Az olasz nőt ügyvédje szerint „nemzetközi terroristaként” kezelik.
Január 29-én kezdődik a Fővárosi Törvényszéken annak a három külföldinek a tárgyalása, akiket a 2023-as „antifa támadások” elkövetésével vádoltak meg, miután a becsület napi megemlékezés miattt több embert is megtámadtak különféle eszközökkel.
Az ügyben eddig három embert fogtak el. A Magyar Hang azt írja, hogy egy olasz nőt bűnszervezetben elkövetett, életveszélyt okozó testi sértés bűntettének kísérletével, két német állampolgárt – egy férfit és egy nőt – pedig bűnszervezetben részvétellel vádoltak meg. Rájuk fegyházbüntetést kért az ügyészség, valamint azt, hogy a bíróság utasítsa ki őket Magyarország területéről.
Az elsőrendű vádlottat képviselő Magyar György azt mondta, ügyfelére
11 év fegyházban letöltendő szabadságvesztést kért az ügyészség.
„Védencem nagyon rosszul viseli a fogva tartás körülményeit. Úgy érzi, feleslegesen tartották ilyen szigorú felügyelet alatt. Kezdetben a kapcsolattartást sem engedélyezték a szüleivel. Nemzetközi terroristaként tekintenek rá” – nyilatkozta az ügyvéd a Magyar Hangnak.
A főügyészség korábban közölte, hogy a támadások alaposan megtervezett, pontos, begyakorolt forgatókönyv szerint zajlottak, a résztvevők előre leosztották, hogy kinek mi lesz a feladata. A támadások időtartamát harminc másodpercben határozták meg, ennek mérése az irányító feladata volt. Az ő dolga volt az is, hogy vezényszavakkal megindítsa, majd leállítsa a támadásokat, aztán segített társainak a menekülésben is. Volt figyelő is, aki arra a környezetre és arra ügyelt, hogy kívülállók be akarnak-e avatkozni. A támadások során az elkövetők az ügyészség szerint arra törekedtek, hogy ne lehessen őket beazonosítani.
Korábban a Fidesz politikusai a Szikra Mozgalom egyik tagját is meggyanúsították azzal, hogy részt vett a támadásokban, de utólag kiderült, hogy semmi köze sem volt hozzájuk.
A támadások után az antifáról itt írtunk bővebben:
"Az antifasizmus nagyon tág dolog, mi általában reagálunk arra, amit a szélsőjobb tesz"
Az állam felhasználja a fasisztákat, és Magyarországon is igaz, hogy az erőszakszervezetekben, például a rendőrök között a szélsőjobb nagyobb arányban van jelen, mint a társadalom egészében. Semmi esély, hogy az állam tegyen valamit, ezért mi magunk lépünk fel a nácik ellen - mondta a HVG-nek Gábor, az egyik magyarországi antifás csoport tagja.