Négy év börtönre, közügyektől eltiltásra és pénzbüntetésre ítélte a bíróság első fokon Agócs Jánost, az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) volt elnökét, amiért a vád és az ő beismerése szerint is 30 millió forintért árulta a saját elnöki tisztségét. Agócs két személynek is felajánlotta ezt az üzletet, de egyikük az ügyészségre ment és „próbavásárlással” lebuktatta. A roma szervezet volt elnöke az utolsó szó jogán azt mondta: „sajnálom ezt az egészet, megbántam”.
Az ítélet – amelynek a vád a súlyosítását, a védelem pedig a részleges enyhítését kérte – szóbeli indoklásában Gebe Zoltán bíró emlékeztetett, hogy a vádlott elismerte a bűnösségét, a meghallgatott tanúk terhelő vallomása is ezt támasztotta alá, vagyis bizonyítást nyert, hogy Agócs törvénytelen módon próbált gondoskodni a maga számára „egyfajta életjáradékszerű ellátásról”. Agócs egyébként az utolsó szó jogán az ítélethirdetés előtt azt mondta:
sajnálom ezt az egészet, nem voltam tisztában vele, nem tudtam, hogy ilyen súlyos dolgokat fogok elkövetni, megbántam."
Agócs ellen az volt a vád, hogy 2022 nyarán azzal árulta az általa 2019 decembere óta betöltött az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) elnöki tisztségét, hogy „belefáradt” a vezetésbe, ezért lemond, és elintézi a kiszemelt „utód” megválasztását, ezért cserébe viszont pénzt várt: előre 18 milliót, majd később újabb 12 milliót.
Az ORÖ akkor még hivatalban lévő elnökét tavaly augusztus végén vettek őrizetbe, majd tartóztatták le. Azzal gyanúsították – és ez szerepel a vádiratban is –, hogy 30 millió forintért „árulta" saját választott, elnöki tisztségét. Miután két hónapot töltött letartóztatásban, beismerő vallomást tett a nyomozó ügyészek előtt, ezután pedig kiengedték.
Az Agócs elleni büntetőeljárásban idén augusztus 25-én megtartott előkészítő ülésre az ügyészség „ajánlattal" készült. E szerint ha Agócs a tavaly, még nyomozati szakban tett beismerő vallomása után ismét beismeri, hogy minden úgy történt, ahogy a vádiratban szerepel, akkor a törvényi maximumnál kedvezőbb, 6 év börtönbüntetéssel és 2 milliós pénzbüntetéssel megúszhatja.
Csakhogy ebből nem lett semmi, mert az előkészítő ülésen a beismerés elmaradt. „Nem ismerem be a bűnösségem" – jelentette ki határozottan Agócs, aki a nyomozati anyagban szereplő egyes vallomásokra utalva hozzátette: „nem is úgy történt az egész sztori". Az előkészítő ülést nyomban követő első tárgyaláson viszont Agócs már beismerte bűnösségét. A fordulatról itt írtunk:
Elismerte bűnösségét az ORÖ volt elnöke, akiről az is kiderült, hogy már volt büntetve
Előbb kijelentette, hogy nem bűnös, majd egy órával később megerősítette korábbi beismerő vallomását pénteken a bíróságon az Országos Roma Önkormányzat volt elnöke. Agócs Jánosra hat év letöltendő börtönt kér az ügyészség, amiért a vádirat szerint 30 millió forintért árulta a saját elnöki tisztségét. Kiderült, hogy Agócs volt már büntetve, és az is, hogy az államfőtől kér kegyelmet.
A november 29-i következő tárgyaláson két tanút hallgatott meg a Fővárosi Törvényszék Gebe Zoltán vezette bírói tanácsa. Mindkét tanú a vádirat szerinti vesztegetés “célszemélye” volt, vagyis az ORÖ olyan tagja és egyik elnökhelyettese, akiknek Agócs felajánlotta, hogy a helyébe léphetnek az elnöki poszton, gondoskodik a megválasztásukról a 30 millióért cserébe.
Mindkét tanú – Baranyi Péter és Farkas László – vallomása egybehangzó volt. Előadták, hogy Agócs megkereste őket az ajánlatával. Kettejük közül azonban csak a másodszorra megkörnyékezett Farkas László volt az, aki feljelentést is tett az ügyészségen a vesztegetési kísérlet miatt, majd a nyomozó hatósággal együttműködve színlelte a vesztegetés elfogadását.
Ez vezetett a tavaly augusztus 31-i tettenéréshez. A hvg.hu is beszámolt az ORÖ-elnök lebukásáról: az elnöki posztját áruba bocsátó ajánlatára egyik helyettese, Tiszabura független polgármestere, Farkas László jelentkezett, de csak látszólag: az „üzletet” előre egyeztette az ügyészséggel. Így
az ORÖ elnökét tettenéréssel, egy kecskeméti csárda parkolójában a korábban ebéd közben Farkastól átvett – de már az ügyészség által biztosított – 18 millió forint készpénzzel együtt fogták el.
Az Agócsot lebuktató Farkas László korábban a hvg.hu-nak arról beszélt, ő is úgy érzékelte, hogy az elnök azért is „árulhatta a visszavonulását”, mert elfogyott körülötte a levegő. Tény, hogy még méltatlansági eljárást is kezdeményeztek az ORÖ-ben Agócs ellen, amit a többség megszavazott ugyan, de egy hiba miatt ez érvénytelen volt. Agócs lebuktatásáról Farkas így mesélt:
„Kérem vissza az ügyészségtől a kék iratrendező táskámat, amiben a 18 millió volt"
A saját vezetői posztját az ügyészség gyanúja szerint áruba bocsátó ORÖ-elnök a pénz egy részét egy korábbi szavazatvásárlás költségének fedezésére kérte - ezt állítja az Agócs Jánost az ügyészséggel együttműködve lebuktató elnökhelyettes, Farkas László. Az ORÖ vezetését közben Agócs megbízásából Lakatos Oszkár vette át, aki szerint "kápó módszerrel húzták csőbe" az elnököt.
Ahogy eddig, a mostani tárgyalásnál sem nyilatkozott a sajtónak Agócs János, akinél a bíróság az ítélet kiszabásánál súlyosító körülményként értékelte, hogy büntetett előéletű, hiszen egy tavaly őszi jogerős ítélet alapján Agócsot költségvetési csalás vádjában bűnösnek találták, és ezért 1,5 év felfüggesztett börtönbüntetést kapott.
Az is kiderült a tárgyaláson, hogy Agócs János még az elsőfokú tárgyalás megkezdése előtt eljárási kegyelmi kérvénnyel fordult Novák Katalin köztársasági elnökhöz, de mivel most megvolt az újabb tárgyalás, biztos, hogy vagy nem döntött még az államfő, vagy elutasította azt. Persze a jogerős ítélet után Agócs újra benyújthatja a másik típusú, végrehajtási kegyelmi kérvényt is.
(Nyitóképünk illusztráció: Agócs János 2022 őszén, letartóztatásának elrendelése után)