24 ezer 592 szavazatot néznek át a Nemzeti Választási Iroda munkatársai pénteken.
Gyümölcsösláda-szerű dobozokban hordják be a vasárnapi választáson érvénytelennek nyilvánított szavazatokat tartalmazó borítékokat a Nemzeti Választási Iroda (NVI) aulájában, a ládákon a kerületek sorszáma szerepel – jelentette helyszíni tudósítónk pénteken reggel fél 10 körül. A szavazatszámlálók kerületenként haladnak, cikkünk írásakor az elsővel már végeztek is, ott nem találtak olyan voksot, amelyik érvényes lett volna.
A teremben 12 “iskolapadban” ül 2-2 ember, ők vizsgálják át a szavazólapokat, amelyeket a terem végében felállított nagyobb asztalnál osztanak ki. Ha a két biztos érvényesnek ítéli a szavazatot, az asztalokra helyezett irattartóba teszi azt, de úgy tűnik, még ez se feltétlenül jelent végleges döntést. Mindenesetre az első kerületi szavazólapok közül egy se került az irattartóba kollégánk szerint, a másodikban azonban már találtak néhányat, amelyek esetében további mérlegelés szükséges.
Az újraszámlálás reggel 9-kor kezdődött, az NVI munkatársai ekkor ismertették, hogyan zajlik majd a nap. Emellett tájékoztató táblát helyeztek ki, amelyen több lehetséges minta látható arról, mi számít érvényes vagy épp érvénytelen szavazatnak. Erre azért van szükség, mert kerületenként változó, mennyire határozottan volt kihúzva Szentkirályi Alexandra neve a szavazólapokról, az első kerületben például olyannyira ki volt satírozva, ki nem is lehetett elolvasni a nevet, máshol azonban csak egy vékony vonallal húzták át.
Tudósítónk szerint elég hektikusan indult a nap, kisebb-nagyobb szabálytalanságokat tapasztaltak a szavazatokkal kapcsolatban. Elmondták azt is, nem meglepő, hogy nem tökéletesen, minden szabályt betartva voltak becsomagolva a voksok, hiszen számos szavazókörben hétfő hajnalban fejeződött be a számlálás, nagy eséllyel a fáradságnak köszönhetők az esetleges hibák. Hogy ezeknek jogilag milyen következményei lesznek, lesznek-e egyáltalán, az egyelőre nem világos, de minden ilyen esetről fénykép és jegyzőkönyv készül.
Van olyan szavazólap, ahol egyértelmű a választói akarat, mégse érvényes, máshol érvényesnek számít az is, amit láthatóan nem annak szánt a választó. Egyre több vita alakul ki a szavazatszámlálók között, kollégánk két példát említett. Az egyik egyértelműbb: ott az egyik jelölt neve melletti karikába tett pipát egy szavazó, a választás szabályai szerint azonban két, a karikán belül egymást metsző vonallal lehet csak érvényes szavazatot leadni, ily módon a pipás voks annak ellenére is érvénytelen, hogy nyilvánvaló, mi volt vele a szándék.
Ezzel szemben volt olyan szavazólap is, amelyik teljes egészében össze volt firkálva körkörös mozdulatokkal (és a szavazónak még arra is maradt energiája, hogy egy péniszt rajzoljon). Kollégánk szerint első ránézésre teljesen nyilvánvaló, hogy itt nem akartak érvényes szavazatot leadni, a krikszkrakszok azonban úgy jöttek ki, hogy az egyik karikában pont metszi egymást két vonal, a másikban nem. A jogszabályi keretek felülírják a vélt vagy valós választói szándékot, így várhatóan ez egy érvényes szavazat lesz, mindenesetre ilyen és hasonló vitákat folytatnak le ma napközben az NVI munkatársai, mielőtt eredményt hirdetnek.
Ahogyan korábban megírtuk, a fővárosban Vitézy Dávid, az LMP főpolgármester-jelöltje kezdeményezte az újraszámlálást, a Nemzeti Választási Iroda pénteken vizsgálja meg a 24 ezer 592 szavazólapot. Vitézy ugyanis vasárnap a kormánypárti Szentkirályi Alexandra visszalépése után szoros versenyben, mindössze 324 szavazattal maradt le Karácsony Gergelytől.