A strasbourgi bíróság mondta ki, hogy jogellenes, embertelen és megalázó volt a magyar hatóságok gyakorlata.
Összesen 17 500 euró, azaz több mint 6 és félmillió forint jóvátételt ítélt meg a Emberi Jogok Európai Bírósága annak az iráni édesapának és fiának, akiket 17 hónapig tartottak bezárva a tranzitzónákban a magyar hatóságok. A strasbourgi testület kimondta, hogy a magyar állam megsértette az iráni férfi és kisfia emberi jogait: nemcsak jogellenesen, hanem embertelen és megalázó körülmények között tartották őket fogva.
A családot képviselő Magyar Helsinki Bizottság közleménye szerint az iráni férfi és 9 éves fia 2018 decemberében tudtak belépni a röszkei tranzitzónába, ahol menedékkérelmet nyújtottak be. Azt először tisztességes vizsgálat nélkül tagadták meg tőlük, majd ki is utasították őket Szerbiába, ahol korábban két és fél évet vártak arra, hogy legálisan léphessenek be Magyarországra.
Mivel hazájukban üldözték őket, oda az őket fenyegető veszélyek miatt biztosan nem térhettek vissza, megfellebbezték a döntéseket. Erre a magyar hatóságok megtagadták az ételt az apától, és csak azután voltak hajlandók ételt biztosítani neki, hogy erre a strasbourgi bíróság felszólította őket a Magyar Helsinki Bizottság közbenjárására.
Apa és fia ügye elkerült az Európai Unió Bírósága elé is, amely kimondta, hogy a jogorvoslat nélküli embertelen és megalázó tranzitzónás fogvatartás jogsértő. Az ő ügyük is hozzájárult ahhoz, hogy a magyar kormány 2020 májusában felszámolta a tranzitzónákat. A Magyar Helsinki Bizottság iráni ügyfelei csak ezután szabadultak ki, akkor is az utolsók között, 2020. május 20-án.
A férfi és kisfia 17 hónapig volt bezárva, mintha bűnözők lettek volna, azóta menedékjogot kaptak, és azóta is Magyarországon élnek.
2019 óta eddig kilenc olyan strasbourgi ítélet született, amelyben az Emberi Jogok Bírósága a Magyar Helsinki Bizottságnak a tranzitzónákban fogva tartott menedékkérő ügyfelei javára döntött.