Több mint ötven nap telt el azóta, hogy a palesztin terrorszervezet 240 túszt ejtett Izraelben, közülük ötnek magyar állampolgársága is volt. Hárman már biztonságban hazatérhettek, két, szintén foglyul ejtett felnőtt férfiról azonban nincs hír. Felnőtt férfiak egyelőre egyáltalán nem szerepelnek a túszcserében.
Hazatérhetett Izraelben élő rokonaihoz az összes olyan, magyar állampolgársággal rendelkező túsz, akikre vonatkozik a november 22-én kötött alku. Mint az egy hónappal ezelőtt kiderült, A Hamász összesen öt magyar állampolgárságú túszt ejtett az október 7-i terrortámadásában. A 8 éves Ellát és testvérét, a 15 éves Dafnát Nahal Oz kibucból, a 18 éves Noga Weiszt pedig Beeri kibucból vitték el – ők hárman ötven nap fogság után térhettek haza.
“Ez a hetedik sabbat, amit Dafna és Ella nélkül töltök. Remélem, az utolsó” – írta a két magyar állampolgárságú lány anyja múlt szombaton, vasárnap pedig “élete leghosszabb várakozása” után végre meg tudta ölelni lányait. Majan Zin a kezdetektől fogva tájékoztatta a nyilvánosságot lányai helyzetéről. Így derült ki az is, hogyan értesült arról, fogságba estek a gyerekei, akik épp a nő volt férjénél töltötték Izrael “fekete szombatját”. Majannak testvére küldött el egy, a közösségi médiában terjedő, Hamász által megosztott képet, amelyen az idősebb lány, Dafna egy matracon ül muszlim imaruhában, a képre írt arab felirat szerint “készen az imára”.
Eleinte nem akarta elhinni, hogy a kép igazi, és nem a terrorszervezett által szerkesztett felvétel, de később egy félórás videót is talált, amelyen a lányok elrablásának pillanatait közvetítette a Hamász. Ez egy Facebookon közzétett élő felvétel volt, amelyet a gyerekek apjának élettársának profilján osztottak meg a terroristák, és látszik rajta a lányok apja is, akit előtte lábon lőttek. Később a férfit élettársának fiával együtt kivezették a házból, a fiúval a kibuc többi lakóját csalogatták elő a pánikszobákból, utólag pedig kiderült az is, mindkettőjükkel végeztek a Hamász fegyveresei.
“Csak két kislány, akik egy rémálomra, egy pogromra ébredtek” – nyilatkozta korábban az édesanya, aki a közösségi médiában azt üzente Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnöknek és Joe Biden amerikai elnöknek, hogy ha nem képesek kiszabadítani a lányait, akkor inkább küldjék be őt is Gázába, hogy meg tudja fogni a kezüket, és el tudja mondani nekik, hogy minden rendben lesz.
Majant a túszdráma elején Netanjahu felesége is felhívta és támogatásáról biztosította, az izraeli hadsereg (IDF) egyik tisztje pedig ellátogatott hozzá. „Megpróbált válaszokat adni nekünk, de semmi újdonságot nem tudott mondani" – mondta akkor a nő. Egy későbbi nyilatkozata szerint a hatóságok folyamatosan tartották vele a kapcsolatot, de a lányok tartózkodási helyéről és állapotáról nem adtak érdemi információt.
Abban az 51 napban, amit külön töltöttek, Majan abban is bízott, lányaihoz eljutnak a vele készült interjúk, és látni fogják, hogy erős, és támaszkodhatnak rá. Üzenetként pedig azt mondta, tegyék azt, amit mondanak nekik, és ha vannak velük kisebb gyerekek, segítsenek nekik, ahogy tudnak.
Végül Ella és Dafna vasárnap este érkezett meg Izraelbe a Hatzrim légibázisra. A találkozásról Majan még aznap megosztott egy közös képet, hétfőn pedig egy rövid videót is posztolt. Mint írta, a pillanat örökre beleégett az emlékeibe, és köszönetet mondott azoknak, akik segítettek abban, hogy lányai hazatérjenek.
My precious daughters were returned to me yesterday, a moment etched forever in my memory. Thank you for making it happen. pic.twitter.com/wuPXDQYxTi
— Maayan Zin (@ZinMaayan1007) November 27, 2023
További részleteket egyelőre nem lehet tudni – Majant a hvg.hu is kereste, de egyelőre nem tudtuk elérni –, egyedül a Times of Israel idéz egy rövid közleményt a nőtől. Ebben Majan azt írta, a bizonytalanságban töltött hosszú időszak után most egy új és bonyolult helyzet áll előttük, a gyógyuláshoz ugyanis sok időre lesz szükségük.
“Egyszerre vagyok boldog és szomorú. Örülök annak, hogy velem vannak a lányaim és szomorú azok miatt, akik még nem tértek haza. Addig összetörve marad a szívem, amíg nem jut haza mindenki” – írta Majan Zin az izraeli lap szerint.
A túszok kiszabadításáról Izrael katari, egyiptomi és amerikai közvetítéssel tárgyalt a Hamásszal, a megállapodás szerint három palesztin foglyot engednek szabadon minden hazatérő izraeliért cserébe, a háborús felek pedig négy napra fegyverszünetet hirdettek. Ezt hétfőn délután két nappal meghosszabbították.
A túszalkuban mindkét fél esetében nőket és gyerekeket érint, Izrael annyi megkötést adott még, hogy csak olyan foglyokat engednek ki a börtönből, akiknek “nem tapad vér a kezéhez”, vagyis nem okozták izraeli halálát. Ennek értelmében olyan fogvatartottak is szabadulhatnak, akiket késelésért fogtak el, de áldozatuk nem vesztette életét a támadásban.
Bár az eredeti megállapodáshoz képest egy napot csúszott a tűzszünet, végül pénteken délután adta át a Hamász az első tizenhárom túszt a Vöröskeresztnek, az ő közvetítésükkel jutottak vissza Izraelbe. Másnap térhetett haza Noga Weisz, bár az ő csoportját néhány órával később adta át a terrorszervezet, miután azzal vádolta Izraelt, hogy az IDF megszegte a tűzszünetet. Noga édesanyjával együtt szabadult ki Gázából, apját azonban eltűntként tartják számon: holttestét ugyanis nem találták meg, de nincs arról információ, hogy a Hamász elhurcolta volna.
Vasárnap Szijjártó Péter külügyminiszter számolt be arról, hogy “mindhárom olyan magyar túsz visszanyerte szabadságát, akik (...) a szabadon bocsátandó kategóriába tartoztak”, további két ember azonban még mindig a terrorszervezet rabságában lehet. Egyiküket, Omri Mirant ugyanabból a kibucból rabolták el, mint Ellát és Dafnát. A kétgyerekes apát családja mellől rabolták el a Hamász tagjai, családja pedig azóta se hallott róla, a terrorszervezet által időnként közzétett videókon se szerepelt.
Hétfőn a külügyminiszter további részleteket árult el, és elmondta, tárcája mindkét esetben órákkal korábban értesült a magyar túszok szabadulásáról, ezt azonban az akció sikerének értelmében csak azután hozták nyilvánosságra, hogy biztonságban megérkeztek Izraelbe. Ezzel szemben gyakorlatilag semmit nem tudnak Omriról és a túszul ejtett másik férfiról – akinek neve eddig nem került nyilvánosságra. “Egyelőre egyikükről sem kaptunk visszajelzést, egyikükről sem tudunk tartózkodási hely szempontjából" – mondta Szijjártó, és hozzátette, az ő szabadulásukban is bízik, erre annál nagyobb esélyt lát, minél tovább tart ki a tűzszünet.
Október 7-én körülbelül 240 túszt hurcolt el a Hamász Gázába, az ő kiszabadításuk azóta Izrael első számú célkitűzése a háborúban. Bár a múlt héten életbe lépett tűzszünet hivatalosan kedden ér véget, egy-egy nappal meghosszabbítható újabb izraeli túszok tízes csoportjainak átadásával, utánuk is ugyanúgy szabadul harminc palesztin.Családjával együtt rabolták el a Gázában fogva tartott egyik magyart, a külügy mozgástere szűkös
Eddig négy izraeli-magyar kettős állampolgárról derült ki, hogy a Hamász fogságában vannak: a terrorszervezet két kislányt és két férfit tart fogva. Az egyik férfit a családjával együtt rabolták el - tudta meg a hvg.hu. Úgy tudjuk, Izrael szorosan magánál tartja a túszok ügyét, elkerülve, hogy a kettős állampolgárok révén érintett más államok esetleg külön utakon kezdjenek el egyezkedni a Hamásszal.
Hétfőn ezzel kapcsolatban a katari kormányfő, Mohammed Al-Thani nyilatkozott, ő arra hívta fel a figyelmet, hogy a Hamásznak még meg is kell találnia a túszokat. Többeket, mintegy negyven nőt és gyereket ugyanis nem a terrorszervezet fegyveresei, hanem civilek, vagy bandák tartanak fogságban – igaz, a Hamásznál még így is marad 150 ember, akiket a tűzszünet érdekében visszaadhatnának Izraelnek. Egy izraeli kormányszóvivő hétfőn közölte, hogy a Gázában fogva tartott túszok száma jelenleg 184, közülük 14 külföldi, 80 pedig kettős állampolgárságú izraeli.
A legfrissebb információk szerint magyar áldozata Izrael és a Hamász háborújának nincsen, a túszok szabadulásáról a magyar kormány is folyamatosan egyeztetett mind az izraeli, mind a katari partnerekkel. A Gázai övezetben rekedt magyarok ügyében pedig Egyiptommal is egyeztetni kellett, ugyanis a Hamász által uralt területen a konfliktus kezdetekor 15 állampolgár tartózkodott. Közülük nyolcat november elején mentettek ki, hatan pedig két héttel később keltek át a rafahi határátkelőn, hogy Egyiptomon keresztül térjenek haza. Egy ember pedig önszántából maradt Gázában, Szijjártó közlése szerint vele továbbra is tartják a kapcsolatot a Külügyminisztérium munkatársai.