A püspökök – köztük Balog – Pásztor Dániel jelölését támogatják.
Pásztor Dániel tiszáninneni püspök jelölését egyhangúlag támogatja a zsinat lelkészi elnöki tisztségére a Magyar Református Egyház négy püspöke – derült ki a közös nyilatkozatukból. A zsinati ülést április 24–25-én tartják.
Balog Zoltán a kegyelembotrányba belebukó Novák Katalin lemondása után hat nappal, február 16-án mondott le a tisztségről. „Súlyos politikai hibát vétettem, de kegyelmi ügyben. Kegyelmet kértem. Kegyelmet akartam valakinek. És ha ezért most el kell mennem, nehogy azt higgyétek, hogy az megoldás lesz” – mondta akkor.
Az elnöki teendőket február 16. óta Pásztor Dániel, a Tiszáninneni Egyházkerület püspöke, a zsinat lelkészi alelnöke ügyvezetőként látta el. Balog ugyanakkor lelkész és püspök is maradt, ő is aláírta a Pásztort támogató közös püspöki nyilatkozatot.
A zsinat összehívására azért is volt szükség, mert bár Balog Zoltán lemondott, a református jog értelmében lemondása addig nem számít teljesnek, amíg a zsinat meg nem szavazza azt.
Ahogy a hvg.hu is beszámolt róla, Novák Katalin lemondásának másnapján, vasárnap este jött ki a Direkt36 és a Telex azzal az információval, hogy kormányzati és köztársasági elnöki hivatali források szerint K. Endre kegyelmi ügyének hátterében Balog Zoltán áll, aki jó kapcsolatban volt Novák Katalinnal, és a tanácsadói testületében is benne volt. A lapok forrásai szerint amikor a miniszterelnök környezete számonkérte Balogot, a református egyház feje azzal védekezett, hogy nem egyedül az ő döntése volt ez, hanem a református egyház vezetésében többen szerették volna elérni, hogy a családilag jó református kapcsolatokkal rendelkező K. Endre kegyelmet kapjon.
Balog a Magyar Református Egyház zsinatának elnökségéről nem is mondott le azonnal, sőt egy esperes-gondnoki értekezlet után arról számolt be, hogy a megjelentek 86 százaléka a maradására szavazott, és csak néhány nappal később jelentette be, hogy távozik a testület éléről. Zsinati elnöki lemondása után egyházkerületén belül kezdte el körbejárni a közösségeket, sorra látogatta az egyházkerületéhez tartozó egyházmegyéket. Kezdetben úgy tűnt, az a célja, hogy visszakapaszkodjon a zsinati elnöki székbe, később azonban forrásaink már arról számoltak be, püspökségének megtartásáért küzd. Március végén aztán szokatlanul kemény hangvételű levélben kérte 24 értelmiségi református egyháztag, hogy Balog mondjon le dunamelléki püspöki tisztségéről is.