Itthon Kacskovics Mihály Béla 2024. január. 09. 11:30

Szakértői jelentés az újbudai rendőrgyilkosról: fennáll a bűnismétlés veszélye, folytatni kell a kényszergyógykezelést

Kacskovics Mihály Béla
Szerzőnk Kacskovics Mihály Béla

A Baumann Péter megölésével vádolt Sz. Szilárdról mást gondolnak az IMEI-ben, és mást az igazságügyi pszichiátriai szakértők. Sz. Szilárd szerint az egész ügy arra megy ki, hogy rábizonyítsák, szándékosan támadt rá a rendőrökre.

Kedden tanúk meghallgatásával és szakértői vélemények ismertetésével folytatódott a Fővárosi Törvényszéken Sz. Szilárd, az Újbudán Baumann Péter rendőrt halálra késelő férfi pere. A bíróság kedden kiemelten foglalkozott azzal, hogy Sz., miután elkövette a gyilkosságot, bekerült az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézetbe (IMEI), ahol azóta is kezelik. Két őt kezelő orvost is meghallgattak tanúként, már csak azért is, mert az IMEI szakértői nemrég javasolták az Sz. Szilárdon alkalmazott kényszergyógykezelés megszüntetését.

Az Sz. Szilárdon elmemegfigyelést végző Bellavics Mária azt mondta, az volt a benyomása, hogy a férfinek „nagyon nehezére esett az indulatai visszatartása, világos volt, hogy nehezen kontrollálja az indulatait”. Szerinte Sz. Szilárd „nagyon könnyen provokálható”, volt olyan, hogy

„a falba ütött, úgy jelezte nekem, hogy nem óhajt velem szóba állni”.

A dolgok akkor fordultak igazán súlyosra Bellavics beszámolója szerint, amikor az IMEI ápolói jelezték neki, hogy Sz. Szilárd önsértéssel fenyegetőzik, öngyilkossági gondolatai vannak. Sz. Szilárd ezt tagadta, azt viszont elismerte, hogy amikor csökkentették a gyógyszereit, „úgy nyúltak egyre hosszabbra a napok, lassabban telt az idő”, ezért kérte, hogy emeljék vissza az adagját.

Sz. Szilárd sérelmezte azt is, hogy az IMEI-ben töltött idejének egy részét egy olyan cellában töltötte, ahol embertelen állapotok uralkodtak. Nem pucolták a vécéjét, kosz volt beszámolója szerint.

A bíróság meghallgatta kedden Farkas Zsoltot is, ő Sz. Szilárd kezelőorvosa volt. Szerinte Sz. Szilárd állapotát a kábítószer-használat váltotta ki, ha pedig a jövőben nem fog drogot fogyasztani, akkor nagy valószínűséggel nem lesznek zavart, vagy olyan agresszív időszakai, mint amelyben tavaly januárban megölte Baumann Pétert.

Szintén kedden hallgatta meg a bíróság azt az IMEI-s klinikai szakpszichológust is, aki bekerülése óta folyamatosan foglalkozik Sz. Szilárddal. Ő azt mondta, nem tartja sem agresszívnak, sem erőszakosnak Sz. Szilárdot, viszont

pattanásig be volt feszülve az idegrendszere.

A pszichológus szerint Sz. Szilárd a felszínen tudta tartani magát, egészen addig, amíg a gyilkossági ügyről nem kezdtek el beszélni, akkor azonban „azonnal inkoherensé vált a gondolkodása”. Mint mondta, Sz. Szilárddal ő felügyelet mellett tudott csak dolgozni, ugyanis féltették az ő testi épségét, Sz.-t viszont annyira frusztrálták a felügyelők, hogy a közös munka szinte teljesen ellehetetlenült. A pszichológus szerint Sz. Szilárd önmagában azt sem érti, miért van szüksége szakemberre. Korábban mindent magának oldott meg, nem fordult soha senkihez segítségért, így nem érti, miért segítene neki bármit, ha megosztaná a problémáit.

Mint cikkünk elején írtuk, az IMEI Sz. Szilárd kényszergyógykezelésének megszüntetését kérte. Viszont ezzel a férfit vizsgáló igazságügyi egészségügyi szakértők nem értenek egyet. Juhász Krisztina szakértő a bíróságon arról beszélt, hogy Sz. Szilárd továbbra is csupán eljátssza, hogy betegségtudata van, ahogy azt is, hogy beismeri, belátja, mit tett. Mint mondta,

Sz. Szilárd beteg, agresszivitását a tárgyalóteremben is látni, a bűnismétlés veszélye fennáll nála.

Így az igazságügyi egészségügyi szakértők azt ajánlják, hogy a következő években is tartsák fenn Sz. Szilárd kényszergyógykezelését. A szakértők szerint Sz. Szilárd nem a drogtól volt agresszív, szerintük is alkalomszerűen használta azokat, viszont azt megállapították, hogy

Sz. Szilárd beszámíthatatlan volt, amikor tavaly januárban gyilkolt.

A tanúk és a szakértők meghallgatása után a bíró több korábbi, az ügy nyomozati szakaszában rögzített tanúvallomást is ismertetett. Sz. Szilárd viszont egy ponton jelezte: az a tanú, akinek a vallomását a bíró éppen olvasta, szerinte nem is volt jelen, amikor ő megszúrta Baumannt. Sz. Szilárd állította: „őt utólag valószínűleg felhívták”.

Kiről van szó pontosan? Akkor, amikor Baumann Pétert Sz. Szilárd megszúrta, rajta kívül négy rendőr volt jelen. Baumann és még két kollégája intézkedett Sz. Szilárd ellen, míg két kollégájuk bement annak az idős nőnek a lakásába, akinek az ajtaját Sz. Szilárd szétverte. Sz. Szilárd azt állítja, hogy a két, az idős nőnél lévő rendőr közül az egyik valójában ott sem volt. Azonban a nyomozati anyag szerint képtelenség amit állít, erre pedig a bíró is emlékeztette: a rádióforgalomban is hallani mindkét, az idős nőt kihallgató rendőr hangját. Sz. Szilárd ennek ellenére kitartóan hamis tanúzással vádolta a tanút.

A bíró egy ponton megkérdezte Sz. Szilárdot, hogy szerinte mi az ügy lényege. A keddi tárgyalási nap végére látványosan összezavarodó férfi hosszú monológba kezdett, azt mondta,

"az a lényege, hogy rám akarnak varrni egy olyan dolgot, amit… Jogos önvédelem volt, azt akarják bizonyítani, hogy én egy degenerált vagyok, aki rendőrökre támadt szándékosan..."

A bíró azonban ezen a ponton berekesztette a tárgyalást.

Sz. Szilárd tavaly januárban, az újbudai Lecke utcában kezdett tombolni, ekkor hívtak hozzá rendőrt. A rendőrség három fővel vonult ki, ők tartóztatták fel a férfit. Sz. a vád szerint akkor támadt rájuk késsel, amikor a Lecke utcai társasházban lekapcsolódtak a fények. Baumann Pétert annyira súlyosan megszúrta, hogy a rendőr belehalt sérüléseibe. Két társa, akik kedden a bíróságon is jelen voltak, a villamosmegállóban érték utol, és miután Sz. Szilárd figyelmeztető lövésükre sem állt meg, egyikük lábon lőtte őt.

Sz. Szilárd a per előkészítő ülésén egészen másképp idézte fel a gyilkosság estéjét, bár részben beismerő vallomást tett, azt elismerte, hogy Baumann Pétert valóban megölte. Azt mondta, a rendőrök próbálták megütni, ezért kezdett menekülni előlük. Baumann állítása szerint „rámászott”, ekkor szúrta őt meg.

Újbudai rendőrgyilkosság: Sz. Szilárd részben beismerő vallomást tett - „Valóban megszúrtam a sértetteket"

A bíróság tárgyalásra utalta az ügyet. Sz. Szilárd vallomásában azt mondta: a rendőrök támadtak rá a Lecke utcában.


Sz. Szilárd a gyilkossági ügy legutóbbi tárgyalásán annyira tiszteletlen volt a bíróval, hogy megszakították és elnapolták miatta a tárgyalást:

 

Annyira tiszteletlen volt a bírónővel az újbudai rendőrgyilkosság vádlottja, hogy elnapolta a tárgyalást

A vádlott megjegyzéseket tett a rendőrökre és felháborodott, hogy miért nincs kedden ítélet. A bíró egy idő után nem tűrt tovább.

(Címlaképünk archív, az előkészítő ülésen készült.)

Hirdetés
Kult Kovács Bálint 2024. december. 27. 20:00

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Hogy Major Erik generációja egyik legjobb színésze, az is jelzi, hogy háromszor is jelölték a legígéretesebb pályakezdő díjára, és idén meg is nyerte a Színházi Kritikusok Céhe elismerését. A Radnóti Színház színészével bűnöző édesapja örökségéről, szeretetlenségről és arról is beszélgettünk, miért érezte úgy, visszaadhatja élete egyik legfontosabb főszerepét.