Dobszay János
Szerzőnk Dobszay János

Az nem pusztán apró rendszerhiba, hogy a rendíthetetlennek látszó NER falán repedés keletkezett, amelyen furcsa zajok szűrődhettek ki. Ez a HVG hetilap ajánlója.

Aligha van még bármi meglepődnivaló a magyar belpolitikának a Monty Python Repülő Cirkuszával versenyben álló abszurd előadás-sorozatában. Hacsak az nem, hogy egy olyan rendszer, amelyik még az övéit is porig alázza – lásd Novák Katalin, Varga Judit –, miért nem termeli ki tömegével a lázadás jogát követelőket. A legtöbben nem pusztán szótlanul tűrik, még fel is magasztalják az önbecsülésüket sárba tipró autokráciát.

HVG

Az viszont nem pusztán apró rendszerhiba, hogy a rendíthetetlennek látszó NER falán repedés keletkezett, amelyen furcsa zajok szűrődhettek ki. Magyar Péter azzal próbálja e rést tágítani, hogy a nagy nyilvánosság előtt is felfedi, a párthoz és kormányhoz látszólag hűséges felesége mit mondott akkor, amikor a négy fal közt biztonságban vélte magát.

A hanganyag a húsvét miatt rövidített lapzártánk után került ki, ami lehetőséget adott arra, hogy a Fókuszban rovatunkban arra a Schadl-ügyre koncentráljunk, ami mára a Rogán Antalt célba vevő jogi-politikai akció origójává vált.

Hogy az utóbbinak csak olyan következménye lesz-e, mint Rogán helikopterezésének – amikor a botrány nyomán Orbán Viktor meghosszabbította propagandaminisztere hatáskörét egészen a titkosszolgálatokig –, a jövő zenéje. A kimenetel attól is függ, mennyire marad közömbös a történetek iránt a „silányság maszatos mértékegységeihez szoktatott” nagyközönség.

Utóbbiról Geszti Péter beszélt lapunknak, aki az általános passzivitásra is adott egy lehetséges megfejtést. „Ez az ország nem tud másmilyen lenni, csak ilyen”, s azok – így ő maga – voltak tévedésben, akik azt gondolták, hogy a demokráciára széles körű társadalmi igény van. A szójátékok mesterét annak apropóján kérdeztük, hogy Magyarország újabb öt helyezést rontott a világ boldogság-boldogtalanság rangsorában. A tüntetők himnuszává vált Mi vagyunk a grund szerzője az autokraták sikerének titkára is rávilágít: az emberek nem szabadok akarnak lenni, hanem boldogok, a vezér pedig a valóság meghamisításával sokakkal képes elhitetni, hogy kizárólag vele és általa lehet és lesz az ország és Európa a létező világok legjobbika. Amiről Tóta W. Árpád publicistánk is megmondja a véleményét.

E heti Portré-interjúnk főszereplője, Osváth Zsolt, az Odakint most szörnyek járnak tüntetés egyik szervezője, senkivel sem akarja elhitetni, hogy egy boldogabb országhoz csak ők ismernék a kulcsot. „Aki tőlünk várt megoldást, azt a saját vágyálmai csapták be” – mondja.

A történelem, ha néha ad is kijózanító pofonokat, nem tesz igazságot. Akár még az Iszlám Állam oroszok elleni terrortámadása is Vlagyimir Putyin malmára hajthatja a vizet, aki – mint Világ rovatunk cikkéből kiderül – az ukránokra terelné a felelősséget, csak hogy tovább háborúzhasson. „Diktátorokkal nem érdemes kompromisszumot kötni, ők csak az erőből értenek” – idézi Madeleine Albright szavait Csunderlik Péter történész, aki Szellem rovatunkban elemzi a második Clinton-elnökség külügyminiszterének a NATO 25 évvel ezelőtti keleti bővítésében játszott kiemelkedő szerepét.Nagyhét elején még nem tudhatjuk, mit hoz 2024 tavasza a magyar közéletben.

Azt viszont a Bibliából már ismerjük, hogyan lett a feltámadás örömhírét terjesztők üldözőjéből, Saulusból Paulus. A damaszkuszi úton nagy volt a tolongás a rendszerváltást követően idehaza is. Hogy most még csak egy lézengő ritter bolyong-e rajta, vagy rövidesen mások is megindulnak az úton, húsvét után kiderül.

Hirdetés
hvg360 Medvegy Gábor 2025. április. 27. 18:20

Amikor pályázaton keresett hóhért az állam, csúfolódás miatt lépett vissza az egyik jelentkező

Karinthy Frigyesnek bíróságon kellett magyarázkodnia 1925 áprilisában sátánistának és pornográfnak tartott novellája miatt, végül nyolcnapi elzárásra ítélték az írót. A budapesti rendőrkapitányt azzal nyaggatták, hogy állapítsa meg az apaságot – ujjlenyomat alapján. A száz évvel ezelőtti újsághírekből az is kiderül, hogy „aranyos kis majomnak” tartották a divatos párizsi nőket, a jövő emberét pedig kopasznak, fogatlannak és nagyfejűnek képzelték el.