Itthon Lengyel Tibor 2024. április. 12. 16:47

A Kehi jelentése szerint is számlagyárgyanús cégnek utalt a Lánchidat felújító cég, kérdés, mi köze ehhez Karácsonynak 

Lengyel Tibor
Szerzőnk Lengyel Tibor

Másfél milliárd forint értékben fogadott be számlákat a Lánchíd felújítását végző cég egy számlagyárgyanús vállalkozástól – állapította meg a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal friss jelentésében, és bár ezzel nem mondott semmi újat, kiváló kampánytémát adott Karácsony Gergely ellen a Fidesznek, holott bizonyíték a Kehi-jelentésben sincs erre az összefüggésre.

Önkormányzati választások
Friss cikkek a témában

Újdonságot nem hozott egy amúgy is zajló NAV-nyomozáshoz képest a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) friss jelentése a Lánchíd felújításának ellenőrzéséről. Megállapításaival a jelentés a kormánypropagandának és a Fidesznek azt a hónapok óta tartó sugalmazását, sőt vádját erősíti, miszerint egy számlagyár-gyanús, folyamatban lévő ügynek köze lehet a hídfelújításhoz és ezen keresztül Karácsony Gergely főpolgármesterhez. Kimondatlanul is ez jön át a Kehi jelentéséből, bár 

az ellenzéki vezetésű fővároshoz köthető gyanúra az amúgy Rogán Antal miniszter felügyelete alá rendelt kormányzati szerv, a Kehi a jelentésében semmilyen bizonyítékot nem mutat fel. 

Az ügy, amelynek a Fidesz politikai céljainak megfelelő keretezéséhez most, két hónappal az önkormányzati választások előtt muníciót szolgáltat a Kehi, egyáltalán nem új. A kormánypárti médiában és a budapesti választásra készülő Fideszben hónapok óta téma a “Lánchíd-ügy”. Ennek szereplője a főváros hídját felújító – amúgy NER-közelinek besorolt – A-Híd Zrt., egy Vig Mór nevű ügyvéd és a cége, a Sunstrike Kft., amelyre a “számlagyár” gyanúja vetült, miután a hídépítő cég mintegy 1,5 milliárd forintot utalt a vállalkozásnak, a pénzt pedig később készpénzben felvették. 

A felújított Lánchíd átadása a gyalogos forgalom számára Karácsony Gergely főpolgármesterrel
Fazekas István

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) már tavaly nyomozott a Sunstrike és az A-Híd kapcsolata miatt, a kormánypárti sajtó pedig a Sunstrike Kft. kapcsán nem mulasztotta el megjegyezni, hogy az Amnesty International jogvédő szervezet magyarországi vezetőjének, Vig Dávidnak a nyomozás során egy időre letartóztatásba is került testvéréről és az ő cégéről van szó, mindezt pedig igyekeztek felhasználni az újrainduló Karácsony Gergely főpolgármester elleni kampányban. A kormánysajtó ugyanis azt is sugallta, hogy a pénz egy része vagy egésze pártcélokat szolgálhatott. 

Ennyire direkt következtetést azért a pénteken közzétett Kehi-jelentés nem mer levonni, viszont a főváros érintettségét sejteti az ügyben. Sőt, ennek az olvasatnak már megágyazott a csütörtöki kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter is, amikor a Magyar Nemzet Lánchíd-ügyi kérdésére elárulta, hogy a Kehi közzéteszi a jelentését, amelynek “szálai a Városházára vezetnek”, majd az Origo ismételt kérdésére hozzáfűzte: a jelentés alapján “lesznek olyan fővárosi állítások, amelyek nehezen tarthatóak”. 

Felújítás közben
Veres Viktor

A mindössze 7 oldalas jelentés azonban semmilyen újdonsággal nem szolgál. A csupán 1,5 oldalnyi “megállapítást” tartalmazó rész rögzíti, hogy a főváros cége, a BKK 2021 februárjában kötött fővállalkozói szerződést a Lánchíd felújítására az A-Híd Zrt.-vel nettó 18 721 210 427 forintért, ami aztán még nőtt egy kicsit. Az összesen csaknem nettó 20 milliárdos összeget a főváros az Európai Beruházási Banktól felvett hitelből fizetett ki – a hitelfelvételhez pedig kormányzati engedély kellett, emiatt vizsgálhatta egyáltalán a Kehi az egész ügyletet. Itt olvasható a teljes jelentés: 

2024 04 12 Ellenőrzési Jelentés

Kehi jelentés a Lánchíd felújításáról by tibor0lengyel

A Kehi a számlamozgásokat vizsgálva – ide ki is gyűjtötték táblázatba – azt is megállapította, hogy az A-Híd Zrt. összesen több, mint 1,5 milliárdot utalt át a Sunstrike Kft-nek, de a szerződéskötés előtt is volt a két vállalkozás között számlamozgás és pénzügyi kapcsolat, mert csak 1,3 milliárdos összeg került Vig kft-jéhez a Lánchíd-szerződés megkötése után, a többi még előtte. A Kehi feltárta azt is, hogy a Sunstrike majdnem a teljes 1,5 milliárdot tovább utalta két ügyvédnek, és ezt később felvették készpénzben. 

Bár a Kehi-jelentésnek már a legelején szerepel, hogy “további bűncselekmények gyanúja is felmerülhet”, ezekről később nem esik szó, és egyáltalán nem állítja maga a Kehi-jelentés, hogy az amúgy más magyarországi magasépítési munkákon is párhuzamosan dolgozó, máshonnan is bevétellel rendelkező A-Híd Zrt. éppen a Lánchíd-munkából kapott pénzt utalta volna tovább a számlagyár-gyanús vállalkozásnak, vagy az egészben szerepe lehetett a fővárosnak, azt pedig főleg nem állítja, hogy a pénz netán bujtatott pártfinanszírozási célokat szolgálhatott. 

Így újult meg a Lánchíd – lépésről lépésre, fotóról fotóra

Kicsivel több mint két év és több tízmilliárd forint elköltése után végre átadják a Lánchidat a budapestieknek. Végigvettük, honnan indultunk és hova jutottunk.

Ami miatt mégis érdekes a Kehi-jelentés, az az, hogy célját tekintve azt vizsgálta, teljesültek-e a főváros által felvett hitel felhasználásának törvényi feltételei. A jelentés ugyan konkrétan azt sem mondja ki, hogy nem teljesültek a törvényi feltételek, ám ha így lenne, az lehetetlen helyzetbe hozhatja az önkormányzati kampány kellős közepén a fővárost és Karácsonyt, mivel ez esetben felmerülhet a jogsértésre hivatkozva a hitelfelvételhez nyújtott kormányengedély visszavonás, amely a hitel azonnali és egyösszegű visszafizetését is maga után vonhatja. 

Egyelőre a Fővárosi Önkormányzat vagy Karácsony Gergely nem reagált a friss Kehi-jelentésre. Az A-Híd Zrt. pedig korábbi közléseiben ragaszkodott ahhoz, hogy az ügyben a cég nem gyanúsított vagy tanú, hanem – saját szóhasználatával – adatszolgáltató. A cég állítása szerint egyébként valós tartalma volt a Sunstrike-megbízásoknak, a számlák mögött tehát valós teljesítés állt. A sajtóhírek miatt a Jobbik és a fővárosi Fidesz januárban közösen sürgetett az ügyben vizsgálóbizottságot. Akkoriban Karácsony Gergely főpolgármester pedig úgy nyilatkozott az ügyről: 

Mi köze a Fővárosi Önkormányzatnak egy olyan nyomozáshoz, ami egy olyan cég irodájában volt (…), akivel mi ugyan szerződésben voltunk, de akinek ezer másik szerződése van? Fel voltam készülve arra, hogy a kampány rendkívül alacsony színvonalú lesz, de azért ilyen mélyre nem tudok lesüllyedni, hogy vitába szálljak ezekkel az érvekkel. Ez egy marhaság.” 

Hirdetés