Azt állítják, az MLE megkerülte tagságát állásfoglalásai kiadása során, így akkor is, amikor Novák Katalint kérték, vétózza meg a „szuverenitásvédelmi" törvényt.
„Az Index.hu Zrt. nem tartja elfogadhatónak, hogy bármelyik szakmai szervezet vezetése a teljes piacot érdemben befolyásoló állásfoglalásokat, ajánlásokat – annak tartalmától és céljától függetlenül – érdemi vita és előzetes egyeztetés nélkül tegyen közzé" – írja közleményben az Index. A kiadó szerint a Magyar Lapkiadók Egyesülete (MLE) második alkalommal teszi meg, hogy egyeztetés nélkül ad ki állásfoglalást, így azt érzik, nem képviselik megfelelően a szervezet tagvállalatainak, így az Index érdekeit sem.
Emiatt úgy döntöttek, meglévő tagságukat a jövőben nem hosszabbítják meg, továbbiakban a piacszabályozással, törvény-előkészítéssel kapcsolatos munkát a jellemzően digitális tartalomszolgáltatókat tömörítő Magyar Tartalomgyártók Egyesületében végzik majd el.
Az Index azután jelentette be döntését, hogy szerdán az MLE közleményben hívta fel a figyelmet a napokban elfogadott „szuverenitásvédelmi” törvény sajtószabadságot sértő, alaptörvényellenes pontjaira és arra kérték Novák Katalint, ne írja azt alá. Információik szerint ezt a szakmai szervezet elnöke a médiavállalatokat tömörítő tagság előzetes értesítése és érdemi bevonása nélkül tette meg.
Szerdán az ügyben a kormányközeli Mediaworks is kiadott egy közleményt, amelyben azt ígérik, kilépnek, ha a szakmai szervezet nem vonja vissza az állásfoglalást. Szerintük ugyanis „a Magyar Országgyűlés nagy többsége által elfogadott szuverenitásvédelmi törvényről" írtak legfeljebb az MLE két vezetőjének magánvéleményét tükrözik.
A Lapkiadók Egyesülete felszólalt a "szuverenitásvédelmi" törvénnyel szemben, a Mediaworks elhatárolódott
A kormányközeli kiadó azzal fenyegetőzik, hogy kilép a szakmai szervezetből.
A másik ügy, amelyre az Index Zrt. hivatkozik, a hazai videómegosztó platformok esetleges jogdíjfizetésével kapcsolatos. Mint írják, akkor az MLE égisze alatt létrejött Repropress közös jogkezelő szervezet egyik nagy hazai videómegosztó oldalt – így az Indexhez kötődő Indavideót – sem vonta be a szakmai egyeztetésbe, ezzel „érdemi üzleti sérelmet okozva az érintett tagoknak".