Csak két főpolgármester-jelölt ment el a Partizán vitájára, a Fidesz által indított Szentkirályi Alexandra távol maradt.
- Több témakörben is személyeskedésig fajult a vita a Partizán műsorában Karácsony Gergely és kihívója, Vitézy Dávid között.
- Szentkirályi Alexandra nem ment el a Vasas székházba, a főpolgármester szerint a Karmelitában azt latolgatják, visszaléptessék-e valamelyik jelöltjüket, ezzel Vitézyre is utalva.
- Vitézy azzal támadta Karácsonyt, hogy néha vállalhatatlan a kampánya, a főpolgármester szerint viszont kihívójának tisztáznia kellene a viszonyát az elmúlt 14 évvel.
- Vitézy a külvárosok közlekedését fejlesztené, és bírálta a járatritkítást, Karácsony 50 milliárdos közterületfelújítási programot jelentett be.
- Szóba került Dobrev Klára támogatása és a felfüggesztett uniós források kérdése is.
Vége Karácsony Gergely és Vitézy Dávid vitájának. Köszönjük a figyelmet.
Vitézy záróbeszéde követezik. Vitézy szerint hasznos volt ez a vita és segíti a budapestieket, hogy dönthessenek. Szakmai munkát szeretne végezni és nem pártpolitikusként működni. A pártpolitika ellenérdekelt abban, hogy ezt a várost fejleszteni lehessen - mondja. A Fidesz egyfajta "árnyék-karmelitaként" működik a fővárosban.
Vitézy lát esélyt arra, hogy a DK-t és a Fideszt kisebbségbe szorítsák a közgyűlésben. Ha Karácsonyra szavaznak a budapestiek, akkor folytatódni fog a cicaharc.
A záróbeszédeket Karácsony Gergely kezdi, ezt is sorsolással döntötték el. A főpolgármester hasznosnak tartotta a vitát, mert kiderült, hogy sok mindenben egyetértenek, de az is, hogy Vitézy nem gondolja azt, hogy felelősséget kellene vállalnia azért, ami Budapesten az elmúlt 14 évben történt. Például annak az összegnek a sokszorosát ígérte be a programjában, amit a kormány elvett.
"Olyan vezetője leszek ennek a városnak, aki szövetségeseket keres, de mindent nem fogok tudni megcsinálni. Nem tudok például megígérni 10 ezer bérlakást" - mondta a főpolgármester, aki szerint azokat a programokat tudja megígérni, amire biztosan lesz pénz, ezért is helyezi középpontba az uniós forrásokat.
Budapest sokszínű, szabad és liberális város és még inkább azzá vált, ledolgoztuk sok év adósságát, ezért kérem, hogy segítsenek, folytassuk közösen ezt a politikát és szavazzanak rám – zárta beszédét Karácsony.
Vitézy azt gondolja, hogy szabad és sokszínű város kell, hogy legyen Budapest. "Jottányit sem engednék a színházak szabadságából" - mondja Vitézy, aki szerint a Jurányi Inkubátorház nagyon jó kezdeményezés Budán. Vitézy szeretne még további ilyen jellegű ingatlanhasznosításokat.
A külső kerületeket is be kellene vonni Budapest kulturális életébe - folytatja Vitézy. Közgyűjtemények kapcsán ki fog állni amellett, hogy a budapesti múzeumokat a fővárosban tartsák. A Közlekedési Múzeumot szeretné, ha Kőbányán valósulna meg, nem pedig vidéken.
Karácsony erre úgy reagált, hogy jön a pesti Jurányi.
És elérkeztünk a vita utolsó témájához, ami nem más, mint a Színes Budapest, vagyis a kisebbségek. Karácsony arra használja fel az idő egyik részét, hogy a besült projektekkel és a jegyrendszerrel vádolja Vitézyt.
Majd rátér arra, hogy Budapest egy sokszínű város, sokat tettek azért, hogy ez erősödjön, roma ösztöndíjprogramot, gyakornoki programot, kulturális intézményt nyitottak. A kultúra szabadságáért is harcolnak, finanszírozzák a színházakat, a Fesztiválzenekart, és büszke a fővárosi közgyűjtemények látogatottságára is.
Fontos célok azok, amelyeket Karácsony felsorolt - folytatja Vitézy. Kiemeli a lakóházak energihatékonyságának javítását.
Vitézy az állatvédelem kérdését hozza fel. "Azt vállalom, hogy komolyan veszem és meg is fogom valósítani az állatvédelmi programomat" - mondja Vitézy, aki ivartalanítási programot és új állatmenhely létrehozását is ígéri.
Ezek után Vitézy az elektronikus jegyrendszer ügyét hozza fel. Vitézy szerint, ha ő lenne még mindig a BKK vezérigazgatója, akkor már rég lenne jegyrendszer.
Karácsony felrótta Vitézynek, hogy neki sem sikerült fejlesztéseket elvégeznie, mire Vitézy a Keletit és a Nyugati pályaudvar felújítását hozza fel példának.
A klímaváltozáshoz kapcsolódó sikereket Karácsony is felsorolja: parkok, faültetési program, a Blaha Lujza téri faültetések. Büszke a szemléletváltásra is, ma a budapesti zöldterületek jó állapotban vannak, ami Bardóczi Sándornak is köszönhető.
Tarlós idejében műfű volt az Andrássy úton, ma macskamenta – hozott fel egy példát.
Természetvédelmi területeket is létrehoznak majd, és a következő ciklusban Budapest árvízvédelmét is befejezik a Rómainál, valamint az újpesti oldalon. Ma Budapesten világszínvonalú ivóvizet ihatnak az emberek, tette hozzá.
Azt elismerte, hogy energiahatékonysági programokkal le vannak maradva, Budapesten ez különösen nagy probléma. Sokkal súlyosabb kérdés a levegőminőség szempontjából, mint ezt sokan gondolják. Az uniós pénzből létrehozott fővárosi klímaügynökség feladata lesz, hogy ezen megpróbáljon változtatni, és önerőből egy panelfelújítási programot is elindítanak.
A klímaváltozás témaköre következik. "Nem szabad feladni a klímaváltozás megelőzésére vonatkozó célokat, de ezt nem Budapestről tudjuk megoldani" - mondja Vitézy. A klímaváltozásra szerinte inkább fel kell készíteni a várost. Ide tartozik az árvízvédelem és az, hogy város képes legyen kezelni a hirtelen lezúduló, nagyobb mennyiségű csapadékot is.
Vitézy nem látja, hogy a fővárosban megtörtént volna az a szemléletváltás, amely a legsikeresebb kerületekben, pl, a II. kerületben igen. "Őrsi Gergely minden héten feltör egy betonszigetet és tulipánokat ültet a helyére" - mondja.
Támogatnák-e a budapesti olimpiát – kérdezte Gulyás Márton. Vitézy szerint ez nem egy aktuális kérdés, de úgy látja, akkor lehet újra felvetni, ha Budapesten erre megvannak a feltételek. Képzeljük el, mi történne, ha Usain Bolt elesne és bevinnék a Szent János kórházba – érzékeltette a problémát.
Vitézy szerint ha mégis felvetődne a kérdés, akkor először is meg kell kérdezni az itt élők véleményét. Ha pedig ők igent mondanak, akkor ki kellene használni, hogy minden beruházás elkészüljön, amit valaha is szerettek volna.
Karácsony egyetért azzal, hogy az egész kérdés fényévekre van, de ha mégis valaha felvetődik, akkor arról a budapestieknek kell dönteniük.
Van dolog a Nagykörúttal, mondja Vitézy, de szerinte a Rákóczi út állapotán előbb kell változtatni, amely jelenleg egy nagy sebhely Budapesten belül - tette hozzá.
Vitézy a Budapest Brand nevű önkormányzati cégről kezd beszélni, amelynek Karácsonyék az elmúlt években növelték a költségvetését, de ehelyett Vitézy szerint útfelújításra kellene átcsoportosítani ezt az összeget.
Ami a rozsdaövezetek jövőjét illeti, Vitézy azt mondja, hogy ebben nincsen köztük Karácsonnyal vita. Olyan városrészeket kellene itt fejleszteni, ahol a házakat csak zöldövezet köti össze. Ma a budapesti lakóparkok egyáltalán nem ilyenek, minőségi közterek nem épülnek - sorolja Vitézy. A Maxi-Dubajt ilyen irányba kellene terelni, bár még nem tudja, hogy mekkora mozgástere lesz ebben.