Elképesztő csatát hozott Budapesten Karácsony Gergely és Vitézy Dávid összecsapása, Győrben a Fidesz elbukott, Miskolcot azonban visszaszerezte. És ez csak néhány a vasárnap nagy meccseiből. Az EP-be négy párt küldhet képviselőket, a nap nyertese pedig vitathatatlanul a Tisza. Vesztes sok van, a Momentumtól a Jobbikig, és okozhat még fejfájást az eredmény a Fidesznél is. Idézze fel a nap krónikáját és eredményeit a hvg.hu percről percre tudósításával. Ha pedig kommentárt is szeretne hozzá, nézzen bele a választási Szavazófülkébe is.
- A végső részvételi adatok szerint a választók 57,90 százaléka adta le szavazatát az idei önkormányzati és európai parlamenti választásokon. Vas megyében szavaztak a legtöbben (63,4%) és Bács-Kiskun megyében (54,10%) a legkevesebben, míg Budapesten az országos átlagnál valamivel nagyobb volt a választói aktivitás: a fővárosban a szavazásra jogosultak 60,49 százaléka adta le a voksát.
- Formailag az európai parlamenti választásokat a Fidesz nyerte a leadott szavazatok 44,42 százalékkal, így 11 képviselőt küldhet Brüsszelbe, a második helyre a korábbi várakozásokat is meghaladó módon a Tisza Párt futott be 29,81 százalékkal, ami 7 képviselőt ért, a DK–MSZP–Párbeszéd-szövetség két mandátumot nyert el, míg a Mi Hazánk egyet.
- A legizgalmasabb fejezete az önkormányzati választásoknak a főpolgármesteri székért folytatott verseny Vitézy Dávid és Karácsony Gergely között, amit az utóbbi századszázalékokkal látszik megnyerni.
- A budapesti kerületek közül látványos változás Zuglóban történt, ahol a momentumos Rózsa András legyőzte Horváth Csabát, illetve esélyes a fordítás a Várban is, itt pedig a fideszes Böröcz László vezet a hivatalban lévő V. Naszályi Márta ellenében.
- A megyei jogú városok közül az ellenzék fordítani tudott Szolnokon, Nagykanizsán és ami talán a legnagyobb csapás a Fidesz számára, Győrben.
- A Fidesz négy megyei jogú várost tudott visszaszerezni az ellenzéktől, ezek: Baja, Salgótarján, Eger és Miskolc.
- Volt, ahol a célvonalban durvultak el a dolgok: megütötték a szentesi polgármestert, illetve a Momentumból kilépett Palocsai Béla vascsővel ment neki a helyi DK-s alpolgármesternek.
- A magyarországi választásokkal kapcsolatos reggeli, illetve délutáni hírfolyamunkat itt találják.
- Az Európai Unió többi tagállamában zajló választásokról itt tudósítunk.
Sosem látott szoros meccs lett Budapesten Karácsony vezetésével, de még nincs vége, újraszámolás jön.
A DK-Momentum-MSZP-Párbeszéd-ZÖLDEK-LMP-Zöldek-Jobbik jelöltje megőrizte polgármesteri székét 47,11 százalékkal, a fideszes Bús Balázs 38,56 százalékkal zárt.
Egy érdekesség a szavazás során történt rendkívüli eseményeket felsoroló jegyzékből a Nemzeti Választási Iroda listájából:
A mozgóurnás szavazás során a Lónyay u. 18. b. 1. emeleti lakásban, a szavazás 8. helyszínén a mozgóurna alja leszakadt annak felemelésekor. Az urnából az addig leadott szavazatok kicsúsztak. A szavazatszámláló bizottság tagjai az ott lakó házaspártól celluxot kértek, amelyet rögzítésre használtak. Az urnában még egy helyszínen szavaztattak. A fenti körülményekre tekintettel a szavazatszámláló bizottság tagjai visszatérve a mozgóurnával meghozták döntésüket, és a mozgóurnában lévő szavazólapokat érvénytelenné nyilvánították. Az eset 14:50-kor történt.
A DK-Momentum-MSZP-LMP-Zöldek-Jobbik-Párbeszéd-ZÖLDEK jelöltje 46,90 százalékkal nyert a korábbi fideszes polgármesterrel, Wintermantel Zsolttal szemben, aki 35,11 százalékkal szorult a második helyre. Ugyanitt Nagy Dávid, az MKKP indulója 11,74 százalékot hozott, a mi hazánkos Pajor Tibor 4,10 százalékot, a független Mayer Ádám 1,61 százalékot, Oravecz Attila, a Nép Pártján politikusa 0,54 százalékot.
A XIX. kerületben szintén ellenzéki győzelem született, Gajda Péter, a DK–Momentum–MSZP–Párbeszéd-ZÖLDEK–LMP-Zöldek jelöltje 56,75 százalékkal lépett az első helyre, megelőzve a fideszes Dódity Gabriellát, aki 35,30 százalékot hozott össze, és Egyed Andrást, aki a Mi Hazánkkal 7,95 százalékot.
A XV. kerületben maradt az élen Cserdiné Németh Angéla, a DK-Jobbik-LMP-Zöldek-Momentum-MSZP-Párbeszéd-ZÖLDEK politikusa, 47,49 százalékkal győzte le dr. Lehoczki Ádám fideszes jelöltet. A független Palocsai Béla 8,04 százalékon zárt, míg a Mi Hazánk jelöltje, Bartal András 6,93 százalékon.
A X. kerületben maradt a fideszes polgármester, dr. Kovács Róbert Antal, aki 49,14 százalékkal nyerte a választást. Kihívója, Mustó Géza Zoltán, a DK-MSZP-Momentum-Párbeszéd-ZÖLDEK-LMP-Zöldek jelöltje 27,61 százalékkal maradt le mögötte, Barna Judit Annamária, a Tisza Párt politikusa 18,09 százalékkal, a mi hazánkos Vékony Csongor 4,52 százalékkal, a munkáspárti Kerezsi László 0,63 százalékkal végzett.
A Vitézy–Karácsony-verseny kiélezettsége miatt Vitézy Dávid már bedobta, hogy újra kellene számolni a főpolgármester-jelöltekre leadott szavazatokat. Megnéztük a vonatkozó jogszabály alapján, hogy jogilag ez mennyire kivitelezhető:
99,26 százalékos feldolgozottságnál továbbra is Karácsony Gergely vezet, most éppen 216 szavazattal, ami 0,03 százalékpontos előnyt jelent.

Bár az LMP láthatóan profitált abból a fővárosban, hogy összeállt Vitézy Dáviddal, mert így 3 mandátum is kinéz nekik a fővárosi közgyűlésben, a párt önmagában, Vitézy felhajtóereje nélkül mért támogatottságát sokkal jobban mutatja, mennyi voksot kaptak az EP-választáson. Ez nem túl nagy szám, mert mindössze 0,88 százalék.
Már csak alig több mint 1 százaléknyi voksot kell feldolgozni a főpolgármester-jelöltek versenyében, folyamatosan változnak a számok. Most éppen csökkent Karácsony Gergely előnye: jelenleg csak 147 voks Vitézy Dáviddal szemben.
Az eddigi legnagyobb különbséggel, 325 szavazattal vezet Karácsony Gergely Vitézy Dávid előtt a szavazatok 98,38 százalékos feldolgozottságánál.
Ugyan közben a főpolgármester-jelöltekre leadott szavazatok feldolgozása már 97,71 százalékon áll, ezzel együtt csökkent is a két első helyezett között a különbség: Karácsony Gergely vezet továbbra is Vitézy Dávid előtt, de most éppen csak 97 szavazattal.