Az IDEA Intézet felmérése szerint a legrosszabbkor jöhetett a kegyelembotrány a kormánypártoknak, mert éppen kezdett a Fidesz túljutni február elejére a tavalyi évben végig tapasztalható lassú népszerűségvesztés okozta gödörből.
Az IDEA Intézet január 31. és február 9. között készített közvélemény-kutatásának eredménye szerint a kegyelembotrány kirobbanása és gyors eszkalációja éppen akkor érte a Fidesz–KDNP-t, amikor úgy tűnt, hogy a kormánypártok kezdenek túljutni a tavalyi év lassú népszerűségvesztésén.
A friss felmérés tehát a kegyelmi botrány eszkalációját közvetlenül megelőző, még Novák Katalin államfő lemondása előtti időszakra vonatkozik – a botrány viszont már kirobbant, és ismert volt például Orbán Viktor február 8-i bejelentése is, miszerint Alaptörvény-módosítás készül.
A február 9-én zárult kutatás adatai szerint tehát a kormánypártok támogatottsága hónapok óta most mozdult el először felfelé: február elején a felnőtt népesség tagjainak 27 százaléka szimpatizált a Fidesz–KDNP-vel, ez az arány pedig legutóbbi méréskor még csak 26 százalék volt. A kutatás szerint
a biztos szavazó, pártválasztó felnőttek között 44 százalék volt a kormánypártok támogatottsága február elején.
A biztos pártválasztók között az ellenzéki pártok közül a DK február elején 13 százalékon állt, és további három párt tudta volna még átlépni az 5 százalékos parlamenti küszöböt: a Momentum, a Mi Hazánk és a Kétfarkú Kutya Párt. Emellett némileg csökkent a bizonytalanok aránya: 37-ről 34 százalékra.
Az IDEA felhívja a figyelmet arra, hogy az 1500 fős mintán végzett “közösségi média alapú”, reprezentatív adatfelvétel eredményei a kegyelmi botrány eszkalációját közvetlenül megelőző időszakra vonatkoznak: azt a pillanatot rögzíti, amikor is a hazai közélet és nyilvánosság igazán az ügy felé fordult.
(Nyitóképünk illusztráció: Novák Katalin, Balog Zoltán és Orbán Viktor)