Nagy Iván László
Szerzőnk Nagy Iván László

Szijjártó Péter elérte az első nagy sikert a Magyarországra hozott kínai gigaberuházásokkal: olvasóink szerint az akkumulátorgyárak még az (egy számjegyű) inflációnál is nagyobb hatással voltak a közbeszédre. A bronzot a mesterséges intelligencia viheti haza.

Nyunyóka, Andi!, rezsicsökkentés-csökkentés – ebbe az illusztris sorba kerül a 2023-as év szava, ami nem más,

mint az akkugyár.

Idén negyedszer kérdeztük meg olvasóinkat, mi volt szerintük az az egy szó vagy kifejezés, ami a leginkább meghatározta az elmúlt év híreit és közbeszédét, amelyre ha visszagondolunk, egészen biztosan egy adott év krónikája jut eszünkbe.

2023-ban első kiemeltként indult a szerkesztőségi előválasztás után, olvasóink pedig aláhúzták a megérzéseinket: egyetlen kifejezés sem égett bele annyira az agyunkba, mint az egymást érő akkumulátoripari beruházások, legyen szó konkrét akkugyárról, vagy akár katódgyárról vagy akkumulátorfeldolgozóról. Szijjártó Péter úgy járt Kínába idén, mint akinek csak kelet felé van letöltve a térkép a GPS-ére, és minden alkalommal úgy tért vissza, hogy a jó közúti összeköttetéssel bíró kistelepülések azon izgulhattak, vajon az ő faluvégükbe érkezik-e a következő üzem, és vele együtt a bürokráciai mismásolás, a környezetszennyezés, a mértéktelen vízfelhasználás és pár száz külföldi vendégmunkás.

 

AFP / Stringer

Az akkugyár-ügy cserébe megmutatta azt is, hogy nem veszett el a társadalom reakcióképessége (jóllehet, azok mozdultak meg, akiknek a közvetlen közelébe terveztek új gigaberuházást). Az ettől függetlenül biztos, hogy a kormánynak nem sikerült a radar alatt maradnia a tervekkel, és minél több gyárat jelentettek be, annál hangosabb ellenállással találkoztak minden érintett településen. Komoly kérdés, hogy mindezek fényében miként haladnak tovább az építkezések 2024-ben: bár a rendszert nem kell félteni attól, hogy kreatív módszereket találjon, ha meg akar valósítani valamit magának (és partnereinek). Meg az is biztos, hogy az önkormányzati választások közeledtével és általában a parlamenti ciklus előrehaladtával komoly dilemmát fog jelenteni, hogy lecsapnak rájuk, vagy együttműködnek a civilekkel.

Az akkugyár 4682 szavazatot gyűjtött be az Év szava díjhoz, alig egy ezressel többet, mint az (egy számjegyű) infláció, amely csak Nagy Márton szótárában szerepel a siker illusztrációjaként, a többségnek csupán annyit jelent, kevésbé nagyon rossz. A bronzérem a talán mindkét előbbinél is többször említett, ennek ellenére továbbra is nehezen megfogható mesterséges intelligenciáé lett, a dobogóról lecsúszott az LMBTQ-karaktereket megjelenítő könyveket augusztus óta borító fólia, a Barbenheimer pedig megmaradt egynyári kalandnak, kevesebb mint ezer szavazattal.

 

hvg.hu
Hirdetés
hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.