A Tisza Párt alelnöke sajtótájékoztatóján arról is beszélt, személyesen nem volt alkalma találkozni a KDNP-s Hölvényi Györggyel, de szerinte ki fog lépni a frakcióból.
„Magyarország végre tényleg visszatért az Európai Néppártba” – így köszönte meg az EPP-frakció alakuló ülésén Magyar Péter, hogy nagy többséggel megszavazták EP-képviselőik felvételét a képviselőcsoportba.
A nagy többség kivételesen nem túlzás: a képviselők 97 százaléka szavazott a Tisza mellett, és csak négyen voltak, akik nemmel voksoltak. Hogy ők pontosan kik voltak, arról egyelőre nincs információ, és a hvg.hu kérdésére Magyar sem akarta kommentálni.
Az viszont biztos, hogy Hölvényi György, a KDNP EP-képviselője bent volt a teremben, és ő is szavazott. Hogy még meddig, azt nem tudni, a politikus ugyanis már múlt pénteken nyilvánvalóvá tette, hogy kilép, ha felveszik a Tiszát.
Lapunknak erről Magyar Péter annyit mondott az ülés után, hogy nem volt alkalma Hölvényivel személyesen beszélni.
„Szomorú vagyok a helyzet miatt, és nem értem, hogy lehet még az EPP tagja, amikor háborúpártisággal vádolta a pártot a kampány alatt. Szerintem ki fog lépni végre, de azt nem tudom, meghozta-e már a döntést.”
Magyar Péter sajtótájékoztatójára egyébként nemcsak a magyar, hanem a nemzetközi sajtó is kíváncsi volt. Arról azonban hiába kérdezték többen is, hogy felveszi-e a képviselői mandátumát, ezt senkinek nem árulta el. Mint mondta, este nyolckor, a brüsszeli repülőtérről fog bejelentkezni egy élő videóban, és osztja meg követőivel a döntését.
A Tisza alelnöke korábban szavazásban kérdezte meg támogatóit a kérdésről, akiknek 75 százaléka válaszolta azt, hogy menjen ki Brüsszelbe.
Magyar a saját és pártja prioritásairól annyit még elmondott: vissza akarják venni Magyarországot a kormánytól. Húsz éve csatlakoztunk az Európai Unióhoz, „azóta az EU a második legszegényebb országa vagyunk, és hivatalosan is a legkorruptabbak, ebből az embereknek már elege van”.
Kérdésre azt is megerősítette, hogy az esetleges bizottsági helyekről még nem tárgyaltak a Néppárttal, de olyan helyekre szeretnének beülni, ahol a magyar emberek érdekeit képviselhetik, ilyen például az energia, a környezetvédelem, a versenyképesség vagy a mezőgazdaság.
Prioritásnak nevezte a jogállamiságot is, bár mint mondta, Brüsszel nem igazán értette meg a magyarországi helyzetet, így a jogállamisági mechanizmust Orbán a saját politikai hasznára tudta fordítani. Úgy vélte, az Európai Parlamentben is új megközelítés kell, és szeretnék lezárni ezeket az eljárásokat, és ha lehet, hazahozni a pénzeket.
Ukrajna támogatásáról pedig azt mondta: ebben világos az álláspontjuk, Vlagyimir Putyin az agresszor, Ukrajna az áldozat, melynek joga van megvédenie magát. Abban viszont egyetért a magyar kormány álláspontjával, hogy a kárpátaljai magyarok szenzitív helyzete miatt Magyarország sem pénzt, sem fegyvereket nem küld Ukrajnának, minden más eszközzel azonban támogatja az ukránokat. Ezt pedig – tette hozzá – véleménye szerint Manfred Weber, a Néppárt elnöke is megértette.
(Címlapképünkön Magyar Péter a néppárti alakuló frakcióülés után.)