Itthon hvg.hu 2024. április. 25. 11:39

Eltörlik az igazságügyi miniszteri ellenjegyzést a kegyelmek esetében

Gulyás Gergely bejelentést tett a kormányinfón.

Novák Katalin kegyelmi botránya
Friss cikkek a témában

Tárgyalt a kormány az Alaptörvény módosításáról, amely ki fogja zárni annak a lehetőségét, hogy olyan személy kapjon elnöki kegyelmet, aki kiskorúak sérelmére követett el szexuális bűncselekményt, vagy ebben bármilyen formában közreműködött – mondta Gulyás Gergely a csütörtöki kormányinfón. Hozzátette, ez kiegészül a Fidesz-frakció által benyújtott gyermekvédelmi törvényjavaslattal, miszerint tovább szigorodnak a pedofilokat sújtó büntetések: nem évülnek el a bűncselekmények, nincs feltételes szabadlábra helyezés, és nincs reintegrációs őrizet, soha nem kaphatnak tiszta erkölcsi bizonyítványt az elkövetők.

Gulyás kiemelte azt is, a kormány eltörli a köztársasági elnöki kegyelemnél mindeddig kötelező igazságügyi miniszteri ellenjegyzést. Ahogyan erről a kegyelembotrány idején írtunk, az eddigi szabályozás szerint a kegyelmi kérvényt minden esetben az igazságügyi miniszter terjeszti fel a köztársasági elnök elé, erre ráírhatja, hogy ő javasolja-e kegyelemre az érintettet. Az elnöki döntés után a dokumentumok eddig visszakerültek az Igazságügyi Minisztériumba, ahol ahhoz, hogy érvénybe lépjen a kegyelem, a tárcavezető ellenjegyzésére volt szükség, aki ezzel vállalta az elnöki kegyelemért a politikai felelősséget.

K. Endre kegyelme idején Varga Judit volt az igazságügyi miniszter, vagyis az ő ellenjegyzése is kellett ahhoz, hogy a bicskei gyermekotthon igazgatóhelyettese megkapja a kegyelmet. Sajtóértesülések szerint Varga ezt annak ellenére írta alá, hogy az első lépésben nem javasolta a kegyelmet a férfinak, ezt azonban sem a volt miniszter, sem a minisztérium nem cáfolta vagy erősítette meg azóta sem. Az ügynek erről a részletéről itt írtunk bővebben:

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. március. 31. 20:15

„A válásra nem szabad úgy gondolni, mintha szörnyűség lenne, a szörnyűség a rossz kapcsolat”

A magyar társadalom még mindig erősen hiszi, hogy a házasságban élők boldogabbak, ezzel együtt a gyerekek egyharmada házasságon kívül születik, még ha ezt a döntéshozók nem is hajlandók tudomásul venni. Miért adják egyre többen válásra a fejüket ötvenes-hatvanas, sőt hetvenes éveikben? Melyek a leggyakoribb válóokok, és hogyan hat vissza a szegénység a házasságok tartósságára? Ezekről is beszélgettünk Tóth Olgával, a Társadalomtudományi Kutatóközpont Szociológiai Intézetének munkatársával.