Itthon hvg.hu 2023. november. 06. 07:39

104 milliárd elment rá, mégsem tudni, hogy pontosan hány Gondosóra került az idősekhez

Nyitrai Zsolt miniszterelnöki megbízott korábban 250 ezer felhasználóról posztolt, majd utána korrigált, hogy ennyien regisztráltak a programba. A kettő pedig nem ugyanaz, ugyanis átlagosan 90 nap, amíg az idősek megkapják az órát.

Apró ellentmondásra hívta fel a figyelmet a Népszava Nyitrai Zsolt, a miniszterelnök főtanácsadójának bejelentésében: Nyitrai a Facebook-oldalán azt írta, hogy a Gondosóra program 250 ezredik felhasználója Esztergályos Cecília, viszont később már nem negyedmillió felhasználóról beszélt, hanem azt mondta, 250 ezren regisztráltak a programba. Ez pedig a lap szerint csupán az egyik furcsaság a sok közül, amit a programmal kapcsolatban észrevettek.

A Gondosóra a gyakorlatban annyit jelent, hogy a regisztrációt leadót 65 év felettiek kapnak egy készüléket, amely lehetővé teszi, hogy ha rosszul lesznek, vagy bajba kerülnek, akkor egy gombnyomással segítséget hívjanak magukhoz.

A program oldalán például az áll, hogy „a sikeres regisztrációt követően (tehát az adategyeztetés megtörténtével) néhány hónapon belül számíthat a Gondosóra kézbesítésére”. A lap azonban azt írja, hogy információik szerint nem zökkenőmentes az órák kiszállítása, sokat kell várni rájuk. A központi ügyfélszolgálat kommunikációja szerint 90 nap az átfutási idő jelenleg.

Arra a kérdésre pedig sem a Miniszterelnökség, sem a Belügyminisztérium, sem pedig a program megvalósításáért felelős Miniszterelnöki Kabinetiroda nem válaszolt, hogy pontosan hány Gondosórát adtak át. A lap megkérdezte magát Nyitrai Zsoltot is erről, választ azonban nem kaptak. Válasz kizárólag a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézettől (NSZI) jött, akik annyit írtak, hogy ők nem illetékesek az ügyben.

Korábban Ujhelyi István EP-képviselő is próbált pontos adatokhoz jutni a programmal kapcsolatban, azonban az állami szervek közérdekű adatigényléseire sem válaszoltak.

A program azonban nem csak az időseknek jön jól: a beruházás 104 milliárd forintba került és informatikai hátterét a 4iG Zrt. dolgozta ki. Az adatkezelés pedig minimum furcsa: 2022-ben a választások előtt előfordult, hogy egyes órákon keresztül buzdították szavazásra az időseket.

(Címlapképünk archív, illusztráció.)

Hirdetés