Simó Károly a Facebookon és a hvg.hu-nak is nagyon óvatosan fogalmazott: nem támadta be a kormánypárt akkumulátortámogató narratíváját, viszont az ellenzéki városvezetést igen.
Furcsa közjáték zajlik Érden, ami feltehetőleg már a jövő tavasszal esedékes önkormányzati választások lassan kezdődő kampányidőszakának előjátéka is egyben. Szerdán Simó Károly, a Fidesz–KDNP önkormányzati képviselője azzal vádolta meg Érd amúgy ellenzéki vezetését, hogy akkumulátorüzemet telepítenének a Budapest agglomerációjához tartozó városba.
Simó a Facebookon több dokumentumot is közzétett, amelyek állítása szerint alátámasztják, hogy a városvezetés engedélyezte egy akkugyár betelepülését, sőt, még azt is megjegyzi, hogy a Pest Vármegyei Kormányhivatal június 21-i határozatában megállapította, hogy
- „a tervezett tevékenység végzésének jelentős környezeti hatása nincs,
- környezeti hatásvizsgálati eljárás lefolytatása nem szükséges”.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az üzem elindulása előtt nincs érdemi akadály, Simó is ezt a következtetést vonta le. Csakhogy Érden nem épülhet akkugyár és ezt Simó is pontosan tudja. Posztjában is leírta, lapunknak is azt hangsúlyozta, hogy Érd, hasonlóan a budapesti Fővárosi Önkormányzathoz elfogadott egy olyan határozatot, amivel mérettől függetlenül visszautasítottak minden akkuipari beruházást a település közigazgatási határain belül.
„Ha februárban egy ilyen határozat született, aminek a veszélyeire (átgondolatlanságára) már akkor felhívtuk a figyelmet, akkor egy-két hónappal később a városvezetés hogyan, és főleg miért cselekedett e közgyűlési határozattal ellentétesen?” – tette fel a kérdést a Facebookon Simó.
Megkerestük Érd vezetését is, a város sajtósa pedig cáfolta, hogy Érden akkugyár épülne. Elmondásuk szerint egy magyar cég viszont valóban meg fog jelenni egy összeszerelő üzemmel Érden, a Szajkó utca 26-ban.
Ez nem lesz egy túl nagy üzem: egy már meglévő épületben bérelnének egy 15 négyzetméteres műhelyt, ahol négy alkalmazott dolgozna egy műszakban évente ezer darab akkumulátort összerakva, mellé pedig tárolásra bérelnének hatvan négyzetmétert raktárként.
A városvezetés szerint a műhely vízigénye nem lesz több, mint a munkások vízigénye, energiaigénye pedig csupán a forrasztópákák és a később beszerelt klímák összesített energiaigényének felel majd meg. Az üzemnek Érd vezetése szerint nem lenne károsanyag-kibocsátása sem, és az ott emiatt havonta megforduló nyolc teherautó sem jelent majd kiemelt zajártalmat.
Külön rákérdeztünk arra is, hogy az üzem később bővülhet-e, ezt a városvezetés határozottan cáfolta. A beruházásról, még ha aprócska is, Érd feltöltött dokumentumokat a honlapjára, ezzel a városvezetés szerint tájékoztatták a lakosságot, sőt, társadalmi egyeztetésre bocsátották a kérdést, azonban egy válasz, reakció sem érkezett erre. Simótól sem. A fideszes képviselő lapunknak azt mondta, bármekkora összeget kész arra tenni, hogy a beruházásról szóló dokumentum úgy volt elrejtve az önkormányzati honlapon, hogy azt senki ne találhassa meg három perc alatt.
Érden több szempontból is rendkívül furcsa helyzet állt elő a Szajkó utcai üzem miatt. Egyrészt a városvezetés látszólag valóban szembemegy azzal a korábbi határozatával, amivel Érdről kiutasítottak minden olyan beruházót, ami akkumulátorgyárat vagy akkumulátoripari veszélyes anyagokkal foglalkozó üzemet, létesítményt vinne a városba. Másrészt viszont az ő olvasatukban egy olyan üzem, amiben csupán előre összeállított akkumulátoregységeket szerel össze négy munkás, nem minősül akkumulátorgyárnak. Az a határozat, amit a képviselő-testület februárban elfogadott, a legkisebb akkuipari üzemeket is kitiltja, Simó a posztjával erre akart rámutatni.
Ebben a posztban viszont így pont egy fideszes képviselő köt bele egy akkumulátoripari beruházásba, miközben a Fidesz-kormány az, amely az összes akkumulátoripari beruházást támogatja. Azaz az akkumulátoripart alapvetően támogató fideszes narratívával egy fideszes politikus szegül szembe.
Simó viszont óvatos volt: posztjában az akkumulátorokat összeszerelő üzemről leíró jelleggel fogalmaz csak, és az érdi vezetést bírálja, hogy nem tájékoztatták előre a lakosságot, valamint hogy saját korábbi határozatukkal mennek szembe. Az akkumulátoripart támogató kormánypárttal ugyanakkor nem fordul szembe. Amikor arról kérdeztük, mi a személyes véleménye az érdi üzemről, azt mondta, egyelőre nincs véleménye, mivel szerinte sem a képviselők, sem a lakosság nem kapott időben érdemi tájékoztatást a projektről. Simó állította: ő a választók véleményére kíváncsi, őket kell képviselnie.
Az önkormányzati választások közelsége miatt viszont arra is kíváncsiak lettünk volna, hogy egyeztetett-e bárkivel a pártközpontból, tudatos, központi kampánydirektíva alapján írta-e meg a posztját, ezt viszont visszautasította, sőt, azt mondta, hogy ez a Fideszben nem szokás. Simó állítja: még soha nem egyeztette posztjait a pártközponttal, erre utasítást, vagy kérést sem kapott soha. Állítása szerint ő csak a választókat akarta tájékoztatni, nem folytatott kampánytevékenységet.
(Címlapképünkön a Szajkó utca 26. látható, ahová Érden elvileg az összeszerelő üzemet tervezik.)