Folytatódott a Schadl-ügy tárgyalása, ezúttal ő kapott szót, kérdezett tanúkat, és beszélt a saját verziójáról. Schadl szerint ő megállapodott F. Miklóssal és N. Gáborral is, hogy finanszírozza az irodáik működését, fizetést ad nekik, ők pedig cserébe az irodáik osztalékából fizetnek neki vissza. Szerinte mindenről megállapodás volt szóban, vagyis nem történt korrupció, főleg, hogy kevesebbet kapott vissza, mint amennyit az irodák működésébe invesztált.
Schadl György egy 2021. március 17-i üzenetváltás felidézésével indított csütörtökön a bíróságon. 2021 márciusában S. Tímeával, a szigetszentmiklósi végrehajtói iroda vezetőjével csetelt Viberen. Schadl telefonját ekkorra az ügyészség már megfigyelte, így a beszélgetés leirata szerepel a nyomozati iratokban.
- S. Tímea: „F irodával kapcsolatban még semmi?”
- Schadl: „Nincs államtitkárunk, nincs, aki kirakja jelenleg.”
- S. Tímea: „De megjött a papír az egyetemtől akkor? És mikor lesz államtitkár?”
- Schadl: „Persze, az egyetem válaszolt. Jó kérdés, lehet, hogy miniszter-helyettesként közvetlenül Völner úr alá kerülünk.”
Schadl ezzel a 2021 tavaszi cseteléssel próbálta bizonyítani a bíróságon, hogy Völner Pál államtitkár 2021. áprilisáig csupán a végrehajtói kar hivataláért és nem a konkrét végrehajtók kinevezéséért felelt. Az Schadl szerint csupán 2021 áprilisa után került hozzá, vagyis szerinte lehetetlen, hogy végrehajtók kinevezése érdekében ő korrumpálta Völnert, hiszen annak – érvelése szerint – lehetősége sem volt a kinevezések befolyásolására.
Majd folytatta a kedden elkezdett verzióját a történtekről. Azt mondta, neki a szigetszentmiklósi iroda felújítása, az ott használt autók, valamint F. Miklós végrehajtó fizetése összesen nagyjából 220-247 millió forintjába került, F. viszont az ügyészség szerint 190 milliót osztott neki vissza az iroda osztalékából. Schadl állította, hogy szóbeli megállapodás volt közte és F. között arról, hogy F. visszaadja az iroda felújításának árát, és csupán ezt tette. Viszont F. Schadl szerint hatvanmillióval kevesebbet osztott neki vissza 27 hónap alatt, így feltette a kérdést:
akkor engem mínusz hatvanmillióval vesztegettek meg?
Majd ugyanezt a matekot vezette le a fonyódi végrehajtói irodával kapcsolatban is, ahol szerinte végül mínuszban jött ki.
Amit én előre adok, az csak ajándék, amit ő visszaad, az viszont korrupció?
– tette fel a kérdést Schadl. A bíróságon állította: csupán azokat a pénzeket szerette volna viszont látni, amiket a végrehajtói irodák elindításába és működésébe invesztált, ezekről pedig megállapodott a végrehajtókkal is.
Hosszan kérdezte S. Tímeát F. Vivien koronatanú vallomása alapján is, aki Schadlt gyakran ordibáló, hirtelen haragú embernek írta le. S. Tímea szerint ez egyáltalán nem igaz, soha nem hallotta, hogy Schadl így viselkedett volna. S. Schadl kérésére elismerte: nem ő kérte a távmeghallgatást, sőt, azt mondta, hogy
én most is átsétálnék, a szemedbe tudok nézni.
Schadl innentől személyesebbre vette a figurát: megkérdezte, hogy vannak a többiek az irodában és hogy vannak a kollégái, mire S. annyit mondott, hogy
mindenki jól van, mindenki sajnálja ezt a helyzetet és mindenki üdvözöl téged.
A végrehajtói kar korábbi elnöke pedig mindezek után S.-től úgy búcsúzott, hogy „örülök, hogy olyannal is találkoztam, aki igazat mond”, majd elnézést kért azért, hogy ilyen körülmények között kellett újra találkoznia S. Tímeával.
A bíró viszont tartotta magát ahhoz, hogy a bíróságnak joga van a tanúk esetében úgy dönteni, hogy távmeghallgatásban hallgatja őket meg, főleg, ha ezt az ügyészség is indítványozza, mint ahogy az jelen esetben is történt. Az ügyészség elsőre ráadásul nem is csupán távmeghallgatást kért, hanem azt, hogy amikor F. Vivien koronatanú és S. Tímea vall, akkor Schadl ne is lehessen a tárgyalóteremben.
A bíró hosszan kötözködött Schadl szóbeli megállapodásaival, neki ugyanis nem volt világos, hogy hogy lehet, hogy valaki több tíz-, vagy akár százmilliós kölcsönöket ad szóbeli megállapodásra. Schadl viszont ragaszkodott hozzá, hogy így történt. Ő maga nem is vezette, hogy kinek mennyit adott, csak nagyjából tartotta fejben. Elmondása szerint abban bízott, hogy azok, akiknek kölcsönt adott, helyette is számontartják.
S. Tímea korábbi vallomásairól itt írtunk bővebben:
Két korrupt végrehajtó helyett kellett dolgoznia, most a bíróságon vallott a Schadl-ügy tanúja
S. Tímea a szigetszentmiklósi és a fonyódi irodát vitte úgy, hogy mindkét iroda végrehajtója fizetett Schadl Györgynek, és egyikük sem dolgozott érdemben. Mindkét végrehajtó, F. Miklós és N. Gábor is beismerte tavasszal, hogy valóban fizettek Schadlnek. A tanú szerint a szigetszentmiklósi irodából Schadl 40-70 millió forintot szedett ki, ráadásul legalább három alkalommal.
Schadl Görgy: „Egyet megtanultam: soha többé nem adok kölcsön senkinek"
A végrehajtói kar elnöke állítja, hogy kölcsönöket adott és szóbeli megállapodásokat kötött, ezek miatt dőlt hozzá a pénz a kinevezett végrehajtók osztalékából.
A koronatanúról legutóbb itt írtunk bővebben:
Hogyan lehet, hogy ennyire gyengén szerepel a bíróságon a Schadl-ügy koronatanúja?
A Schadl-Völner-ügy koronatanúja, F. Vivien a tárgyalás során többször önmagának is ellentmondott, majd arról beszélt, hogy nem tényszerűek az ügyészségnek tett vallomásai. Az ügyészségnek ugyan vannak bizonyítékai az ő vallomásán kívül is, ám a korrupciós botrány mozaikjának egyik legfontosabb darabja hiányozhat.