Itthon hvg.hu 2024. április. 11. 07:40

Telex: A végrehajtói kar jelenlegi elnökének is intézhetett egyetemi vizsgát Schadl György

Schadl elmondása szerint Lupkovics Beáta „nagyon félt”, de ő megnyugtatta, hogy az oktató nagyon jó barátja.

Schadl-Völner-ügy
Friss cikkek a témában

2021. június hatodikán, hónapokkal a letartóztatása előtt Schadl Györgyöt a Nemzeti Közszolgálati Egyetem egyik oktatója hívta fel. A Telex beszámolója szerint eleinte magánjellegű dolgokról beszélgettek, majd Schadl témát váltott, és arról kezdett beszélni, hogy másnap vizsgája lesz „egy kedves ismerősének”, a Borsod Megyei Önkormányzat jegyzőjének, Lupkovics Beátának. Elmondása szerint ez a kedves ismerős „nagyon fél” ettől a vizsgától, így jelezte neki: az oktató nagyon jó barátja. A tanár pedig vette a lapot: a lehallgatási jegyzőkönyv szerint közölte, hogy „jó bizottság lesz. Figyelnek, és nem lesz gond”.

Ez azért fontos, mert Lupkovics Beáta 2021 óta komoly karriert futott be. 2022 májusában önálló bírósági végrehajtó lett, majd egy évvel később, 2023 tavaszán ő lett az akkorra már másfél éve előzetes letartóztatásban ülő Schadl György utódja a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar élén. Az előbb idézett telefonbeszélgetés pedig erősen arra utal, hogy Schadl közbenjárhatott egy oktatónál azért, hogy Lupkovics Beáta vizsgája jól sikerüljön. Mindez pedig korántsem lenne meglepő, hiszen a Schadl–Völner-ügy nyomozati iratai szerint a végrehajtói kar korábbi elnöke szakmányban intézhette az egyetemi vizsgákat, például Rogán Antal kabinetfőnökének, Nagy Ádámnak, vagy Völner Pál rokonának.

Varga Judit egyetemi évfolyamtársa lett Schadl utódja a végrehajtói kar új élén

Új elnökséget választott a lemondott Schadl György vezette testület helyére csütörtökön a bírósági végrehajtói kar tisztújító közgyűlése. Az irányító stáb tagja lett Schadl két korábbi munkatársa, az új elnök pedig Lupkovics Beáta lett, Varga Judit igazságügyi miniszter egykori egyetemi évfolyamtársa.

Schadl a Telexnek nem volt hajlandó nyilatkozni, a portál megkeresésére csupán annyit reagált, korábbi üzenetét tekintsék irányadónak: ha nyilatkozatának „aktualitása lesz, keresni fog”. A lap megkereste a közszolgálati egyetem Schadllel beszélgető oktatóját is, aki azt írta neki, sosem segített neki, még Lupkovics szakdolgozatvédésének ügyében sem. Szerinte a lehallgatási jegyzőkönyvekből pont az derült ki, hogy „röviden, de tényszerűen magam zárkóztam el minden további felvetéstől. Ráadásul akkori szavaimat az is indokolta, hogy ismerve a hallgatók szakdolgozatait és a szakdolgozatokról már hetekkel korábban elkészült – szakdolgozatonként 2-2, személytől teljesen független – írásos szakvéleményt, mindegyik jó szerkezetű, alapos munka volt, ezért is intettem nyugalomra beszélgetőtársamat”.

Az egyetem rektora a lapnak azt írta, „nem tudott a dologról, utánanéz”, későbbre ígért érdemi választ. Végül a sajtóosztályon keresztül azt írták, hogy „a rendelkezésre álló információk alapján az egyetemen etikai vizsgálat nem indult”, a hatóság pedig nem kereste meg őket az ügyben.

A telefonbeszélgetés azonban a Telex szerint nem szerepel a Schadl–Völner-ügy nyomozati anyagában, kihúzták onnan. A nyomozati anyagnak ugyanis két verziója van. Az első 2021. december 14-én készült el, szűk egy hónappal Schadl letartóztatása után, a második verzió viszont 2022. szeptember 9-i. Utóbbi verzióban a Lupkovicsról szóló beszélgetés nem szerepel. A rendőrség ugyan nyomozást indított a Schadl-féle egyetemi vizsgák ügyében, de azóta sem hallgattak meg gyanúsítottként senkit. Folyamatban lévő ügyről tájékoztatást viszont nem adnak.

Még a tanúk meghallgatásáig sem jutottak a Schadl-ügy két mellékszálában

Sem gyanúsítottakat, sem tanúkat nem hallgattak meg a gyanúsan drágán rendelt Covid-tesztek, és Rogán Antal korábbi kabinetfőnökének megbundázni próbált egyetemi vizsgája ügyében.

Hirdetés