Az iskola igazgatója szerint 300 tanuló kerülhet az utcára.
A Fővárosi Kormányhivatal elutasította a Qualitas gimnázium működési engedélyének módosítását – áll az intézmény igazgatója, Ott Ferenc és Kovács György Gergely kuratóriumi elnök közleményében.
Mint írták, a kormányhivatal a döntést azzal indokolta, hogy Maruzsa Zoltán, a Belügyminisztérium köznevelésért felelős államtitkára nem támogatta a kérelmet, mert az államtitkárság szerint azt már május 31-ig kellett volna előterjeszteni, úgy, hogy a kiürítésünkre szeptember 12-én került sor. „Közel 300 tanuló, köztük 70 végzős és több mint 20 pedagógus kerülhet önhibáján kívül az utcára” – közölték, hozzátéve, hogy a történtek miatt petíciót indítanak.
A hvg.hu is beszámolt róla, hogy szeptember 12-én a rendőrség és a végrehajtók is kiszálltak tanítási időben az alapítványi fenntartású középiskolához, ahol kiürítették az épületet, a diákokat és az intézmény dolgozóit pedig hazaküldték, mondván: tartozás miatt az ingatlant elárverezték, az épület már másé, így ott többé már nem lesz tanítás.
Azóta kiderült, hogy bár az iskola fenntartója a bíróságon támadta meg a végrehajtási eljárást, kifogásolta az árverés kitűzését és az ingatlan felértékelését – szerintük 40 százalékkal alulértékelték –, ezt a bíróság elutasította. Az ügyben a hvg.hu-nak megszólalt a végrehajtó, és bár voltak olyan hírek, miszerint már az iskola működési engedélyét is visszavonták, erről kiderült, hogy nem igaz. Ekkor két olyan helyszín – köztük egy csepeli – jött szóba, ahol folytathatnák az oktatást.
Ott és Kovács közleménye szerint a gimnázium a kiürítés után azonnal felvette a kapcsolatot a Budapest Főváros Kormányhivatala Hatósági és Oktatási Főosztályával, ahol azt javasolták, hogy mielőbb adjanak be működési engedély módosítása iránt kérelmet, akkor is, ha az új helyszín még bizonytalan, mivel lesz lehetőség hiánypótlás során csatolni az új helyszín bérleti szerződését. Az országos botrányra is tekintettel teljes támogatásukról biztosították az intézményt, és jelezték, hogy a működési engedély módosítása érdekében minden jogszerű támogatást, szakmai tanácsot megadnak.
A kérelmet a kiürítést követő harmadik napon adták be, ezen a héten megtalálták az új helyszínt, a csepeli iskolaépület bérbevételéről pedig szeptember 22-én meg is állapodtak. Az intézmény fenntartója október 6-án teljesítette a kormányhivatal által előírt összes irat, igazolás, szabályzat csatolását, így a működési engedély módosítása iránti kérelem hiánytalanul rendelkezésére állt. Mint közölték, a kormányhivatal a Népegészségügyi Osztályt és a Katasztrófavédelmi Igazgatóságot felkérte a csepeli iskolaépület ellenőrzésére, és a szakhatóságok megfelelőnek találták azt.
Úgy vélik, alaptalan az álláspont, miszerint legkésőbb május 31-ig kellett volna kérni a működési engedély módosítását, mivel még október 11-én is a fenntartójuk volt a gimnázium soroksári székhelyének a tulajdonosa, valamint az iskola volt az ingatlan haszonélvezője. Emellett szerintük alaptalan az is, hogy már májusban sejthették volna, hogy sor fog kerülni a gimnázium végrehajtó általi kiürítésére, mivel akkor még nem volt jogerős az árverés, annak jogerősítését csupán augusztus végén kapták meg.
„Látható tehát, hogy a kormányhivatal egy teljesíthetetlen feltételhez kötötte a működési engedély módosítása iránti kérelmünket” – áll a közleményben. Mint írták, 2023 tavasza óta számos alkalommal kérték Orbán Viktor miniszterelnök és a kormány támogatását a bizonytalan helyzet megoldásában, de nem jártak sikerrel.
Az ügyben megkerestük a Fővárosi Kormányhivatalt, amint válaszolnak, cikkünket frissítjük.