Szerdán lemondott Gelencsér Ferenc, a Momentum elnöke és a hvg.hu információi szerint így tesz a teljes elnökség is. A pártot a Momentum eddigi “arca”, Donáth Anna veszi át elnökként, bár ezt még meg kell erősítenie a rendkívüli tisztújító kongresszusnak is.
Távozik a Momentum éléről Gelencsér Ferenc pártelnök és lemond a teljes elnökség is – értesült a hvg.hu szerdán délután, majd nem sokkal később, 17 órakor az elnök a hírt megerősítően azt posztolta a Facebookra, hogy átmenetileg vállalt feladata véget ér, Donáth Anna pedig visszatér. Gelencsér azt írta:
Másfél éve, egy rendkívül nehéz időszakban vállaltam el a Momentum elnöki pozícióját: a párt legnépszerűbb politikusa és akkori vezetője, Donáth Anna a gyermeke születése miatt nem tudta folytatni a Momentum vezetését. Saját feladatomnak azt tekintettem, hogy egyben tartsam a pártot, amíg Donáth Anna újra készen nem áll a vezetésre. Ma eljutottunk erre a pontra: Donáth Anna készen áll.”
A pártelnök úgy folytatta: "Ezért a mai napon arra kértem Donáth Annát, hogy egy hivatalos tisztújítási folyamatot követően, a párt Küldöttgyűlésének támogatásával vegye át a Momentum vezetését, és álljon fel egy új elnökség. Én pedig továbbra is segítem a Momentumot, ahogyan azt 2016 óta teszem töretlenül."
Ezzel szinte egyidőben Donáth Anna is a Facebookon közölte, hogy "másfél évvel ezelőtt, az ellenzék 2022-es bukása után a gyermekem születése miatt nem tudtam vállalni a Momentum elnöki pozícióját (...) most viszont úgy érzem, szólít a kötelesség". Azt írta:
Meg kell újítanunk az ellenzéket – ezért visszatérek a Momentum elnökének."
Közben befutott a Momentum közleménye is a témában, ám ez csupán megismételte a politikusok fenti nyilatkozatát, új információt nem közölt, így a hvg.hu azon információját sem erősítette meg, hogy lemondana a teljes elnökség is.
Ezt megtette viszont a Facebook-posztjában maga Donáth Anna, amikor azt írta, azért tér vissza, hogy "közösen egy erős liberális alternatívát építsünk", és ebben nem lesz egyedül, hanem "a párt legnépszerűbb politikusaiból álló elnökségi csapattal" szeretne visszatérni. Fel is sorolta a névsort, amely megegyezik azzal, amely korábban a hvg.hu-hoz is eljutott: Orosz Anna, Soproni Tamás, Hajnal Miklós, Bedő Dávid, Tompos Márton és Cseh Katalin.
A hvg.hu információi szerint annak, hogy Gelencsér és Donáth is éppen most érezte úgy, hogy ideje váltaniuk egymást, az is az oka, hogy az elmúlt hónapokban a Momentum támogatottsága jelentősen elmaradt a várakozásoktól, olyannyira, hogy már Donáth EP-mandátumának megszerzése is kétségessé vált, így lépni kellett valamit. Ez egy látványos vezércserében és az elnökség szinte teljes lecserélésében konkretizálódott (a jelenlegi tagok közül csak Cseh Katalin marad).
Úgy tudjuk, a Gelencsér és Donáth között napok óta tartó egyeztetés eredménye Donáth "visszatéréséről" annak ellenére született, hogy a Momentumban azzal is tisztában vannak: a párt népszerűségvesztése vélhetően – részben legalábbis – visszavezethető Donáth elmúlt hónapokban tett kijelentéseire is, például a Demokratikus Koalíciót vagy annak elnökét élesen bíráló szavaira, ami miatt szakított a párttal egyetlen vidéki polgármesterük, a Baját irányító Nyirati Klára is.
Bajai polgármester: Nem a Momentumot hagytam ott, hanem azt az irányvonalat, ami az utóbbi hetekben kibontakozott
Nyirati Klára szerint vidéki momentumos polgármesterként kevesen voltak hozzá hasonlóan tudathasadásos állapotban, ami párt és a város érdekei közötti választást illeti.
A hvg.hu nemrég számolt be egyébként a Momentum kapcsán arról, hogy áll a párt a jövő évi – az EP-választással összevont – önkormányzati választásokra való felkészüléssel. Közös ellenzéki polgármesterjelöltek indításában és sikerében érdekelt a Momentum – állították akkor a hvg.hu pártbeli forrásai, hozzátéve persze, hogy szeretnék, ha Budapesten ez a közös ellenzéki jelölt minél több kerületben momentumos lenne. Hogy melyik kerületben mit jelentene ez, itt írtunk:
Több frontot nyitott a Momentum Budapesten: Karácsonnyal kiegyeztek, a DK-val nehéz lesz, a közös lista sem biztos
Az önkormányzati választásra készülve a Momentumnak az VI. és a VIII. kerület megvan, de ez messze nem az, amire vágynak. Karácsony és a Párbeszéd az V., XII., és XXIII. kerületben is támogatja a momentumos jelöltet, de a DK-tól sokkal több kerület függ még.
Azóta elfogadta a parlament kormánypárti többsége a Mi Hazánknak az önkormányzati választás Budapestet érintő szabályainak átírását célzó törvénymódosító javaslatát, amely közös listára kényszeríti az ellenzéki pártokat a fővárosban. Annyi változás történt közben, hogy eredetileg két jelölőszervezet közös listájának 10, több szervezetének 15 százalékot kellett volna elérnie a mandátumszerzéshez, de ezt törölve minden listánál 5 százalékos küszöböt húztak meg:
A Fidesz-kétharmad a Mi Hazánk ötletére átírta a fővárosi választás szabályait
A kormánypártok szavazatával a Mi Hazánk javaslatára átírják az önkormányzati választás Budapestet érintő szabályait. A hasonló témában már bejáratott "Volner-trükkel" a Fidesz így elérte, hogy a Karácsonyt támogató ellenzék jó eséllyel elveszítse Fővárosi Közgyűlési többségét jövőre.