A választási megfigyelők még vizsgálják, hogy Vitézy Dávid főpolgármester-jelölt kezdeményezése a szavazatok újraszámolására megalapozott-e.
Előzetes jelentést adott ki az önkormányzati választásokról az ENEMO (European Network of Election Monitoring Organizations, Választási Megfigyelő Szervezetek Európai Hálózata) nemzetközi missziója, amelyben részletesen elemzi a választási folyamatot és annak körülményeit. A jelentést Pierre Peytier mutatta be, aki arról beszélt, hogy a választás minden aspektusát megfigyelték, beleértve a kampányt, annak finanszírozását, a médiakörnyezetet és a szavazás folyamatát is több szavazóhelyiségben.
A jelentés szerint a jelenlegi jogi keretrendszer hiányosságai kedvezőtlenül befolyásolták a választást a kormánypárt javára. Aggodalmak merültek fel a kampányban használt lázító retorika, az árnyékfinanszírozás, a médiaelfogultság és az egyenlőtlen lehetőségek miatt. Ezzel szemben pozitívumként említették, hogy a választási adminisztráció hatékonyan és szakszerűen működött – foglalta össze a Telex.
Nino Rizhamadze rámutatott, hogy a nemrég elfogadott szuverenitásvédelmi törvény negatívan hatott a média és a civil társadalom helyzetére, és egy ilyen törvény elfogadása hat hónappal a választás előtt szokatlan. Kristina Kostelac a Fidesz főpolgármester-jelöltjének, Szentkirályi Alexandrának a választás előtt 48 órával bejelentett visszalépését – és azt, hogy támogatóit arra kérte, hogy az állítólag független jelöltre, Vitézy Dávidra szavazzanak – említette mint választói megtévesztési stratégiát, amely befolyásolta a választási eredményeket.
Teljesülhet Orbán óhaja, elkezdhetik keresni a „hazaárulókat” az ellenzék és a sajtó soraiban
Kostelac szerint a jelöltállítás folyamata alapvetően rendben volt, ám az, hogy 859 településen csak egy polgármesterjelölt indult, nem kedvezett a pluralizmusnak, és korlátozta a politikai lehetőségek közötti választást. Számos helyen etikátlan adatfelhasználásra, állami források kampánycélokra fordítására és helyi hatósági nyomásgyakorlásra utaló jeleket találtak, valamint aggodalmukat fejezték ki a gyerekek kampányrészvétele miatt.
A kampányfinanszírozási szabályokat bírálva a jelentés megállapította, hogy a költések jogi korlátozásának hiánya hátrányba hozza a kisebb pártok és független jelöltek esélyeit. Példaként említették a CÖF és a Megafon hirdetési pénzeit.
Ana Mihajlovic szerint a választási határok átrajzolása hat hónappal a választás előtt ellentétes volt a nemzetközi normákkal. Emellett tapasztalták a választók személyes adatainak kiszivárgását és eladását is, valamint az egyik budapesti kerületben például jogellenesen regisztrált (venezuelai) választópolgárok befolyásolhatták a választást. Ez utóbbi esetet még vizsgálják.
A megfigyelők azt tapasztalták, hogy a szavazás titkosságát alapvetően tiszteletben tartották, de több esetben szavazatvásárlásról, láncszavazásról számoltak be nekik.
Teosora Gilic hangsúlyozta, hogy a magyarországi médiapluralizmus alacsony szintje is aggodalomra ad okot. A kampány során a Fidesz-közeli politikai szereplők és a kormányzati emberek diszkriminatív magatartást mutattak a független médiával szemben, és a politikai nyomás nyilvánvaló volt mind az országos, mind a helyi médiumokban.
Gilic kiemelte: a közösségi média jogi szabályozásának hiányosságai lehetővé teszik a széles körű és korlátlan politikai kampányokat, amelyek visszaélésekhez, félretájékoztatáshoz és kiegyensúlyozatlan kampányoláshoz vezethetnek. Aggasztónak nevezte az oroszbarát és EU-ellenes narratívák felerősödését is.
A megfigyelők még vizsgálják, hogy Vitézy Dávid főpolgármester-jelölt kezdeményezése a szavazatok újraszámolására megalapozott-e, de végső jelentésükben kitérnek majd erre is.