A jövő héten ismét ülésezik a parlament, de a négy ülésnap egyikén sincs napirenden továbbra sem a svéd NATO-csatlakozás megszavazása. Sőt egészen az őszi ülésszak végéig, december 12-ig nem látszik az erről szóló voksolás a parlamenti naptárban. A törvényjavaslat másfél éve vár a sorára, de amit egy napja nyújtottak be, azt jövő héten már tárgyalják is.
Miközben a svéd NATO-csatlakozás ügye november 16-án a török parlament külügyi bizottsága előtt lesz, a NATO-tagállamok közül Törökországon kívül a döntést még egyedüliként halogató magyar törvényhozás jövő heti négynapos ülésén továbbra sem szerepel a téma, pedig az ügy másfél éve húzódik. A helyzetre Vadai Ágnes, a Demokratikus Koalíció politikusa, a külügyi bizottság tagja úgy reagált Facebook-bejegyzésében:
Megint nincs napirenden Svédország NATO-csatlakozásának ratifikációja. Hiába, no! Az orbáni szuverenitás a török állásponttól függ most éppen!”
A hvg.hu birtokába került a csütörtöki házbizottságra készült jövő heti parlamenti napirendi javaslat, és bár a törvényhozás hétfőtől csütörtökig négy napon át ülésezik – hétfőn 13 órától, a többi napon 9-től késő estig –, egyik nap sem szerepel a napirendben a svéd NATO-csatlakozás ratifikálása. A parlament most zajló őszi ülésszaka a tervek szerint december 12-ig tart, ám a naptárban jelen állás szerint egész az ülésszak végéig nem szerepel esemény a javaslatról, bár a listában feltüntették.
A november 20-21-22-23-i ülésnapok sűrű programot ígérnek. Hétfőn csak bizottsági jelentések és módosító javaslatok vitája várható számtalan témában a Magyar Vállalkozók Napjáról szóló javaslattól a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság 2024. évi költségvetésére vonatkozó javaslaton át az adótörvények módosításáig. Kedden ugyanezeknek a témáknak a zárószavazása lesz, és még elkezdik egy sor, most kedden éjjel benyújtott friss törvényjavaslat általános vitáját is.
Szerdán a napirendi javaslat szerint további friss törvényjavaslatok általános vitáját folytatják le, majd csütörtökön is ez lesz a program. A friss javaslatok között szerepel például az, hogy húsz katonát küldene a kormány Irakba az Iszlám Állam ellen harcolni, egy törvényjavaslat, amely szerint megszüntetnék a kötelező munkahelyi orvosi alkalmasságit, egy másik törvényjavaslat, amely a Rogán Antal-féle Digitális Állampolgárság Program kereteit jelöli ki, és végül napirenden lesz már az új idegenrendészeti/vendégmunkástörvény is, amelyről itt írtunk részletesen:
"Magyarország a magyaroké" - benyújtotta az új, harcias hangvételű vendégmunkástörvényt a kormány
A Pintér Sándor és Semjén Zsolt által beterjesztett törvényjavaslat hangvételében kemény, elvárja, hogy a vendégmunkások tartsák be a társadalmi együttélés normáit, de azt a kormány is tudja, hogy nélkülük nem fog menni, szükség van rájuk.