A politológus szerint a Fideszen belül a februári kapkodáshoz viszonyítva láthatóan most nyugodtabbak a kedélyek, és egy jó eredménnyel stabilizálni tudja a helyzetét a kormánypárt.
Össze sem lehet hasonlítani a korábbi kampányokkal a mostanit, ráadásul nemcsak az elmúlt 14 év hasonló eseményeiről van itt szó, hanem a rendszerváltás óta eltelt kampányok összességéről – mondta Török Gábor politológus a Telexnek.
Török Magyar Péterre utalva elmondta, hogy ilyen váratlan fekete hattyú egyetlen választási kampányban sem szállt fel. Ennyire új helyzet, ennyire rövid idő alatt nem állt még elő a magyar politikában, mint most.
2014-től ugyanis tét nélküli választások zajlottak Magyarországon, most azonban új helyzet van, és bár Orbán Viktoron eddig látható volt, hogy inkább fárasztja a magyar belpolitika, ez a mostani változás őt és a Fideszt is felrázta – vélte a politológus.
A választás eredményének is nagy a tétje, hiszen vannak olyan mérések, amelyek 40 százalék alá saccolják a Fidesz támogatottságát, miközben a párt leggyengébb európai parlamenti választási szereplése a 47 százalék volt még 2004-ben.
Ha a párt e fölött teljesít, az stabilizálja a helyzetét, ám ha ez alatt, sőt, ha ez a szám közelebb kerül a 40-hez, vagy akár alámegy, az egy nehezen kezelhető helyzetet fog előidézni, és hosszú távon életben tarthatja a Fidesz válságáról elindult diskurzust – mondta Török.
Válságjelek a Fideszben
Februárban, március elején lehetett válságjeleket látni a Fideszben, mára azonban a kialakított narratívának köszönhetően, miszerint Magyar Péter a baloldalt szalámizza, és neki árt, ezért pedig a baloldal belügye, és a kormányt nem érinti, lenyugodtak a kedélyek. Ha pedig a választási eredmények is ezt igazolják, tehát 45 százalék fölött teljesítenek a kormánypártok, akkor ki lehet jelenteni, hogy a rövid távon jelentkező problémákat a Fidesz túlélte.
Arra a kérdésre, hogy az egységes tábor képét megbontani látszó egyes ki-kibeszélések a jobboldali médiában mennyire tekinthetők autonóm lépésnek, vagy mennyire a rogáni propagandagépezet termékei, Török elmondta, hogy a jobboldali médianyilvánossággal kapcsolatban két hibát lehet elkövetni:
Az egyik, ha nem vesszük figyelembe, hogy létezik egy központi irányítás és tervezés mögötte, illetve az, ha ezt túldimenzionáljuk, és azt feltételezzük, hogy az összes cikket Rogán Antal mondja tollba. Török nem tartja kizártnak, hogy egyes esetekben, akár csak a gőz kieresztésére szolgáló szelepként megjelenhetnek a központi irányvonaltól eltérő megszólalások is. Egy rosszabb választási eredmény hatására pedig megindulhat az efféle kibeszélés, illetve a gyengébb szereplés okainak elemzése, a válsághelyzet feltárása, ami Török szerint önbeteljesítő jóslatként is működhet.
Magyarpéterizmus a Fidesz táborában?
A Fidesz választási szlogenjeire rátérve a No Migration, No Gender, No War Török szerint tökéletes kommunikációs elem lenne, ha nem volna a Magyar Péter-jelenség, hiszen a politikában nem kell feltétlenül mindig újat mondani, csak akkor, ha új a helyzet.
Az a nagy kérdés, hogy a Fidesz táborába mennyire mélyen tudott behatolni a magyarpéterizmus, és ezzel kapcsolatban is nagyon eltérő eredményű kutatásokat lehet látni. Vannak olyanok, amelyek szerint egyáltalán nem, mások szerint minimálisan, illetve olyanok is akadnak, amelyek azt mérték, hogy egy kicsit a minimálisnál is erősebben. A valóságot viszont csak június 9-én fogjuk meglátni.
A Fidesznél azonban az a tapasztalat, hogy a válsághelyzetekben, márpedig ez a mostani is az a párt számára, kifizetődőbb a biztoshoz, a rutinhoz nyúlni, mintsem új dolgokkal kísérletezni. Török szerint a Fidesz-kampány épp ezért nem lett volna nagyon más akkor sem, ha elmarad Magyar Péter színre lépése, és ugyanígy a béke köré építette volna fel a kommunikációját, ami már 2022-ben is szép számmal hozott neki szavazatokat.
Érdekes lesz látni, hogy a Fidesz eddig védett ideológiai törzsterületére bemerészkedő Magyar Péter mekkora hatást tud majd elérni. A politológus szerint ugyanis ez a változás kulcsa, hogy Magyar nem a szorozd meg mínusz eggyel taktikáját folytatja a Fidesz politikájával szemben, mint ahogyan azt a legtöbb ellenzéki platform tette eddig, hanem bizonyos kérdésekben a Fidesz narratíváját képviseli, így kérdéses, hogy mennyire lesz vele szemben hatásos a háborúpártiság, a sorosizmus vagy a gyurcsányizmus vádja.
A kezdeményezés elvesztése nem egyenlő a bomlással
Különleges jelenség Török szerint az is, hogy jóformán példa nélküli állapot az ezredforduló óta, hogy a Fidesz hónapokig nem jelenik meg kezdeményezőként a politikai napirendben, hanem csak rohan az események után, ilyen még akkor sem fordult elő, amikor a párt ellenzékben volt.
A Fidesz politikájának szerves része volt mindig is, hogy a politikai teret dominálni kell, ügybirtoklásokat kell kialakítani. Persze volt idő, amikor a Fidesz ilyen-olyan okokból kifolyólag defenzívába szorult, de hogy az ilyen hosszú ideig tartson, az példátlan Török Gábor szerint.
Ugyanakkor nem érdemes egyelőre szakadásról, meg bomlásról fantáziálni, mivel egy ilyen domináns pártrendszer felbomlása a szakirodalom szerint az esetek többségében az, hogy korhadás, elfáradás vagy törés következik be a kormányzó politikai erőn belül. A Fideszre ez a legnagyobb veszély, az egyedüli, ami a hatalmát fenyegeti, nem az ellenzéki pártok, hanem egy belső bomlási folyamat. Ettől azonban még nagyon messze állunk – mondta Török.
Nyilván, ha azt látjuk június 9-én, hogy a Fidesz 39 százalékot kapott, míg Magyar Péterék 29-et, akkor egész biztosan sokan elgondolkodnának a kormánypárton belül a politikai jövőjüket illetően, és hoznának olyan döntést, hogy jobb most felszállni az induló vonatra.
Törésről akkor lehet majd beszélni, amikor fideszes politikusokat vagy háttérembereket látunk megjelenni a Tisza Párt környékén, noha Magyar Péter kijelentette, hogy nem is fogadná ezek közeledését. De itt még nem is tartunk, ez egyelőre egy egyszemélyes show-műsor – mondta Török.
Lázár János a Tisza Pártban?
Például a bomlásnak egyértelmű jele lenne, ha egy Lázár János kaliberű ember jelenne meg Magyar Péter mellett. Erre utalva Fábián Tamás rá is kérdezett Töröknél, hogy lehet-e ilyen szándékot kiolvasni a Lázár és Magyar között zajló kommunikációból.
A riporter itt arra gondolt, hogy Lázár korábban megdicsérte Magyar Pétert, mert elégedett volt az ő felügyelete alá tartozó intézményekben végzett munkájával, erre pedig a most már ellenzéki Magyar azzal válaszolt, hogy Lázár János mindig is ügyesen tudott helyezkedni.
Török Gábor elmondta: Lázárról köztudott, hogy szeret kiénekelni a kórusból, és egyelőre nem lehet megállapítani, hogy a miniszter egyéni politikai kommunikációs taktikája nyilvánul-e meg ebben a kiszólásban, vagy egy ezen túlmutató üzenetértékkel bíró kijelentést takar.
A politológus szerint ugyanakkor jelenleg óriási kockázata lenne bármilyen jól azonosítható lépésnek bármelyik vezető fideszes politikus részéről, és ilyesmit még Lázár János sem engedhet meg magának.
Ki áll Magyar Péter mögött?
Töröknek az a tapasztalata, hogy az elmúlt tíz évhez képest hirtelen ismét sokakat érdekelni kezdett a politika, és a legtöbben arra kíváncsiak, hogy kinek a megbízását teljesíti Magyar Péter, mivel a többség nehezen tudja elhinni, hogy azt, amit Magyar véghez vitt az elmúlt hónapokban, tényleg meg tudja csinálni egyetlen ember. Török szerint is nehéz ezt elhinni, ugyanakkor a Magyar Péter-jelenség megtervezettségére vagy esetlegességére csak közvetett jelek mutatnak. Ilyen lehetett a politológus szerint a megyei listák visszavonása, ami az utóbbi feltevést támasztja alá.
Török szerint amúgy is sokkal több az esetlegesség a politikában, mint azt az emberek gondolják. A hétköznapi ember úgy próbál védekezni a politikai manipulációkkal szemben, hogy igyekszik jól átlátni a dolgokat, és feltételezi, hogy minden lépés mögött van valamilyen hátsó szándék. A legtöbbször ez nem így néz ki – mondta a politológus.
Magyar Péter eddigi szerepléseiből is az vonható le, hogy egy, a körülmények hatására változó, esetleges jelenségről van szó, és nem egy nagy terv részeként lépett ki a politikai porondra, függetlenül attól, hogy kit sejtünk a terv szerzőjének.
Magyar Péternek minden sikerül
Török Gábor szerint Magyar eddig nem követett el hibát a kampánya folyamán, sőt, az elemző önkritikusan beismerte, hogy ő sokkal több hibát vétett a politikus megítélésével kapcsolatban. Például úgy gondolta, hogy az országjárás nem lesz politikai szempontból különösebben hasznos számára, ahogy Vona Gábor is inkább eljelentéktelenedett és kikopott az országos fősodorból a pártjával együtt, amikor hasonló útra indult, de Magyarnak még ez is sikerült.
Tény persze, hogy Magyar még nem egy kész politikus, a neheze még hátravan neki a pártépítéssel, meg a szakpolitikák kidolgozásával, és nem rendelkezik még egy kiépített, intézményesített politikai erővel, ugyanakkor az eddigi teljesítménye mindenképpen elismerésre méltó. „Ha ezt egy politikusképzőben látnánk, vagy ott tanulnánk róla, akkor nehéz lenne benne komoly hibákat találni” – jelentette ki Török.
Persze ez betudható a kezdeti kegyelmi időszaknak, a mézesheteknek, amikor még a botlásokat is könnyebben bocsátják meg a hívek, mint amilyen Magyarnak az internetblokkolásról előadott elmélete volt, de Török szerint ennél többről van szó: a trumpizmus magyar verziójáról. Ahogyan a most újrázásra készülő egykori amerikai elnöknek sem rótták fel a hívei soha, hogy időnként valótlanságokat mondott, úgy a rajongótábor itt sem tesz ilyet Magyarral, még akkor sem, ha egészen nyilvánvaló bakit vét.
Ezt azonban Török nem tartja politikai hibának, sokkal súlyosabb hiba lett volna, ha arról kezd el beszélni, hogy miként tervez együttműködni az ellenzéki pártokkal a 2026-os választásokon. Erre ráadásul meg is volt az esély, mivel Magyar politikai mondanivalójában, különösen az elején, voltak kanyarok.
Az első nagygyűlésen elmondott beszéde olyan volt, mint amit bármelyik ellenzéki vezető is megtarthatott volna. Utána azonban ez megváltozott, amikor Magyar felismerte, hogy számára az a leghasznosabb, ha sem Gyurcsány, sem Orbán jelszavával, de a korábban említett fideszes ideológiai törzsterületen belülről kampányol tovább.
Láthatatlan Tisza Párt
Török Gábor azt a furcsa állapotot sem látja hibának, hogy Magyar Péteren kívül jóformán senkit nem lehet látni a Tisza Pártból, a párt többi tisztviselője, képviselőjelöltje egyszerűen nem kommunikál a sajtóval, nem nyilatkozik, kérdésekre sem válaszol. Sőt, a politológus szerint ennek az ellenkezője jelentene hihetetlen kockázatot. Június 9-ig láthatóan elég lesz Magyar személye ahhoz, hogy a párt jól szerepeljen, ráadásul nagyon nehéz embereket felépíteni.
Más lesz a helyzet 2026-ban, amikor már az lesz a kérdés, hogy kormányképes tud-e lenni a Tisza Párt, akkor már egy ilyen politikai erő nem engedheti meg magának, hogy egyszemélyes pártként induljon, de a június 9-i választások még teljesen másról szólnak.
Nem lehet a Fideszt leírni
Minden más mellett az egyik legjelentősebb különbség a 14 éve kormányzó Fidesz és Magyar Péter között, hogy az utóbbinak távolról sem lehet akkora tudása a választói bázisról, mint az előbbinek. Ahogy a riporter is közbevetette, hogy a fideszesek akár egy lakóépületen belül is lakásra pontosan tudják, hogy kik azok a választók, akiket mozgósítani tudnak, míg Magyarék híján vannak ennek a tudásnak.
Ezért sem lehet a Fideszt leírni, ahogyan ezért is tartja Török túlzónak azokat a közvélemény-kutatásokat, amelyek a kormánypárt legrosszabb EP-eredményét prognosztizálják. Mert lehet, hogy egy kutatásban kijön a 39 százalék, de a Fidesz hagyatkozhat a csakis számára hozzáférhető roppant erőforrásokra, amik birtokában olyan terepmunkát tudnak végezni a választás előtt, sőt még annak napján is, amire más politikai párt nem képes.
Persze ebben az új áradásos helyzetben simán megtörténhet, hogy bár a kormánypárt eredményesen mozgósítja a szimpatizánsait, mások azonban nógatás nélkül is elmennek és leszavaznak. Ugyanakkor alapjaiban, a rendelkezésre álló erőforrások tükrében, a választási eredményektől is függetlenül az egyik szereplőt továbbra is elefántnak kell látni, míg a másik marad a kisegér – utalt Török a klasszikus, hídon átvonulós példázatra.
Oldal függvényében illúzió vagy felesleges félelem a Fidesz történelmi vereségével számolni – tette hozzá.
Az ellenzéknek van félnivalója
A Magyar Péter-jelenség egy kettős válságra adott válasz, amiből a nagyobb válságot az ellenzéki térfélen lehet megfigyelni. Minden ellenzéki párt számára jelenleg éppen a lehető legrosszabb forgatókönyv valósul meg. Kezdetben még úgy tűnt, hogy ez a DK-t kevésbé érinti, ám a 2010 utáni ellenzéki szavazó elsősorban a Fidesszel szemben határozta meg magát, és nem pártszimpatizánsként. Így még a legelőtétezettebb DK-szavazókat is megérintheti az, ha egy, a pártjuknál potensebbnek tűnő ellenzéki erő lép a pástra. Ez még a Mi Hazánk táborára is hatással lehet – mondta Török.
A DK annyiban különbözik a többi ellenzéki párttól, akik kezüket feltéve, lelkesen asszisztáltak egy ideig ahhoz, hogy Magyar Péter elveszi a szavazóikat, hogy az ellenzék legprofesszionálisabb politikai platformjaként először ismertek fel, hogy számára életveszély, ami éppen történik, és azonnal tüzelni kezdtek Magyarra. Ez lehet az oka annak, hogy még a DK áll a legjobban a „kitől mennyi szavazót visz el Magyar Péter” című versenyben – mondta Török.
A DK június 9-én kaphatott volna egy pecsétet arról, hogy ő a legerősebb párt az ellenzéki oldalon, most viszont arról kap majd igazolást, hogy van nála erősebb is. Ennek pedig beláthatatlan következményei lehetnek – jelentette ki Török.
Ezen tovább ront, hogy amennyiben Magyar Péter hosszú távra tervez, akkor a későbbiekben sem az óbaloldalt képviselő DK-val való együttműködésre, hanem annak megsemmisítésére kell törekednie, el kell vennie a szavazóit – mondta a politológus.
Ráadásul, ha a Fidesz után Magyar Péter fut be a választáson második erőként, az a kormánypárti propagandára is nagy csapást mér, hiszen léket kap az az évtizedes narratíva, hogy a Fideszen kívüli világot Gyurcsány Ferenc mozgatja – tette hozzá Török Gábor.