Keményen nekiment a DK-nak, ennek ellenére azt mondja, hogy a két párt helyi szinten továbbra is együtt fog működni. Donáth Anna úgy véli, hogy a DK-val szemben ellenzéki térfélen a Momentum az utolsó mohikán, hiszen Gyurcsány pártja eddig akárkivel működött együtt, azt maga alá darálta.
Lehet bárhogy keretezni, de nagyon egyszerű az üzenet: addig nem lesz kormányváltás, amíg a jelenlegi politikai kultúrán nem változtatunk – jelentette ki a Telexnek adott interjújában Donáth Anna, a Momentum EP-képviselője. Donáth az interjúban azt mondta, utoljára a 2022-es választás éjszakáján beszélt Gyurcsány Ferenccel, ugyanis nem gondolja, hogy keresnie kellett volna akár Gyurcsányt, akár mást a DK vezetéséből. „Nekem nem velük van dolgom, hanem a választókkal” – magyarázta.
Saját pártjáról Donáth azt mondta, azt a politikai kultúrát képviselik, „amely az igazságon, a felelősségvállaláson, a kritika elfogadásán és az abból való tanuláson alapul”. Azt mondta, ezt várják tőlük a választóik is. Arról, hogy a Válasz Online-on megjelent írásában keményen bírálta a DK-t azt mondta, nem hadüzenetként fogalmazta meg a Momentum álláspontját, „hanem száraz tényközlésként”.
Amikor a lap újságírója rákérdezett, hogy miért most ment neki a DK-nak, azt mondta, „mert mostanra érett össze az a gondolatmenet, amely részleteit egyébként már nagyon sokszor megfogalmaztam különböző fórumokon a tavalyi választás óta. (…) Azt látom, hogy az embereket két kérdés érdekli ma: miért ér a fizetésük harminc százalékkal kevesebbet, mint egy évvel ezelőtt, és mi kell ahhoz, hogy leváltsuk a kormányt. Én erre választ adtam az írásomban.”
Donáth állítja: a jelenlegi választási törvény miatt az ellenzéki pártok egymásra vannak kényszerítve. A 2022-es választások egyik tanulságaként azonban levonta azt is, hogy „a politika nem merülhet ki olyan technikai kérdésekben, mint hogy miként működünk együtt.
Együtt kell és együtt is fogunk működni.
Arról azonban meg vagyok győződve, hogy addig nem lesz kormányváltás Magyarországon, amíg a politikai kultúrát gyökeresen nem változtatjuk az igazság kultúrájára.”
A portál újságírója felhívta a figyelmét arra, hogy annak ellenére, hogy a DK-t a „hazugság kultúrájának” bélyegezte, helyi szinten tárgyalnak velük. Donáth szerint a „helyi tárgyalások arról szólnak, hogy az önkormányzatokban hogyan tudják a helyi érdekeket a legjobban képviselni. Helyi szinten továbbra is együtt szeretnék működni, mi a jelöltek minőségét nézzük, és nem a pártlogókat.” Azt mondta, „morális alapon” akart a Momentum előválasztást 2021-ben Zuglóban, amit végül Tóth Csaba ellen Hadházy Ákos nyert meg, és most sem véltelenül jelölik Rózsa Andrást polgármesternek Zuglóban Horváth Csaba ellen. „Pont Zugló példája mutatja meg, hogy mekkora szükség van a politikai kultúraváltásra” – magyarázta Donáth.
A politikus éles hangvételű publicisztikája után is tartja magát ahhoz, hogy „egyetlenegy körzet, kerület vagy település sem fog a Momentumon múlni, mindenhol közös ellenzéki jelölt lesz”. Azt mondta, sok eszközük van arra, hogy a vitás kérdéseket feloldják, egyike ezeknek az előválasztás. Zuglóról például állította, hogy „nem lehetett tárgyalóasztalnál feloldani a vitákat”.
A publicisztika után azonban az sem egyértelmű, hogy hogy fog festeni a DK és a Momentum együttműködése a jövőben. Donáth szomorúnak nevezte, hogy „csak technikai kérdésekre sarkítjuk azt, amiről írtam”, szerinte ugyanis írásának fontosabb üzenete is volt, „hogy mit jelent a felelősségvállalás egy köztudottan következmények nélküli országban.
Engem az érdekel, hogy hogyan fogunk kormányt váltani 2026-ban”.
Donáth szerint a DK „jelenleg gúzsba köti az ellenzéket”, hiszen bárkivel is léptek szövetségre, „elkezdték ledarálni őket. Elveszik a szavazóikat, vagy a saját KDNP-jükké silányítják őket”. A Momentumot ebből a szempontból az „utolsó mohikánnak” tartja. „A jelenlegi választási rendszerben szövetségre kell lépnünk, de csak egy olyan szövetséggel lehet leváltani a kormányt, amely partnerként kezel mindenkit, és az igazság kultúráján nyugszik” – mondta.
Arra a kérdésre, hogy hogyan tudja a Momentum kikerülni, hogy a DK KDNP-je legyen, azt mondta: „előbb fogja a Momentum felszámolni magát, mint hogy bejelentkezzen az ellenzéki túlélő szerepére, és Gyurcsány Ferenctől kérjen engedélyt a létezésre”. Tartja magát ahhoz, hogy nem a többi ellenzéki pártot akarják kiszolgálni, hanem „egy új politikai generációt és egy új politikai kultúrát” szeretnének képviselni.
Donáth Annával október elején a hvg360 is készített interjút, azt ide kattintva tudja elolvasni:
Donáth Anna: Ha semmit sem tanulunk 2022-ből, annak 2026-ban is bukás lesz a vége
„Csak azokkal működünk együtt, akik mögött van társadalmi támogatottság" - mondja a momentumos Donáth Anna, aki szerint a DK támogatottságának növekedése csupán az ellenzéken belüli átrendeződésből ered.