Az elmúlt 30 évben soha ennyien nem próbáltak rajthoz állni főpolgármester-választáson. A Jobbik jelöltje a start előtt visszalépett, de még így is tizennégyen gyűjtenek aláírásokat. Kérdés, hánynak sikerül ötezret összeszedni. Van birodalmi jelölt és nemzetegyesítő, valamint hét független jelölt is – köztük két visszatérő és több teljesen ismeretlen. A legidősebb 77, a legfiatalabb 18 éves.
Karácsony Gergely, Szentkirályi Alexandra és Vitézy Dávid a legismertebb résztvevői a június 9-i önkormányzati voksolásnak, és az is biztos, hogy a főpolgármester-választás eredményhirdetése után ők hárman állhatnak a dobogóra – bár a győztes fog örülni a legjobban. Ám nem csak ők szeretnék vezetni a várost: 14 főpolgármester-jelölt kezdett aláírásgyűjtésbe a napokban. Az elmúlt 30 évben soha ennyi jelöltet nem vett nyilvántartásba a választási bizottság. Az eddigi rekord 2014-es, amikor Tarlós István főpolgármesternek 12 kihívója akadt. Íme az idei mezőny:
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/3ec90c9f-edd7-4a6a-b2e7-69de0c2ea691.jpg)
Persze most sem jut majd el mindenki odáig, hogy elinduljon a választáson, és szavazni is lehessen rá június 9-én. Most ugyanis a politikai selejtező zajlik, a szavazólapra pedig már csak azoknak a neve kerül majd fel, akik „kvótát szereztek“ az indulásra – ehhez ötezer érvényes ajánlást, vagyis támogató aláírást kell összegyűjteni. A törvény nem ír elő határidőt arra, meddig lehet felvenni az ajánlóíveket, csak a leadásának van határideje: május 6., 16 óra. Aki tehát nagyon biztos magában, akár aznap reggel is bejelentkezhet, a lényeg, hogy délutánig leadja az ötezer érvényes aláírást.
Jelölt neve | Jelölőszervezet |
Ács László | független |
Ferenczik József | Új Magyar Birodalmi Mozgalom |
Grundtner András | Mi Hazánk Mozgalom |
Kajtor Gábor | Szabad Ország Mozgalom |
Karácsony Gergely | Párbeszéd–DK–MSZP |
Kolek Márton Ottó | független |
Kovács János (1947) | Nemzetegyesítő Mozgalom |
Kovács János (1979) | független |
Nimmervol Márk Erik | független |
Révész Ferenc | független |
Simon Szilárd Attila | független |
Szentkirályi Alexandra | Fidesz–KDNP |
Torda Dávid | független |
Vitézy Dávid | Vitézy Dáviddal Budapestért–LMP |
Két régi ismerős a 2019-es indulók közül
Egyelőre tehát 14 főpolgármester-jelölt van – a Jobbik aspiránsa, Brenner Koloman még a start előtt visszalépett Vitézy Dávid javára –, és a korábbi választásokhoz képest meglepően sok a nem pártjelölt, hanem független induló. A legutóbbi, Karácsony Gergely győzelmét hozó 2019-es választásra eredetileg nyolc induló készült, végül csak öten szerepeltek a szavazólapon, de az akkori első körösök közül hárman is megpróbálják idén.
Az egyikük Karácsony, de a fenti listáról két másik név is ismerős lehet öt évvel korábbról. Az egyikük Révész Ferenc, aki akkor is függetlenként indult volna, de már az ajánlásgyűjtéskor elvérzett. A 66 éves, nyugdíjas villanyszerelő most újra próbálkozik, és frissített is a programján: míg 5 éve a még csak épülő Mol-toronynak nekiment volna az Aranybullára hivatkozva, ma már nem bántaná. Viszont továbbra is vannak más céljai, amiket nem adott fel:
A 2036-ig szóló, de másfél oldalba összesűrített programjának része 8000 budapesti közterület átnevezése, a Nyugati téri felüljáró elbontása és a „Nemzeti Keresztény Budapest helyreállítása”.
A másik 2019-es újrázó Ács László, aki öt éve még a Zöldek Pártja színeiben próbálkozott – de az indulásig el sem jutott –, most viszont már függetlenként indulna. Talán nem függetlenül attól, hogy egykori pártját fizetésképtelenség miatt, végelszámolást követően éppen felszámolják. Ács a három esélyes főpolgármester-jelölt mindegyikét élesen kritizálja a Facebookon, Szentkirályi Alexandra szerinte például Rogán Antal „asztrálteste”.
Ácsról azt érdemes még tudni, hogy egykori újságíró, de volt cégvezető és banktulajdonos is. Főpolgármesteri ambíciói régóta vannak, mert már 2014-ben is indulni akart, de akkor sem sikerült összegyűjtenie elég támogatói aláírást – akkor ezért a szabadkőműveseket okolta. Most – mint bemutatkozásában írja – ismét tesz „egy reménytelennek tűnő kísérletet, hogy hozzáértésemmel és hatalmas élettapasztalatommal azt nyújtsam a fővárosi polgároknak, ami jár nekik”.
Egyetlen nő van, de két Kovács János is
A 14 jelölt között – a korábbi évekhez hasonlóan – ezúttal is túlnyomó többségben vannak a férfiak, az egyetlen női jelölt a Fidesz–KDNP-s Szentkirályi Alexandra. Szentkirályi – amúgy a már Orbán Viktor által is „újrahasznosított” Donald Trump-i jelszó mintájára – 7 pontos programjának egyik elemét emelte kampányígéretté, miszerint „Újra naggyá tesszük a nemzet fővárosát”, emellett lényegében nem csinál mást, mint gyurcsányozik. Karácsony Gergelynek 11 pontos, Vitézy Dávidnak 101 pontos programja van.
A HVG közéleti podcastjának a minap Karácsony volt a vendége, nézze meg a videót:
Bár női jelölt csak egy van, Kovács Jánosból rögtön kettő is. Eddig nem volt olyan főpolgármester-választás, ahol két olyan jelölt indult volna, akit ugyanúgy hívtak. De azért meg lehet őket különböztetni, mert az egyikük 1979-es, a másikuk 1947-es születésű. Utóbbi Kovács János a maga 77 évével a legidősebb jelölt, és őt a NEEM, vagyis a Nemzetegyesítő Mozgalom indítja. A szegedi párt 2017 óta létezik, és célja, hogy „a pártokrácia helyett demokráciát hozzon létre”.
A másik, a fiatalabb Kovács János függetlenként indulna a főpolgármesteri posztért, de közös a két Kovácsban, hogy mindketten ismeretlenek a politikában, és nem találtunk róluk lényegében semmit: se életrajzot, se választási programot. Az eddig a politikában és a közéletben ismeretlen főpolgármester-jelöltek táborába tartozik a független jelöltként próbálkozó Simon Szilárd Attila is.
Szintén független induló, és úgy tűnik, hogy a legfiatalabb is a 18 éves Kolek Márton Ottó, aki a hvg.hu-val azt közölte: „Budapest az elmúlt időszakban be nem tartott ígéretek csapdájába zuhant”, ő viszont „a realitás talaján készült, a város lehetőségeit felmérő, Budapest fejlődését és az emberek jólétét garantáló” programot írt. Négy fő pontja: a korrupció és még a gyanújának is a megszüntetése, több pénzből nagyobb köztisztaság, reintegrációs program hajléktalanoknak és a dugók megszüntetése.
22 éves tiktokker és az ötpontos jelölt
A mezőny egyik legfiatalabb tagja a 22 éves Torda Dávid független jelölt, aki jelentős, közel 400 ezres követőtáborral bír a TikTokon. Videói alapján Magyar Péter-rajongó, és amint a hvg.hu-nak küldött bemutatkozásából kiderült, hozzá hasonlóan kritikusan viszonyul a jelenlegi politikai szereplőkhöz – oldaltól függetlenül. Azt írta egyébként, hogy
a főpolgármester-jelöltségem csak a kezdet, fiatalokat fogok magam mellé gyűjteni, és nagyobb célokat is ki fogunk tűzni 2026-ra.
A politikai helyzetről kifejtette, hogy „a nemzet pusztulás szélére került, mert az elmúlt 30 évben gengszter politikusaink saját hazájukat szanaszét lopták, így az a Fidesz–KDNP 14 éve alatt Európa második legszegényebb és a legkorruptabb országa lett”. Torda azért is bírálta Orbánékat, hogy Gyurcsányt nem számoltatták el, szerinte azért, mert „ez a kettő bűnöző összejátszik”.
A szintén független Nimmervol Márk Erik régóta készülhetett a főpolgármester-jelöltségre, mivel a YouTube-ra feltöltött, indulását bejelentő videó már egyéves. Ebben öt vállalást tesz, mert szerinte ez passzol a főpolgármester 5 éves ciklusához. Ezek: a környezetvédelem, az igazságos közpénzfelhasználás, a kulturális élet fejlesztése „hazai érzelmű dolgokkal”, az általános igényesség, például „a padok le legyenek festve, ne kelljen izgulni, hogy itt egy kátyú”, végül a közlekedésfejlesztés.
Budapest főpolgármesterét 1990-ben még nem közvetlenül választották, hanem az akkor 88 tagú Fővárosi Közgyűlés választotta meg a saját tagjai közül. Akkor még a választók közvetlenül a testület háromnegyedének összetételéről döntöttek, további 22 tagot a kerületi képviselő-testületek delegálták. A későbbiekben a testület létszáma 66 főre csökkent, majd – párhuzamosan az Országgyűlés létszámcsökkentésével – a Fidesz ötletére ezt is lefelezték. Most 33 fős a testület, tagjai között automatikusan ott a főpolgármester, a 23 kerület polgármestere és kompenzációs listáról 9 további képviselő. Ez a szabály azonban – miután tavaly a Mi Hazánk javaslatát a Fidesz–KDNP-s parlamenti többség megszavazta – megint változott, és most júniusban már tisztán listás választással töltik fel a képviselői helyeket a közgyűlésben.
Budapesten a főpolgármesteri posztot rekordhosszúságú időn, 20 éven át betöltő SZDSZ-es Demszky Gábort tehát 1990-ben még a közgyűlés választotta meg, azután viszont négy alkalommal közvetlen választáson erősítették meg a budapestiek. Őt 2010-ben a Fidesz–KDNP jelöltje, Tarlós István követte, aki 9 éven át volt főpolgármester – ez két ciklust jelentett, mert 2014-ben megint változtak a szabályok, és már nem 4, hanem 5 év lett egy ciklus. Karácsony Gergelyt 2019-ben választották meg.
Testépítő exzsaru és a birodalmi induló
Kajtor Gábor személyében egy 18 éven át a Készenléti Rendőrségnél dolgozó exzsaru, jelenlegi testépítő is bejelentkezett főpolgármester-jelöltnek. Ahogy arról a hvg.hu is írt, őt a Szabad Ország Mozgalom (SZOM) nevű párt indítja. Bemutatkozó Facebook-posztjából kiderül, hogy szerinte „a jelenlegi vezetés a múltban ragadt, és látjuk, hogy számos kihívás áll Budapest előtt”. A SZOM amúgy egy friss, tavaly nyáron alapított párt, de ahhoz képest, hogy már decemberben bejelentették, hogy a jelöltjük Katona Zoltán lesz, valamiért mégsem őt indítják, hanem Kajtort.
Egy másik új, eddig ismeretlen, 5 hónapja létező párt is főpolgármester-jelöltet állít. Az Új Magyar Birodalmi Mozgalom elnevezésű párt a saját elnökét, Ferenczik Józsefet indítja Karácsonnyal szemben. Ferencziknek mindössze 4 fő programpontja van, ezek: lakhatás, közlekedés, egészségügy és közmunkaprogram. Érdekesség, hogy a párt előre jelezte, „nem ismerjük el hivatalosan ezt a választást”, mert nincsenek egyenlő esélyek.
Nemcsak kispártok, hanem a parlamenti frakcióval bíró Mi Hazánk is indít saját főpolgármester-jelöltet, Grundtner Andrást. A huszonévesen még a MIÉP kampányát segítő, majd 10 éven át jobbikos, 2018 óta pedig a Mi Hazánkban politizáló jelölt ígérete szerint Budapest-programja a főváros, a kormányzat és magánbefektetők részvételére építő „soha nem látott, komplex fejlesztési program”.
A Momentum a hvg.hu kérdésére most közölte, hogy ennek csupán technikai, nem pedig politikai okai vannak: „A Momentum arra biztatja a budapesti szavazóit, hogy listán a Donáth Anna és Soproni Tamás vezette listára szavazzanak, a főpolgármester-jelöltek közül pedig Karácsony Gergelyre.” Köztudott volt, hogy a Momentum külön listán indul Budapesten, viszont – magyarázták – a szabályok szerint ahhoz, hogy egy párt (vagy pártszövetség) önálló budapesti listát tudjon állítani, vagy három kerületben kell önálló polgármesterjelöltet állítaniuk, vagy saját főpolgármester-jelöltet kell állítaniuk. Hozzátették: „A DK–MSZP–Párbeszéd óbaloldali pártszövetség a saját budapesti listája állítása érdekében dönthetett úgy, hogy Karácsony Gergely csak ennek a három pártnak a jelöltje lesz, vélhetően azért, mert nem volt három polgármesterjelöltjük, aki nélkülözni tudta volna a Momentum logóját.”