádiókabarés jelenetének köszönhetően. Az alkalmi telefonos közösség tagjai Kern különböző hangjain megszólalva tobzódnak abban a verbális helyzetkomikumban, hogy mindannyian jól hallják egymást. Jól értették egymást azok is, akik sms-ben és más szöveges üzenetekben tárgyaltak arról, milyen kiskapukat kellene megnyitni a NER Magyarországán ahhoz, hogy plázastop idején is épülhessenek a limitet meghaladó áruházak.
Címlapsztorink a Der Standard osztrák napilap által egy bécsi parlamenti vizsgálat szigorúan titkos anyagából megszerzett dokumentumokra építve azt meséli el, miként keresték meg Gulyás Gergely kancelláriaminisztert és Szalay-Bobrovniczky Vince volt bécsi nagykövetet 2019-ben az OBI barkács- és a Müller drogérialánc ügyében lobbizók. A közvetítő Heinz-Christian Strache, a szélsőjobboldali osztrák szabadságpárt (FPÖ) vezetője volt, s közbenjárásának az vetett hirtelen véget, hogy a történtek után röviddel lebukott az ibizai nyaralásán titokban felvett videóval.
Az akkor megroppant FPÖ a minap először nyert országos – bár EP-parlamenti – választást (erről lásd Világ rovatunk cikkét) az európai szélsőjobboldali hullám hátán, amit Orbán Viktor is szeretett volna meglovagolni. A magyar miniszterelnök azonban úgy járt, mint a Kern-jelenetben a telefonhívás indítója, akinek nem kapcsolják Weiner elvtársat, mert ebédel, szabadságon van, és a másik vonalon beszél, s mindez szabadon választott.
Az európai radikális jobboldal két vezetőjének, az olasz Giorgia Meloninak és a francia Marine Le Pennek kisebb dolga is nagyobb annál, mint hogy a partvonal széléről a csapatba kerülésért integető Orbánnal foglalkozzon, aki kívülállóként figyelheti az uniós vezetői posztok elosztását is.
Míg Manfred Weber néppárti elnök azért jött Budapestre, hogy a Tisza Párt csatlakozásáról tárgyaljon Magyar Péterrel, a kormánysajtó nem győzi magyarázni, miért nem kapituláció, ha a szintén idelátogató Jens Stoltenberg NATO-főtitkár úgy el tudta tüntetni a belengetett magyar vétót, ahogy a Kern-performance-ban ajánlott Antineuralgica a fájdalmat. Az összefüggéseket a Fókuszban rovatunk fejti föl sebészi pontossággal.
Süketek párbeszédévé vált a budapesti főpolgármester-választás utóélete is (Magyarország rovat). És ugyanúgy önálló életre kelt annak vizsgálata, milyen vastagon húzták át az utolsó pillanatban visszaléptetett Szentkirályi Alexandra nevét, mint 2000 novemberében-decemberében annak méregetése, hogy a lyukasztós szavazómasina Florida négy megyéjében milyen mértékben ütötte át a lapot a republikánus George W. Bush és a demokrata Al Gore párviadalában. A jogszabály-értelmezési dzsungelben Magyarország rovatunk magyarázata vág ösvényt.
Pedig Budapestet nem megosztani, hanem építeni kellene, ahogyan a millenniumi láz idején a Fővárosi Közmunkák Tanácsának alelnökeként és tényleges irányítójaként a 200 éve született Podmaniczky Frigyes – Krúdy Gyula szavaival Budapest vőlegénye – tette, akinek ma már sajnálatosan hiányzó odaadásáról Szellem rovatunk emlékezik meg.
A Kern-féle belvárosi telefonközpont alakjaihoz hasonlóan e heti számunkban más cikkeket is váratlan szálak kötnek össze. Mint a gyógyíthatatlan betegségben szenvedő Karsai Dániel strasbourgi vereségét Munk Veronika véleményével és Szűcs Teri írónő interjújával (Szellem) az életvégi döntés szabadságának dilemmája. A (politikai) életvégi döntést pedig Gyurcsánnyal, a DK-val és csatolmányaival Tóta W. Árpád.
De hogy az élet nemcsak szomorúság és feszültség, hanem vidámság is, azt Hamvay Péter illusztrálja új, Életmód rovatunkban a kertészkedésből előásható örömmel, Portrénk alanya pedig az EP-lista-vezetők vitáját mesterien megtrollkodó Bruti, a fűtésszerelőből lett poénbarkácsoló.