Itthon hvg.hu 2024. február. 16. 17:23

Balog Zoltán: Lemondtam a Zsinat lelkészi elnökségéről

"Súlyos politikai hibát vétettem, de kegyelmi ügyben. Kegyelmet kértem. Kegyelmet akartam valakinek. És ha ezért most el kell mennem, nehogy azt higgyétek, hogy az megoldás lesz", mondta a lemondást bejelentő beszédében. Balog ugyanakkor ezek alapján marad püspök és lelkész is.

Novák Katalin kegyelmi botránya
Friss cikkek a témában

Balog Zoltán lemondott a református zsinat elnöki posztjáról, döntését péntek délután, a zsinat ülése után jelentette be.

"Súlyos politikai hibát vétettem, de kegyelmi ügyben. Kegyelmet kértem. Kegyelmet akartam valakinek. És ha ezért most el kell mennem, nehogy azt higgyétek, hogy az megoldás lesz", mondta, majd arról beszélt, hogy ezután is harc lesz az egyház körül, csakúgy, mint az elmúlt sokszáz évben, de ezt a harcot "lelki fegyverekkel kell vívni és nem közéleti és nem politikai és nem médiafegyverekkel".

Balog azzal folytatta, hogy ő továbbra is harcolni fog. "elsősorban magammal, a saját bűneimmel, másodsorban értetek és az egyházunkért".

 

Az exminiszter-püspök beszélt a politikusi pályájáról is, és arról, hogy ez hogyan befolyásolhatta az elmúlt időszakot: "Tudtátok, hogy ki vagyok, és bízom benne, hogy nemcsak azért választottatok – sőt hiszem és tudom azóta -, mert a közéletből jövök, a közéletből jövök vissza és majd hasznot hozok". Azt mondta, az, hogy a közéletből ment vissza az egyházba, az valóban jelentett hasznot, mert az egyház szélesebb körben tudott megjelenni, de jelentett kockázatot és terhet is.

"Most ebből a haszonból tehertétel lett. Részévé váltam, és ezáltal Ti is részévé váltatok egy boszorkányüldözésnek, aminek áldozatai vannak: az a köztársasági elnök is, akit mi nagyon szeretünk, aki egyházunk hűséges tagja, s aki annyiszor bizonyította a hitét határon innen és túl."

Szavazás nélkül

A szöveg alapján nem volt szavazás a pozíciójáról. Az elmúlt napok történéseire utalva írta, a "boszorkányüldözés, a hisztéria akkor sem fog leállni, ha én nem leszek. De, hogy én ne legyek, arról Ti döntötök. Arról nem az ellenzék dönt, arról nem a média dönt, arról nem a kormány dönt, arról nem a Facebookon döntenek. Arról Ti döntötök, a Magyarországi Református Egyház törvényhozó testülete. Ezt ne felejtsétek el!

Most nem vagytok döntési helyzetben, nem is kérek tőletek döntést. Én letettem, lemondtam a Zsinat lelkészi elnökségéről".

"Törvényeink értelmében lemondásom a következő Zsinat döntésével válik hatályossá. Addig, mostantól az elnöki teendőket a következő Zsinatig Pásztor Dániel, a Tiszáninneni Egyházkerület püspöke, a Zsinat lelkészi alelnöke ügyvezetőként látja el", közölte.

Mindez azt jelentheti, hogy Balog Zoltán marad püspök, és marad a Hold utcai gyülekezet lelkésze is.

Hogy jutottunk idáig

Novák Katalin lemondása másnapján, vasárnap eset jött ki a Direkt36 és a Telex azzal az információval, hogy kormányzati és köztársasági elnöki hivatali források szerint K. Endre kegyelmi ügyének hátterében Balog Zoltán áll, aki jó kapcsolatban volt Novák Katalinnal, és a tanácsadói testületében is benne volt.

A lapok forrásai szerint amikor a miniszterelnök környezete számon kérte Balogot, a református egyház feje azzal védekezett, hogy nem egyedül az ő döntése volt ez, hanem az ő személyes döntése volt, hanem a református egyház vezetésében többen szerették volna elérni, hogy a családilag jó református kapcsolatokkal rendelkező K. Endre kegyelmet kapjon.

Hivatalosan ezek után nem szólalt meg Balog, és amúgy éppen Ausztriában volt egy elvonuláson, ahová a botrány kirobbanása után vonult el.

Keddre összehívtak egy értekezletet – hogy Balog hívta-e össze vagy odarendelték őt, nem tudni, mert az érintettek eltérően fogalmaznak -, ahol az esperesek és főgondnokok 86 százaléka támogatta őt.

A számmal Balog állt elő este, megköszönve a bizalmat (és egyben beismerte, hogy ő is javasolta K. Endre kegyelmét), csakhogy utána sokat tisztult a kép. Egyrészt kiderült, hogy csak egyfajta szimpátiaszavazás volt, másrészt a hozzánk eljutott információk szerint a református egyház - Baloggal együtt - négy püspöke közül kettő ellene volt, bár formális szavazást a legfőbb testület nem tartott.

Az egyik püspök, Fekete Károly egy nyílt levélben szerdán lemondásra szólította fel Balgot, és világossá tette, hogy ezt már kedden is elmondta neki. A másik két püspök, Pásztor Dániel és Steinbach József egymásnak ellentmondóan kommunikált az ülésen történtekről, a lényeg az, hogy Balog döntéseit támogatják és tudomásul veszik majd. Steinbach – aki forrásaink szerint kedden még Balog mellett volt, - csütörtök este már azt írta szerkesztőségünknek, "személyes meggyőződésem, hogy a kialakult helyzetben egyházunk további hiteles szolgálatát fogjuk szem előtt tartani, ezért fogunk imádkozni és cselekedni".

Csütörtökön egy online értekezleten döntöttek a rendkívüli zsinatról, amit végül péntek délelőtt összehívtak. Az ülés közben futott be az információ hozzánk azzal, hogy Balog lemond.

Mit is üzent Orbán?

Korábbi sajtóhírek szerint Orbán Viktor elvárta Balog Zoltántól, hogy vállalja az ügyben a felelősséget, ám ő kedden nem mondott le. A keddi ülés után a miniszterelnök sajtófőnöke útján azt közölte,

„Orbán Viktor a református egyház tagjaként bízik az egyházi vezetőkben és az egyház erejében.”

Ezt elsőre úgy lehetett érteni, Orbánnak rendben van az ügy, csakhogy, miután kiderült, hogy a püspökök közül többen nem álltak Balog mellé, felvetődhet, hogy Orbán valójában bennük, a Balog eltávolítását szorgalmazó vezetőkben bízott. Az egyházban ugyanis nem csitultak a kedélyek.

Fontos volt az is, ahogy először a Pesti Srácok főszerkesztője üzent Balognak a Magyar Nemzetben, majd azt a cikket egyértelmű kommenttel kiegészítve Bayer Zsolt elküldte a püspöknek a selyemzsinórt.

Borítóképünkön Balog Zoltán. Fotó: MTI/Illyés Tibor

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.